Lentovarauksen muutos?

TähänAstiTyytyväinen

Onko tosiaan näin?: Olemme varanneet viikon reissun Milanoon ja emme pääsekään lomajärjestelyjen takia lähtemään. Hinta on kahdelta n. 380€.

Päätin muuttaa varauksen ensi talveksi ja Rooman matkaksi. Katsoin hinnat Ryanairin sivuilta ja Rooman matka kahdelta näytti olevan yht. 253€. Ajattelin, asia selvä, häviäsimme muutosmaksun 40/suunta/hlo eli 160€, joten mielestäni miedän pitäisi maksaa lisaa 33€ (253-(380-160)).

Seuraavaksi otin esille oman varaukseni ja rupesin tekemään muutosta. Alku meni hyvin, mutta paluumatkalle tulikin aivan eri hinta kuin mitä olin juuri katsonut. Lisäksi molemmille oli lisätty laukut ja vakuutukset. Ja lopputulos oli se,että meidän pitäisi maksaa n.260 lisää eli enemmän kuin hinta olisi, jos tekesimme uuden varauksen ja unohtaisimme nykyissen varaukseni. Mitä järkeä tässä on, minusta menetän täysin maksami Milanon reissun hinnan. Vai onko muutos yleensä mahdollista?

3

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lippunsa muuttanut

      Ei se noin mene. Jos muutat liput ja uuden lennon hinta on halvempi kuin tuo 380€, niin sinun ei tarvitse maksaa lisää kuin muutosmaksut 160€. Jos uuden matkan liput maksaisi esim. 400€, maksat muutosmaksut tuon erotuksen 20€.
      Vakuutuksen ja matkalaukut saa otettetua pois, niitä ei tarvitse hyväksyä.

    • TähänAstiTyytyväinen

      Noinhan se minunkin mielestäni pitäisi mennä. Mutta vaikka olisin yrittänyt vaihtaa mihin tahansa matkaan nykyistä varaustani, olisi maksettavaksi tullut suunnilleen sama kuin jos varaisin koko reissun ihan uudestaan. En uskaltanut jatkaa varausta, koska mistään ei selvinnyt, että ylimääräiset laukut ym voisi poistaa myöhemmin. UUden matkan hinta oli tosi korkea eikä se, mikä näkyi muuten Ryanairin matkavarauksessa.

    • TähänAstiTyytyväinen

      Yritin vaihtaa lentoamme halvimpaan mahdolliseen (Oslo 9-11.9) ja tässä kustannukset vaihtotilanteessa.
      Pricing
      Going Out (Web Fare)
      2 Adult @ 27.99 EUR 27.99 EUR
      Taxes/Fees details
      0.00 EUR
      Coming Back (Web Fare)
      2 Adult @ 99.99 EUR 118.05 EUR
      Taxes/Fees details
      36.12 EUR

      2 x (Checked Bag(s)) 60.00 EUR
      4 x (EU 261 Levy) 8.00 EUR
      2 x (1st Checked Bag (20kg)) 60.00 EUR
      4 x (Online Check-in ) 24.00 EUR
      Administration Fee 24.00 EUR
      4 x (Flight Change Fee) 160.00 EUR
      Total Cost of Flight 568.08 EUR

      Minusta noista tulee yhteensä 518,16 (mikä tuo n. 50 erotus on) ja meillä on varattuna 380:n Milanon lennot. Meidän pitäisi nyt maksaa lähes 200 lisää, jos haluaisimme vaihtaa ne Oslon lentoihin. Tuo 160 sanotaan Ryanairin ohjeissa, mutta muuten menee "yli"

      Sitten kokeilin suoraa varausta samalle lennolle. Siitä tosin puuttuvat laukut. ja Ryanair myisi sen minulle seuraavasti ihan uutena varauksena:
      Going Out: 09/09/2011 10:00hrs
      Tampere - Oslo (Rygge)
      2 x Adult 4.00 EUR
      Taxes/Fees 0.00 EUR
      2 x Online Check-in 12.00 EUR
      Coming Back: 11/09/2011 07:50hrs
      Oslo (Rygge) - Tampere
      2 x Adult 4.00 EUR
      Taxes/Fees 0.00 EUR
      2 x Online Check-in 12.00 EUR
      Total
      Total Cost 32.00 EUR

      Eli maksaisin vain 32 euroa laukut. Nyt en ymmärrä edelleenkään tätä vaihtomahdollisuutta.
      Sama juttu oli, vaikka olisin vaihtanut mihin tahansa aikaan tai lentoon. Tuo Oslon lento oli halvin ja ajattelin, että maksamamme 380 riittäisi edes siihen, mutta ei, lähes 200 pitäisi maksaa lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      252
      17407
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12368
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6150
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4985
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4965
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      44
      4101
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3662
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      35
      3659
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3151
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe