Löytyy 85 senttinen piakkari.Piippu on joskus lyhennetty 37 senttiseksi.Onko se nyt piipun puolesta laiton peli?Jos jatkan piippua vaimentimella niin katsotaanko loctite kiinnitys riittäväksi?
lyhyt piakkari
Poika metsästä
2465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ase on nykyisin ns. muu-ampuma-ase. Sen oikeudellinen asema riippuu siitä, milloin "joskus" se on muunnettu. Rikos on jo tosin voinut vanhentuakin. Jos ilmoitat asiasta poliisille, tapahtuu vain niin, että ase merkitään rekisteriin uudestaan muuna ampuma-aseena, eikä ketään rangaista.
Pysyvä vaimenninkiinnitys voii tapahtua liimallakin, mutta sen pitää olla niin lujassa, ettei se irtoa käsivoimin. Esim. epoksiliima lienee suositeltavampi.
voi mennä läpi ihan muutenkin. kiväärin minimipituus taisi olla 84cm. minulla meni 71cm läpi ilman mitään mutinoita.(tosin asetta ei ollut modifioitu)