kallis vai halpa?

en kyllä osta...

Nikon D80 objektiivit 18-55mm ja 70-200mm akkukahva 2 akkua, yht n. 700 euroa, käytetty.
objektiivien tarkempia tyyppejä en nyt muista.
onko päätön vai järkevä ostos? panttilainaamon ikkunassa Oulussa.

1

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikon D90

      Onko tuo 70-200mm todella tuo vai muistatko väärin ja se onkin 70-300mm joka putki on "kansanputki". Jos se on 70-200mm niin siinä mitä muuta siinä lukee voi merkitä sen arvoksi 200 - 2000€ jos se taas on 70-300 niin haarukka on 100-200€. Tuon D80 rungon arvo pyörinee jossain 300€ ympärillä mieluummin alle kuin yli. Rajala pyytää 330€ mutta sen on saatava katteita kaupalleen joten se on hyvittänyt siitä korkeintaan 250€ jos kyseessä on vaihto.

      18-55mm on kittiputki 50-100€, kaikki hinnat riippuvat tavaran kunnosta ja olisi aika rohkeaa ja pelimiesmäistä ostaa sokkona. Siinä voi tosin voittaa tai hävitä, itse en ole pelimiehiä.

      Minullakin on kahteen runkooni akkukahvat, ovat tulleet tarjouksen mukana. Olen kokeillut niitä mutta tuolla hyllyllä ne makaavat koska rungon koko kasvaa entisestään kun ne kiinnittää. Akuille en laskisi suurta arvoa, latauskertojen määrä ja ikä kun ovat tuntemattomia. Uusia saa alta 50€ nettikaupoista.

      Jos nuo edelleen kiinnostavat ja ovat olleet jo jonkin aikaa siinä myynnissä niin tarjoa 500€ ja kokeile ensin niiden toimintaa omalla kortillasi molemmilla optiikoilla tarkastaen millaisia kuvia tuli ennen lopullista kaupan tekoa. Jos et saa siinä kaupassa kokeilla niin pyyhi tarjouksella peräsi.

      Muutoin Nikon D80 on ihan käypä peli jos vain toimii.

      Minä laskisin hinnaksi 300 (D80) 200 (70-200/300) 50 (18-55) 20 (2kpl akku) 50 (perä) = tulikohan 620€ eli 500 on hyvä lähtö tarjoukselle jos nuo kaikki toimivat moitteetta eikä niitä ole kolhittu pahasti. Kokonaishinnan kannalta on oleellista tietää tuon 70-200 putken tarkka tyyppi.

      Saatte olla eri mieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2814
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2385
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2033
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1398
    Aihe