huijareita vai huijareita

vanha nainen

tuli sitten töpeksittyä, ja sain, vaikka tarkistin luvun moneen kertaan oikeaksi, pankkitunnukseni lukkoon! (joka sekin oli ihan outo juttu, kukanyt laittaa samaa numeroa moneen kertaan:)) paitsi minä:)
sain vaivalla kyydin pankkiin, että pääsisin maksamaan laskujani. pankki on pankki, jossa olen asioinut jo 40v. no, menin pankkiin ja kerroin asiani. pankkineiti sanoo, kun oli kysynyt eka henkkarini vielä henkilöllisyystodistusta, johon hänellä on tietty oikeus.
sanoin, ettei minulla ole sellaista, totta, ei ajokorttia, kuvaton kelakortti, vanhentunut passi, jota olen, ennen kortinlukijoita, vilautellut kassoilla ja hyvin on kelvannut.
nyt t u t t u pankkineiti räpyttää silmäripsiään naamani edessä ja sanoo: ..mutta kun meillä on sellaiset säännöt! joo joo, mutta minä en ollutkaan matkustamassa ulkomaille..vaan tulin avaamaan omat tunnuslukuni..että saisin maksettua laskuni, jotka eivät olleet mukanani, jotta olisin voinut maksaa ne kalliilla välityspalkkioilla viereisellä kassalla.
jumankauta, joskus ihmettelen, ettei noita norjan kaltaisia iskuja ole enemmän..en kannata niitä missään muodossa, mut jos pää pimahtaa..
kuvittelin, että kyseessä olisi vain h e n ki l ö ko h t a i n e n kä ynti pankissa.
itkin vielä mennessäni poliisilaitokselle hankkiakseni uuden passin tai henk. kortin, äkkäsin, etten voi mennä poranneena passikuvaan

..joten sekin siirtyi.

4

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha nainen

      Menin sitten Nordeaan, jossa ilmoitin, kysyttyäni voinko maksaa laskuja,
      Osuuspankissakin olisin voinut, mutta kukaan ei surrut tuota 7e (?), jonka joutuisin maksamaan joka laskusta, että minulla on vain nämä: vanha passi ja kuvaton kelakortti. Rouva katsoi niistä syntymäaikani ja katsoi onko minulla tiliä nordeassa. Ei ollut. Siitä huolimatta hän keksi, sen sijaan, että olisin joutunut hakemaan rahaa seinästä ja maksamaan 7e/lasku, että allekirjoitapas laskusi ja lähetetään ne osuuspankkiin maksupalveluun!! Kas siinä vasta palvelua! Hyvä Nordea! No, pankkitunnuksia en saanut tietenkään tälläkurin auki, mutta laskuni maksettua. Saan nopeammin tunnukset, kun vaihdan pankkia ja vedän tilini toiseen pankkiin. En tiedä kuinka lainojen kanssa on. Ja Nordea on nyt eräs vaihtoehto!!!!

      • 54

        Tarinasi on tietysti harmillinen, mutta en näe, että tässä olisi kyse varsinaisesti etiketistä, josta tällä palstalla on tarkoitus keskustella. Pankin henkilöstöllä on varmaan kaikkien yhteiseksi eduksi omat toimintasääntönsä. Ei ole minun asiani arvostella toimintaasi, mutta ihmettelen, miten kukaan tässä yteiskunnassa pärjää ilman voimassa olevaa henkilödokumenttia. Nyt sekin asia lienee sitten kunnossa. Noita asioitahan voi hoitaa myös pankkien puhelinpalveluissa.


    • koita kestää

      Tuttua puuhaa, niin tuttua.
      Mua puolestaan kerran juoksutti kelan virkailija, en tiennytkään että sielläkin pitää todistaa henkilöllisyys ja olin vaan viemässä asumistukihakemuksen tarkistuslapun tarkistuslappua (tai jotain semmosta), sinne tiskille. Ei muuta kun fillaroi kotia hakemaan ajokorttia.
      Hän vaan totesi että säännöt on säännöt on säännöt. Ihan tuttu tyttö tämäkin oli. Ei nämä tietenkään uskalla poiketa linjasta ettei tule mitään hankaluuksia itselle asiasta.
      Toisaaltaan ihan ymmärettävää, varsikin isommilla paikkakunnilla jossa huijaukset on arkipäivää

    • tyhmyyden huipentuma

      No sehän olisi rikollista antaa pankkitunnukset ilman että olet todistanut henkilöllisyytesi. Vanhentunut passi tai kelakortti ei kelpaa missään laillisena henkilötodistuksena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7889
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3097
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      365
      2125
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1734
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      146
      1539
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1351
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1142
    9. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1138
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1086
    Aihe