On se että asennat vaikkapa Nokia Ovi suiten koneelle ja sitten kun ostat uuden puhelimen, joka ei ole Nokian ja kun poistat Ovin koneelta niin se ei poistu aivan kokonaan. Kun etsin C: asemalta kaikki Ovi suite kohteet niin löytyy Appdata->roaming kansiosta Ovi suiteen liittyviä kansioita. Kaikista sovelluksista jotka poistetaan koneelta niin ei jää sinne mitään mutta monesta jää.
Toinen itse varsinainen kysymys koskee sitä pidennettyä tukea Windows professional käyttikselle. Esimerkiksi Wikipediasta tähän ei löydy mitään mainintaa.
Toinen itse varsinainen kysymys koskee sitä pidennettyä tukea Windows professional käyttikselle. Esimerkiksi Wikipediasta tähän ei löydy mitään mainintaa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei se windows niitä asennuksia poista, vaan se suorittaa asennusohjelmaa, tässä Nokian, jonka pitäisi osata poistaa kaikki jäljelle jäänyt töhnä.
Miksi oletat, että kyseessa olisi W7:n tai muun Winukkaversion ominaisuus? Eikö siinä ole pikemminin kyseessä Ovi Suiten ominaisuus, joka asentelee tiukasti istuvia filuja ymäriinsä, kuten niin monet muutkin ohjelmat, joita ei saa kokonaan poistetua käyttiksen asennus / poista ohjelmalla.
Antaako Ovi Suiten asennusohjelma mahdollisuuden asentaa sen jollekin muulle osiolle kuin C:lle ?
Antaako Ovi Suiten asennusohjelma mahdollisuden asentaa se jollekin toiselle kuin C: osiolle ?
Ei oo ainakaan aikasemmin antanu asentaa muualle.
Oon itekkin tivannut Nokialta asiaa, mut ei onnaa kuulemma.
Mahtaisiko onnistua raahamalla osiolta toisella ?
Toi ameriikan tynaamo olisi erikoistunut noihin tukiasioihin, missähän tyyppi luuhaa.
Ei ole Windowsin ominaisuus vaan Nokian. Microsoft ilmoittaa hyvin selkeästi kotisivuillaan kuinka pitkään mitäkin käyttöjärjestelmäversioita tuetaan. Professional ja Enterprise on ne mitä tuetaan normaaliin tapaan ja loput sitten on tehty lyhytikäisiksi.
"... loput sitten on tehty lyhytikäisiksi."
Valehtelet. Ja silti pitempi tuki kuin millään Ubuntulla.
Microsoft ilmoittaa sivuillaan hyvin selvästi, että Windowsin työasemaversiosta vain Professional ja Enterprise versio ovat normaalisti tuettuja.
Ubuntu on lyhytikäisempi mutta sen uusiminen ei maksa mitään eikä se pasko ohjelmia rikki käytännössä yhtään kun sitä uusii.
Hullu homma. Kirjoitin tuon klo 21:41 viesti, lähetin sen ja se näkyi ketjussa. Sitten klikkasin tuossa vasemmassa valikossa "apua aloittelijalle" ja palasin ketjuun ja viesti oli kadonnut. Tarkistin senvielä kaksi kertaa. Sitten kirjoitin tuon lyhyen viesti ja aiempi olikin palannut takaisin ketjuun. Foorumi tosin tökki pahasti juuri tuolloin.
Ja tämä tarina on tosi, en ole maistanut miestä vahvempaa ;-)
Tuo muuten tapahtuu lähes jokaisessa ohjelmassa minkä asennat, ne jättää aina jotain tietoja rekisteriin tai muualle, käsin olen joutun monet kerrat deletoimaan jäänteet.
No lataa vaikka iobitin advanced uninstaller ja poistat sillä niin ei jää mitään yli määrästä koneelle. muutkin iobitin ilmaset on ihan ok. Googlesta löytyy/mun kotisivuilta :D www.latepresents.webs.com
joo näio. Iliman muuta ja nähkääs se on näin
Ovi suite on muutenkin uskomatonta rapaa ... se taitaa ajaa jonkun isommanluokan scannin bootatessa koska koko kone jumittaa ovi suiten käynnistyessä eikä ohjelma edes vastaa mihinkään.
Eikö tossa tapauksessa kannattaisi käydä säätämässä niitä asetuksia.
Mä kans tappelin ton OviSuiten kans, kun se hyppäs ruudulle päällimmäiseks
kun kone käynnisty, vaik oli asetuksiin laitettu et ei pitäis käynnistyä automaat-
tisesti. Eikä sitä saanu suljettua ennenkuin se oli kelannu sovellukset ja lait-
teet ja ilmottanu et laitetta ei oo liitetty koneeseen.
http://www.youtube.com/watch?v=xbKuK2BW_Fo