Olisi kaupungin kannalta halvempaa nimittää Pormestari kun näyttää kaupungissa jo olevan sopivia henkilöitä tehtävään!
Valtuustonpuheenjohtaja voisi hoitaa Pormestarin hommat samalla, tulisi suuri kustannussäästö eikä tarviisi mitään erorahasopimuksia tehdä.
Homma olisi automaattisesti vaalikauden mittainen, eikä tarviis antaa potkuja kenelekkään!
Valtuustonpuheenjohtaja voisi hoitaa Pormestarin hommat samalla, tulisi suuri kustannussäästö eikä tarviisi mitään erorahasopimuksia tehdä.
Homma olisi automaattisesti vaalikauden mittainen, eikä tarviis antaa potkuja kenelekkään!
Vastaukset 40
Vanhimmat
Mitä sinä houraat? Voihan jeesus , anna meidän kaupunginjohtajan tehdä rauhassa työtään.
Valitettavasti sinun esittämäsi Sulkko ei tullut valituksi, tai eio edes hyväksytty "mustana hevosena" elä ies kehtoo, kun olet siellä eteläsuomessa.
Pysy pois meidän maatiaisten asioista, olen ihan iloinen ja suloinen uusi avio.
nyt tikanmäkinen ihan ite asialla?
Hnmppaankolon hommat vähissä, kun asiakkaat kaikkoaa kunnan syntipukilta.
Vai onko sittenkin apupoika Asko ?
ei vuosi sitten kukaan ollut sairauslomalla,miksi nyt?
no yks on vanhuuttaan ja toinen flunssassa.
Elä viiti VARATUOMARI VAIN keksiä sotkuja ja uusia tämän asian ympärille.
Nythän tämä mellakka alkoi siitä, että Jukka Tikanmäki oli hoitanut Pyhäsalmen Lentokenttä Oy:n asioita, eikä asiat ole kunnossa.
Turhaa tätä on sekoilla ja kaunistella. Tutkitaan ensin tämä ajantasalle ja sitten muuta.
Uskotko iktsekään, että hyväksyisit jollakin muulla (esim Sirin kuljetus) jotain sellaista, joka on epäselvää tai sei ole taloudellisesti oikein.
Tilit selväksi ja sitten asiasta eteenpäin. 50 000 euroa odottaa, kunnes asiat ovat selvät.
Tikanmäki, hoida asiat.
Itsekin on vastustanut moista, että elä hulluja puhu.
Vähiin menee köyhän eväät ennen kuin kokonaan loppuu.
voi hyvä jyssäys. Sieltä etelä-suomesta tällainen pikku rakkikoira johtaa meiktä Ettekö nyt, hyvät valtuutetut näe tätä hulluutta.
rYHDISTÄYTYKÄÄ JA ANTAKAA TODELLISET POTKUT TUOLLAISELLE
HAUKKUJALLE--- MILLOIN OLEMME IDIOOTTEJA , MILLOIN mOUKKIA.
Sanonpa suoraan , että KIITTI, NYT RIITTI.
Kyllähän Jukka sen pormestarin homman hoitas sivuhommina ja samalla nuo valtuuston ja hallituksen puheenjohtajuudetkin, voitas vaikka sitten saada se lakuunakin tänne, ei yhtään hullumpi idea, laitetaan korvan taakse eihän tässä ole vaaleihin kun vähän toista vuotta, nyt pitäs alkaa tekemään vaalityötä, ottas heikki virkavapaata ja alkaisi vaalipääliköksi, ei tarvitsisi kenenkään miettiä missä on kirjoilla tai töissä
Kunhan kenttäsotkut on selvitetty niin palataan sitten asiaan. Puhtaalta pöydältä eteenpäin. Se on mottomme.
Rahat loppuisivat jo ensimmäisenä vuotena. Uskallan väittää.
Kyllä vaalikoneen pystyynpanon aika on, kun varatuomari vain päätä jo pakottaa. Yksimielisyyttä tarvitaan pormestariesitykseen. Kun äänestäjät on jo lytätty ja kokouksista pois livistetty. Siinähän sitä on sarkaa kynnettäväksi. Joutuu lähestymään kansaa, joka ei ole akateemisesti sivistynyttä. Ja kaikenlaisia sivistymättömiä kannanottoja satelee. Lujat hermot pitää vaalikoneeseen valjastaa ja pitää akateemisuutta kunniassa.
Kun "kaikenlaiset kouluttamattomat idiootit", varatuomari vain sanaa lainatakseni, käyttävät vaalissa äänioikeuttaan, niin ei tiedä, mikä on lopputulos. Saattaa yllättää varatuomarinkin täysin.
Kyllä siitä nykyisestä Hallituksen puheenjohtajasta hyvä Pormestari tulisi, touhuaa se nytkin niin, että kaupunginjohtaja on ihan "kumileimasin"!
Ja jos tekisitte erorahasopimukseen pienen muutoksen, että se eroraha jonka joudutte joka tapauksessa maksamaan niin käytettäisiin Pormestarin palkkaan niin kulut eivät kasvaisi yhtään.
Ajatelkaa mitä tehoukkaa tulisi, hallintonotaari Pormestarina ja nykyinen kaupunginjohtaja vois olla vaikka tämän sihteeri.
Silloin voisitte lopettaa vs.hallintojohtajan virankin!
Ja mikä suurinta autuutta Teille, Tikanmäkeä ei enää tarvittais ollenkaan!
Tämä on vain järjestely kysymys!!
"että se eroraha jonka joudutte joka tapauksessa maksamaan "
Mitäs se varatuomari vain kertoilee.
Pitääkö 7 kertaa meille selvittää, ennenkuin me pöljät se ymmärrämme, tämä on tulkintasi. Jospa sinä "moukka ja idiootti", miksi meitä pyhäjärvisiä nimittelet, oletkin itse sellainen... en kehtaa toistaa, koska itse tuon tulkinnan olet kirjoittanut ja todennut.
, että pyhäjärviset ovat "moukkia ja idiootteja". Pitääkö se seitsemän kertaa meille sanoa, että ymmärrämme, mitä sinä tarkoitat.
Olet armaan itsesi lukenut tähän kategoriaan. Eikö vain?
Tällä palstalla varatuomari vain tekee omaa vaaalityuötään, että jos vaikka minä niinku Särkelä itte. Kortit on satsattava nyt oikein. Yritettävä pysyä nimettömänä. Sitten ryvettymättömänä esiin, kun aika on.
Miksi etä avustanut ystävääsi paperiasioissa, kun hallitset ne. Etkö olekaan oikea ystävä.
olokaahan höpsimätä ,eikö teillä ole muuta tekemistä.ruvetkaapa miettimään työttömille töitä saahaan nolla työtöntä ,Teillä kun näyttää olevan tuota energiaa turhan kirjotteluun .. teitä vaallan himoisia taitaa löytyä joka suunnalta. ja asiotten tyhääkin tyhjempään muotoiluun.Me täällä maalla osataan ite hoitaa miten menetellään vaalien jälkeen .Meillä on pätevä johtaja .hänkö nyt jurppii kun talous on pakko olla kunnossa myös paperilla,ei entinen malli päde.Läpi paistaa asiat. .on ymmärrettävää eläkkeelle jääjät ei enää jaksa muuttaa toiminta tapojaan kun ovat saaneet pienimmästä lähtien mennä miten ite tahtovat.Flunssa voi iskeä keneen tahansa .mullakin iski oikein poskionteloitten kera ja samalla tuli vinttiinkin tyhjä olo,että vain humina käy.
PYHÄJÄRVELLÄ ON JO PORMESTARI!
Lukekaa Kalevasta Toimittaja Heikki Uusitalon juttu 30.7.2011
Suoralainaus Toimittaja Heikki Uusitalon jutusta
Heikki Uusitalo (Kalevan toimittaja)
”Täysin pöyristyttävää pimittämistä”
”PYHÄJÄRVI Tämä kommentin kirjoittaminen oli välttämätöntä, koska Pyhäjärven kaupungissa on vallalla pöyristyttävä ja kaupunkilaisten oikeuksia halveksuva pimittämisen kulttuuri.
Olen toimittajana pyytänyt esityslistan liitteitä kahdesta edellisestä kaupunginhallituksen kokouksesta. Näitä julkisia asiakirjoja en ole kummallakaan kerralla saanut.
Ensimmäisellä kerralla perustelu oli, että kaupunginjohtaja on kieltänyt antamasta niitä. Toisella kerralla en saanut minkäänlaisia perusteita.
Julkisuuslain mukaan asiakirja on julkinen, ellei sen salaamisen ole laissa erikseen mainittua syytä. Tällainen syy voi olla esimerkiksi se, että asiakirja liittyy valtion turvallisuuteen.
Julkiseen asiakirjaan on oikeus muillakin kuin toimittajilla. Julkisuuslain mukaan julkisiin asiakirjoihin on oikeus jokaisella. Jos asiakirjaa ei anneta, virkamiehen on lain mukaan ilmoitettava tiedon pyytäjälle kieltäytymisen syy ja annettava tieto siitä, että asia voidaan saattaa viranomaisten ratkaistavaksi.
Pimittämiskulttuuri on vallalla myös muuten. Kaupunginjohtaja vastasi tällä viikolla Kalevan toimittajan kommentointipyyntöön, että ”hän ei oikeastaan sano yhtään mitään.”
Verovaroilla palkattu kaupunkilaisten asioittenhoitaja ei voi vetää tuollaista linjaa.
Kaupunkilaisilla on oikeus saada tietää ja medialla kertoa yhteiskunnan asioista.”
Esityslistat ovat esityslistoja. Kannattaa pyytää pöytäkirjat. Ne ovat julkisia ja niistä näkee, mitä on päätetty. Ei jää vain esitysten varaan.
Jos ei ole kommentoitavaa, niin mitäs höpiset. Parempi pitäytyä pöytäkirjoissa.
Niin pysyy totuuden kanssa väleissä.
Kunna.net sivustolta löytyy seuraavanlaista ohjetta julkisuudesta, tutkikaa ja ihmetelkää:
"Toimielimen pöytäkirjat
Pöytäkirja, esityslista ja liitteet ovat julkisia, kun pöytäkirja on allekirjoitettu ja tarkastettu. Tämä ei koske pöytäkirjaa, joka on laadittu asian valmistelemiseksi tai viranomaisen sisäistä työskentelyä varten. Tällainen pöytäkirja, esityslista ja liitteet ovat julkisia, kun toimielin on päättänyt asiasta tai asia on muutoin käsitelty loppuun.
Jos asia esitellään esimerkiksi sosiaalilautakunnalle keskustelua varten sen vuoksi, että toimielimelle kerrotaan valmistelusta tai halutaan sen alustava kannanotto asian valmistelua varten, toimielimen kokouksen pöytäkirja ei lain sanamuodon mukaan tule vielä tällöin julkiseksi. Valmistelukokouksen asiakirjat ovat lain sanamuodon perusteella julkisia, kun toimielin on päättänyt lopullisesti asiasta.
Vaikka tällaisia kokousasiakirjoja ei pidettäisi vielä tässä vaiheessa julkisina, laki ei estä tiedottamista tai tiedon antamista niistä. Tiedon antamista ei saa rajoittaa, jollei siihen ole käsiteltävästä asiasta johtuvaa asiallista perustetta eikä tiedon suojan tarve sitä edellytä.
Kun asia päätetään panna pöydälle, on mahdollista tulkita, että asiakirjat tulevat julkisiksi vasta, kun toimielimen lopullisen päätöksen sisältävä kokouspöytäkirja on allekirjoitettu ja tarkastettu. Julkisuusmyönteinen laintulkinta edellyttää, että ainakin pöydällepanopäätöksen pöytäkirja ja esityslista ovat pöytäkirjan allekirjoituksen ja tarkastamisen jälkeen julkisia. Esimerkiksi sopimuksen valmistelun jatkuminen tai muu vastaava tärkeä syy saattaa edellyttää, ettei liiteasiakirjoista anneta tietoja vielä tässä vaiheessa.
Kun lautakunta päättää jättää pöydälle esimerkiksi viran täyttämistä tai talousarvion valmistelua koskevan asian, pöydällepanopäätöstä koskeva pöytäkirja ja esityslista ovat, salassa pidettäviä tietoja lukuunottamatta, julkisia, kun pöytäkirja on allekirjoitettu ja tarkastettu. Esimerkiksi virkavaalin yhteydessä viranhakijoista tehty yhteenvetoasiakirja ja talousarvioasiassa sen tausta-aineisto tulevat julkisiksi vasta, kun lautakunta on lopullisesti päättänyt asiasta. Näistä annetaan samalla tavoin tietoja kuin muistakin keskeneräisistä asioista.
Viranomaisen sisäiset valmisteluasiakirjat
Päätös ja siihen liittyvät viranomaisen sisäiset valmisteluasiakirjat, esimerkiksi viranhakijoiden yhteenvetoasiakirja, tulevat julkisiksi, kun päätös siinä asiassa on tehty. Viranhaltijan tekemä päätös on liitteineen julkinen, kun päätös on allekirjoitettu. Jos päätöksen tekee toimielin, valmisteluasiakirjat ovat julkisia, kun pöytäkirja on allekirjoitettu ja tarkastettu. Jos päätettävänä on esimerkiksi sopimus, sopimuksen valmistelutilanne saattaa poikkeuksellisesti edellyttää, ettei sopimusasiakirjoista anneta tietoja vielä siitä päätettäessä vaan vasta, kun sopimus on allekirjoitettu.
Kun kysymys on sellaisesta lausunnosta, toimituskirjasta tai sopimuksesta, joka allekirjoitetaan ilman nimenomaista viranomaisen päätöstä, se on valmisteluaineistoineen julkinen, kun asiakirja on allekirjoitettu.
Viranomaisen sisäisinä valmisteluasiakirjoina pidetään viranhaltijoiden omien selvitysten, lausuntojen ja muistioiden lisäksi ulkopuolisten asiantuntijoiden, konsulttien tai muiden toimeksisaajien laatimia vastaavia asiakirjoja. Esimerkiksi valmisteluun liittyvien lausuntojen julkisuudesta saattaa syntyä tulkintavaikeuksia.
Sosiaalilautakunta voi pyytää esimerkiksi Kuntaliittoa valmistelemaan sille toimitettujen asiakirjojen pohjalta kunnan ja yksityisen palvelujentuottajan välisen ostopalvelusopimuksen. Kuntaliiton lausunto ei lautakunnan toimeksiannon perusteella ole julkinen vielä silloin, kun kunta on saanut lausunnon. Liiton valmistelema sopimusluonnos ja lausunto ovat julkisia vasta, kun sosiaalilautakunta on päättänyt sopimuksesta eli lain sanamuodon mukaan, kun sopimus on allekirjoitettu.
Jos lautakunta pyytää sosiaali- ja terveysministeriöltä kannanoton esimerkiksi siitä, miten jotakin säännöstä tulkitaan, ministeriön lausunto ei ole lautakunnan sisäinen valmisteluasiakirja, minkä vuoksi se on julkisuuslain 7. §:n nojalla julkinen, kun se on saapunut kuntaan.
Aivan, jospa tämä auttaa kiivasteijoita. Lehdist tämän tietääkin.
Antakaa vain osoite, jos jotain kiinnostaa nuo jutut, mistä löytyy.
Eipä mennä kolmanteen, pysytään siinä varsinaisessa Lentokenttä Oy:n asioissa ja siitä johtuen aiheutuneista asioista
Hyvä kun joku tuo faktaa esille!
Elikkä Toimittaja Heikki Uusitalolla on ollut oikeussaada pyytämänsä asiakirjat nähtäväkseen.
Hallintomenettelylain mukaan Virkamiehen on AINA perusteltava päätöksensä mihin se perustuu!
Miksi kaupunginjohtaja ei antanut kieltäytymisestään päätöstä???
Näinkin isolla lehtitalolla kuin Kaleva on useampiakin lakimiehiä jotka tietää myös asikirjojen julkisuudesta, eikä varmaan uusitalo olisi pyytänyt asikirjoja ilman lakimiehen opstusta!
Hyvä,hyvä jos kaikkiien kuntien asiat reposteltaisiin lehtien palstoilla eiköhän olisi sekametelisopassa lehti varpaitaan myöten.Tuntuu ,että Pyhäjärvellä joku iso poika juoksuttaa lehti immeisiä omaan piikkiin.,olisi tosi surkuhupaisaa lukea kaikkien asianajajien kustannuksista lehdissä .Pyhäjärven sanomiin ei taas oteta jonka luulisi asukkaitaan palvelevan parhaasta päästä edes oikeita asiallisia juttuja.kyllä tämä farssi näyttää olevan ja on se vaan niin ettei keskeneräisiä asioita pidä kommentoida etukäteen.Jatkossa meidän lukijoiden on seurattava lehtien tasoa ja tilauksemme teemme sen mukaan.Lehtitalot herätkää.
KALEVA 30.07.2011 Suoralainaus
Heikki Uusitalo (Kalevan toimittaja)
”Täysin pöyristyttävää pimittämistä”
”PYHÄJÄRVI Tämä kommentin kirjoittaminen oli välttämätöntä, koska Pyhäjärven kaupungissa on vallalla pöyristyttävä ja kaupunkilaisten oikeuksia halveksuva pimittämisen kulttuuri.
Olen toimittajana pyytänyt esityslistan liitteitä kahdesta edellisestä kaupunginhallituksen kokouksesta. Näitä julkisia asiakirjoja en ole kummallakaan kerralla saanut.
Ensimmäisellä kerralla perustelu oli, että kaupunginjohtaja on kieltänyt antamasta niitä. Toisella kerralla en saanut minkäänlaisia perusteita.
Julkisuuslain mukaan asiakirja on julkinen, ellei sen salaamisen ole laissa erikseen mainittua syytä. Tällainen syy voi olla esimerkiksi se, että asiakirja liittyy valtion turvallisuuteen.
Julkiseen asiakirjaan on oikeus muillakin kuin toimittajilla. Julkisuuslain mukaan julkisiin asiakirjoihin on oikeus jokaisella. Jos asiakirjaa ei anneta, virkamiehen on lain mukaan ilmoitettava tiedon pyytäjälle kieltäytymisen syy ja annettava tieto siitä, että asia voidaan saattaa viranomaisten ratkaistavaksi.
Pimittämiskulttuuri on vallalla myös muuten. Kaupunginjohtaja vastasi tällä viikolla Kalevan toimittajan kommentointipyyntöön, että ”hän ei oikeastaan sano yhtään mitään.”
Verovaroilla palkattu kaupunkilaisten asioittenhoitaja ei voi vetää tuollaista linjaa.
Kaupunkilaisilla on oikeus saada tietää ja medialla kertoa yhteiskunnan asioista.”
Lue alta tai toisilta palstoilta tiedottamisesta ja lainsäädännöstä.Moneen kertaan on tullut oikeaa tietoa luettavaksi.
Meillä on kaupunginjohtaja, joka hoitaa virkaansa. Pormestaria emme tarvitse Tarvitsemme asian osaavan henkilön, joka meillä nyt on.
Tämä on taas sitä lietsontaa, jota varatuomari vain yrittää kaikin keinoin, jokaiseen ketjuun tuputtaa.
Pyhäjärviset "moukat" ja idiootitkin sen tajuavat.
Laki viranomaisen toiminnan julkisuudesta, 6 § perustelutekstiä:
Kunnan viranomaisen esitykset ovat käytännössä monijäsenisen toimielimen, kuten lautakunnan, laatimia. Koska kunnallisen toimielimen päätökset tehdään kokouksissa, kunnan toimielimen esitys tulisi momentin 6 kohta huomioon otettuna julkiseksi, kun esityksen tekemisestä päättäneen toimielimen kokouksen pöytäkirja on tarkastuksen jälkeen allekirjoitettu.
Viranomaisen pöytäkirja tulee 1 momentin 6 kohdan mukaan julkiseksi, kun se tarkastuksen jälkeen on allekirjoitettu tai sitä vastaavalla tavalla varmennettu. Poikkeuksena tästä pääsäännöstä olisivat säännöksen mukaan sellaiset pöytäkirjat, jotka liittyvät viranomaisessa vireillä olevan asian valmisteluun tai viranomaisen sisäiseen työskentelyyn. Tällaisia ovat esimerkiksi komiteoiden ja toimikuntien pöytäkirjat, jotka ovat pikemminkin valmisteluaineistoa kuin varsinaisia pöytäkirjoja. Ne tulisivat julkisiksi vasta asian käsittelyn päätyttyä siinä viranomaisessa eli samaan aikaan kuin muukin valmisteluaineisto. Pöytäkirja voi olla salassa pidettävä niiltä osin, kuin se sisältää salassa pidettäviksi säädettyjä tietoja.
Kunnallisen lautakunnan pöytäkirjan julkiseksitulo määräytyisi kohdan mukaan silloinkin, kun toimielimen kokouksessa on käsitelty valmisteilla olevaa asiaa. Kokouksen esityslistat tulisivat käytännössä yleensä julkisiksi samaan aikaan kuin pöytäkirja. Pöytäkirjan liitteitä ei kuitenkaan mainita kohdassa, vaan niiden julkiseksi tulemista on arvioitava erikseen. Siten esimerkiksi sellaista asiaa koskeva liiteasiakirja, josta päättäminen siirretään myöhempään kokoukseen, tulee julkiseksi 9 kohdan mukaan, kun asia on siinä viranomaisessa käsitelty loppuun, jollei salassapitosäännöksistä muuta johdu."
Tuon mukaan siis asiakirja on julkinen päätöksen ja tarkastuksen jälkeen. keskeneräinen ei siis ole vielä julkinen.
Joo. Esimerkiksi lautakunnan päätös on julkinen päätöksen jälkeen vaikka lopullinen päättäjä on valtuusto.
Olkaa hyvät ja lukekaa mitä noissa pitkissä jutuissa sanotaan julkisuudesta. Lukekaa ihan alusta lähtien. Pöytäkirja, esityslista ja liitteet ovat julkisia, kun pöytäkirja on allekirjoitettu ja tarkastettu. Tällöin julkisuus alkaa. kaupunginhallituksen 27.7.2011 osalta netissä oli vasta esityslista. Kun pöytäkirja valmistuu käykää katsomassa. Silloin nuo asiakirjat ovat julkisia ja ne on näytettävä. Ei ole oikein, että julkisuussäännöksiä tulkitaan näillä palstoilla ja ruvetaan syyttelemään henkilöitä, ilan aihetta. Tiedottamisessa on myös joukko sopimuksia, ns. herrasmiessopimuksia tiedotusvälineiden kesken. Taitolaji on tiedottaminen.
onpa pojilta asiat hukassa kun pitää tarrata liitteisiin,meitä lukijoita ei yhet liitteet hetkauta .saamme tietomme kun haluamme suoraan kunnista.Kalliitakin nämä lehet varsinkin Kaleva.Mitähän päätoimittaja tykkää tälläisesta toimittajastaa joka hyökkää lehtikirjoituksilla .Palakkahan se pannee pojjaatkin hötkyilleen vai juoksuttaako amatsooni.Netistähän te tietoa saatte.ja ilimatteeksi.Jos tartteette paperilla tietoo se maksaa niin se maksaa meille kuntalaisille.Joko päivälehdistäkin tulee juorulehtiä?
Tuossapa tuli mieleen. Asiakas kannattaa/ei kannata ns "jaloillaan".
Sanoitpa osuvasti, meidän Kalevan jatkuva tilaus katkeaa seuraavaan osamaksuun.
Jos tämmöinen mentaliteetti on Pohjois-Suomen suurlevikkinä toimivalle Kaleva-lehdellä ja juorujen ja panettelujen perässä juoksemisen kirjoittelu. Niin olkoon, sehän käy nätisti ilman yleisönosastoa, kun jättää laskun maksamatta.
No, mitäs siitä seuraa, lehteä ei tule.
Paljonko sitä on maksettava, että saa lukea sanomia netistä.
Kannatan suuresti ja julkisesti, että lehteä ei kannata tilata. Meidän perhe lopettaa sen tällä istunnolla. Piste.
Sama täällä.
Tottakai kannattaa lukea paras lehti täällä takahikiällä.Vai lopettaa hemmo kalevan tilauksen ihan täällä päätit kertoa moisen uutisen!!Minä taas aattelin tilata kalevan ystäville ja kylänmiehille.
Tämäkin Hemmo lolpettaa kalevan juoruilun ja panettelun tähden. Se on siinä.
Sanotaan, että ei saa kiihottaa.
Kiihotuin tuosta oikein perkeleesti. Jesss!!
lahjontaa?
Sehän on sinunlaisillesi käpelihtijöille tyypillistä.
Kyselin tuossa kalevan levikkipäälliköltä miten tilauskanta on kehittynyt viimeisen viikon aikana Pyhäjärvellä, noussut vai laskenut kertoi, että 208 uutta tilaajaa tullut hänkin ihmetteli mistä johtuu.
Iisalmen Sanomista sain viestin, että heillä 18 uutta Pyhäjärvistä tilaaja.
Kyllä Pyhäjärviset ihmiset näyttä tiedonjanoisia olevan, että sillee!
Empä usko, vedit hihasta.
Alas vain paskanpuhujat ja kirjoittajat.
Lehdet lopetetaan, samoin Pyhäjärven Sanomat.
Onkin hyvä säästökohde. Saa netistä kaikki tiedot ja tv:stä.
Kohta Pyhäjärveltäkin.