Conax-kortti digiboksissa + HD-televisio + CI+-kortti?

ihan sekaisin

Taloyhtiöni on Soneran kaapeliverkossa. Tavallinen digiboksi, jossa on conax-kortinlukija maksukanavia varten. Olen ostamassa "Cable Ready HD" -televisiota, jossa olisi myös CI -moduulipaikka, jotta saan tarvittaessa näkyviin HD-lähetykset. Jos katson kanavia digiboksin kautta, koska siinähän conax-kortti on, niin näkyvätkö HD-lähetykset tällöin? Vai voiko HD-lähetyksiä katsoa vain television omalla virittimellä? Jos näin on, voiko ohjelmia tallentaa tällöin digiboksiin? Olen mennyt ihan sekaisin, kun olen etsinyt uutta televisiota ja katsellut niiden teknisiä ominaisuuksia.

Lisäkysymys: Jos muutan antennitalouteen, näkyvätkö antenniverkon HD-lähetykset, jos tv:ssä on myös "Antenna Ready HD" -merkintä eli tarkoittaako merkintä samaa kuin, että tv:ssä on DVB-T2-viritin?

9

2653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan sekaisin
    • ihan sekaisin

      Eli vaikka korttia kuin myös tv:ssä sille varattua paikkaa sanotaan CI -kortiksi/moduuliksi, on se samalla conax-korttipaikka?

    • ihan sekaisin
      • Ei aina sekaisin?

        Lueskele ajankuluksi http://www.testatutlaitteet.fi/fi/index.html sivuja, niin sieltäkin löytyy tietoa ja luettelo hyväksytyistä tv-malleista.

        https://www.welho.fi/ci-korttipaikka-ja-teravapiirtokanavat on DNA Welhon kaapeliverkon ohjeita. Cable Ready HD hyväksyttyyn televisioon hankitaan linkittävä CA-moduli, johon laitetaan kaapelioperaattorin linkitykseen kelpaava kaapelikortti. Operaattorille ilmoitin vastaanottimen sarjanumero, jolla silloinen Welhon asiakaspalvelu linkitti omat laitteeni. Silloin piti moduli vuokrata, mutta nyt se on ostettavissa eli pitääkin lähteä puotiin;)


    • ihan sekaisin

      Jos haluaa katsella televisiolla Soneran maksullisia kaapelikanavia, mutta televisiossa ei ole kuitenkaan korttipaikkaa, onnistuuko maksukanavien katselu siten, että tavallisessa digiboksissa on conax-kortinlukija? HD-lähetykset eivät tietenkään näy, mutta jos ei halua niitä katsella, niin korvaako digiboksin kortinlukija kuitenkin television kortinlukijan conaxin eli salauksen osalta?

      Kysyn, koska vaikuttaa siltä, että HD-lähetysten alkaminen laajemmin kestää ikuisuuden, joten ajattelin säästää rahaa sillä, että ostan TV:n, jossa on "Full HD", jotta kuva on tarkka, mutta ei ole kortinlukijalle paikkaa eikä merkintää "Cable Ready HD". Vai kannattaako mielestänne ostaa varmuuden vuoksi sellainen TV., jossa on paikka kortinlukijalle?

    • Kokeillaanpas näin

      Mieti nyt rauhassa.

      Mitä varten digiboksissa olisi maksukorttipaikka, jos sinne kortti laittamalla ei voisi katsoa maksukanavia?

      Miksi haluaisit ostaa uuden television, joka EI ole Cable Ready HD -hyväksytty ja jossa ei ole CI -moduulipaikkaa, kun tällä hetkellä melkein kaikki kunnolliset tunnettujen merkkien tv:t sisältävät nämä ominaisuudet?

      Ensimmäisen kysymyksen vastaus on helppo. Totta kai digiboksilla, jossa on maksukortti ja kortinlukija, voi katsoa maksukanavia. Tavallisella boksilla näkee tavallisia maksukanavia. HD-kanavia näkee vain oikenalaisella virittimellä (MPEG4) varustetulla boksilla, jossa on linkitetty maksukortinlukija (yleisesti CI ) ja linkitetty maksukortti. Kun boksi on kytketty TV:een HDMI- tai SCART-johdolla, on ihan yksi ja sama asia, mitä virittimiä tai korttipaikkoja TV:ssä on. Silloin kuvaa katsotaan boksin kautta ja TV on oikealla AV-kanavalla.

      Toinen kysymys on mielestäni ihan turhaa päänvaivaa ja itsensä kiusaamista.

    • dwerd

      Windows that are hard to fit can still benefit from fabric blinds. Problem areas are usually skylights, arches blinds, eyebrows, and occasionally portal windows when you fabric blinds are picking out coverings for your windows. Creativity and the right accessories might fabric blinds be all that you need!

      i like the information here how to jailbreak ps3With ps3 Jailbreak you can host a challenge lobby for modern warfare 2, with this you can cheat all your way up to the achievements jailbreak ps3 in jailbreaking your ps3 and more! how to jailbreak ps3 4.00 all the playstation jailbreak 3.72 details and software ps3 jailbreak.

      Thanks for the info here i got memory foam mattress topper reviews more info about memory foam mattress toppers its quit an interesting read there Mattress toppers are designed to protect your mattress so that it would have a longer life span it protects the mattress from stains and wine or liquid spills and any elements that could damage your mattress. Today you memory foam mattress toppercan find different types of mattress toppers

    • osta se.,..

      Osta telkkari jossa C ja T HD virittimet, ainakin näet kaiken mitä tarvii, hinnat alk 599€ 40". Ja sitten vasta mietit muita juttuja. Telkkarissa saa olla myös USB tallennus.

      • ei T vaan T2

        Ei, ei sellaista jossa on C ja T HD-virittimet, vaan C ja T2 HD-virittimet. Pelkällä T HD-virittimellä ei tee nykyisin mitään jos HD-kanavia aikoo katsellla koska DVB-T normilla ei lähetetä enää HD-lähetyksiä vaan HD-lähetyksissä käytetään nimenomaan uudempaa DVB-T2 järjestelmää. Ja tallennuksessa televisiosta on se huono puoli että tietääkseni telkkarin joutuu jättämään auki tallennuksen ajaksi, eli ei voi ajastaa (tosin en tiedä onko tallentavissa televisioissa nykyisin ajastinta mut luulen että ei ole).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe