Ilmiön selitys

suden-piiri

Lupaan ehkä nyt liikoja kun kerron selittäväni astrologian ja horoskooppien taustalla vaikuttavat syyt, mutta jotain olen oivaltanut.

Meidän ihmisten ulkoiset ja henkiset omianisuudet periytyvät biologisilta vanhemmiltamme, lisättynä ympäristötekijöillä joiden vaikutus on kuitenkin osoittautunut viime tutkimuksissa vähäisemmäksi kuin aiemmin luultiin. Geenien mahti ihmiseen on hallitseva.

Meihin ei siis vaikuta kosmiset , astrologiset, tekijät suoraan, vaan perinnöllisen valikoitumisen kautta. Jotkin tuntemattomat tekijät luonnossa ja vuodenajoissa ohjaa geenien valikoitumista siten, että samoina aikoina kehittyvien ja syntyvien ihmisten ominaisuuksissa on yhtäläisyyksiä.

Eli, jos vanhempien tai isovanhempien luonteissa ja ominaispiirteissä on tekoijötä jotka liittyvät esim. leijonaan, vaikkei kukaan heistä olisikaan horoskoopissa leijona, lapsi - joka on leijona - saa valikoidusti ja korostetusti juuri nuo piirteet itseensä geneettisen valikoitumisen myötä. Jos taas vanhemmilta ja isovanhemmilta puuttuu tyystin sen kaltaiset luonteenpiirteet joita leijonassa on, ei lapsestakaan tule tyypillistä leijonaa vaikka olisikin horoskooppimerkiltään leijoa.

3

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laila Puustinen

      Ympäristötekijät vaikuttavat voimakkaammin, kuin geenit. Ympäristö muokkaa geenejä.
      Kun tahtoo olla ja elää ajassa seuraa tiedettä tänään.

      • raakatotuus

        Epäilen, että olet seurannut tiedettä! Taustalla lienee ihan muut vaikuttimet noilla "tutkijoilla".


      • Laila Puustinen
        raakatotuus kirjoitti:

        Epäilen, että olet seurannut tiedettä! Taustalla lienee ihan muut vaikuttimet noilla "tutkijoilla".

        Olen pahoillani, koska en kirjoittanut ylös ohjelmaa, jonka katsoin tv:ssä.
        Kenties dogumentti oli Yhdysvaltalainen, luultavasti, kielen perusteella.
        En koskaan aliarvioi tutkimusprofessoreita, enkä heidän tutkimusryhmiään. He ovat opiskelleet pitkään, väitelleet ja saavuttaneet suuri asioiota elämässään tieteen parissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      334
      7222
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4418
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3185
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3007
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1962
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1836
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      215
      1774
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe