Mitä lakisääteisiä rajoja on

maksava naapuri

kerrostalo rakentamiselle?

Onko kaikien maksettava aina kaikesta?

Ystäväni asuu talossa jossa yhtiövastikkeesa on eroteltu vesimaksu ja se menee mittarin mukaan ennakkomaksu on kaikille 16 €/kk ja tasaus 1/2 vuoden välein.

Samassa talossa maksetaan erikseen kaapelimaksu, joka on 21, 80 €/kk ystävävi ei edes omista televisiota. Eikä siten maksa kaapelimaksua.

Nyt siellä suunitellaan remonttia kylmäkellariin, jossa laitettaisiin kylmäkellarille oma sähkömittari, käyttäjät maksaisivat sen kulut.

Siinä tulee maksettua 30-40 €/kk vaikka ei edes kävisi koko kylmiössään..

Nuo ovat hyvin järkeviä toimia, eikö niitä millään voisi saada pakollisiksi joka kerrostaloon.

Tuolla taksalla säästyisi itselläni yksin asuvana n. 80 €/kk MUTTA suomessa naapuri maksaa..

5

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äö
    • et silleen

      http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2011/08/07/kaleva-suomen-betonitalot-tiensa-paassa/201110977/12

      Taloussanomat
      7.8.2011 17:15
      Kommentit 6

      Suomen kerrostalokannan peruspilarit ovat sananmukaisesti lahoamassa. 1960- ja 1970-luvuilla kaupungistumisen huippuvuosina kiireellä rakennetut betonielementtitalot alkavat olla käyttöikänsä lopussa, sanomalehti Kaleva kertoo uutisessaan.

      Betonielementeistä rakennetut kerrostalot suunniteltiin alun perin asuinkelvollisiksi 30–40 vuodeksi, joten osa niistä on jo nyt käyttöikänsä "jatkoajalla".

      – Käsitykseni mukaan 40 vuotta oli realistisempi arvio siihen aikaan. Arviot eivät kuitenkaan perustu muuhun kuin intuitioon, sillä silloin ei vielä pystytty mallintamaan käyttöikää, Tampereen teknillisen yliopiston erikoistutkija Jukka Lahdensivu sanoo Kalevalle.

      Rakennusten kuntoa heikentää entisestään se, että niistä ei ole pidetty kunnolla huolta.

      Kalevan haastatteleman arkkitehdin mukaan betonielementtitalot rakennettiin pikavauhdilla, kun asunnoista oli kova tarve 1960- ja 1970-luvuilla. Ajatuksena oli alun perinkin, että rakennukset puretaan myöhemmin uuden tieltä. Nyt aika on sille kypsä.

      Suomen kerrostaloista noin 40 prosenttia kuuluu mainittuihin betonielementtitaloihin, jotka alkavat nyt olla asuinkelvottomia. Julkisivujen huonon kunnon lisäksi rakennukset kestävät heikosti kylmiä sääolosuhteita.

    • kysyn vaan

      en kyllä ota aloittajan tekstistä selkoa kuka maksaa ja mistä? eikös tuo ole ihan järkevää jos kylmäkellarissa on oma mittari ja kylmäkellaria käyttävät jakavat kustannukset keskenään.?

    • Kylmäkellarissa on n kappaletta "koppeja".

      Yksi käyttäjä, joka ei käytä omaa koppiaan, ei pysty laittamaan koppiaan pois käytöstä, kun eivät ole suljettuja komplekseja kuten pakastin, josta voi ottaa virrat pois päältä.

      Ainoa olisi, että se, joka ei käytä koppiiaan, sillä ei olisi myöskään avainta kylmäkellari tilaan, jolloin ei oikeasti voisi käyttää tilaa hyväksi.

    • kerrostaloasukkki

      Kun asuntoon muuttaa, niin kannattaa selvittää jo etukäteen ennen asunnon ostamista tai vuokrasopimuksen allekirjoittamista, että mitä kuluja asumisesta tulee.

      Vaikka jotain taloyhtiön ominaisuutta (esim. autopaikka, saunavuoro, pesutupa, kylmäkellari, vinttikomero, kaapeli-TV) ei käyttäisikään, niin siitä voi olla paljonkin iloa seuraavalle omistajalle. Erityisesti omistusasunnoissa tämä on ihan selvää, että vaikkei itse omista autoa, niin seuraavalle asukkaalle nimenomaan tilavat parkkipaikat on yksi tärkeimmistä syistä, miksi ko. asuntoon päädyttiin.

      Kylmäkellareiden osalta voin lohduttaa, että suurimmassa osassa tapauksia niistä luovutaan, kun jäähdytysjärjestelmä hajoaa. Sen jälkeen tilalle tulee jotain muuta (esim. pesutupa), josta maksetaan sitten erikseen.

      Moni taloyhtiö on ottanut sen linjan, että yhtiövastike ei ole vain X summa rahaa, vaan siinä eritellään tarkemmin, että mistä raha koostuu esim. yhtiövastike 100 euroa, saunavuoro 5 euroa, parkkipaikka 10 euroa, vesimaksu 20 euroa ja tv-maksu 10 euroa. Tällöin yhteissumma tässä erimerkissä olisi 145 euroa. Jos tulee paineita nostaa vaikkapa vesimaksua ja yhtiövastiketta, niin nostetaan vain niitä esim. toista 2 % ja toista 5 %, mutta annetaan muiden maksujen olla ennallaan. Tällöin näkee selvemmin sen, että mihin sitä rahaa kuluu ja toisaalta mistä tuotot kertyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      32
      5074
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      266
      4928
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      54
      4433
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1848
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1492
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1460
    Aihe