Luumuissa jokin tauti?

Plummm

Luumupuuni on aivan täynnä luumuja, ja ne muutamat jotka ovat jo kypsyneet, ovat jonkun kellertävän röpelöisen pinnan peittämiä. Onko tämä nyt joku sienitauti? :( Mitäs voi tehdä? Itselle tämä on ensimmäinen kesä tuon puun kanssa mutta edellinen asukas ei maininnut mitään mistään taudeista. Sanoi vaan että puu on tuottanut jo vuosia paljon hyviä luumuja.

9

12818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Plummm

      ja tähän vielä että lehdissä ei näy mitään. Ne on kirkkaan vihreitä eikä reikiä.

      • putkela52

        Voisimpa arvella että niissä on muumiotauti, jos muuttuvat vielä ruskeiksi.


    • myrtsi

      No röpöläinen pinta on tod.näk just tuota muumiota, mutta meillä sen lisäksi luumuissa reikiä, joista vuotaa "pihkaa".... Siis lienee jotain "hedelmäsokeria", mutta mikä sen aiheuttaa....?

      • Anonyymi

        Keltañen luumu vuota sokeri vähän siirappi mainen


    • Plummm

      itse asiassa nämä kellertävät luumut (joita on vain n. 10kpl aivan täynnä luumuja olevasta puusta) ovat tippuneet samantien puusta, joten eivät ole ehtineet ruskeiksi muuttua. Onko tässä tehtävissä vielä jotain, tai vasta tulevina vuosina?

    • Kannattaisiko ne

      luumupuut myrkyttää keväällä ennen kukintaa,olen myös huomannut sen jos paljon on luumuja tiputtavat raakileita pois kuivan kauden aikana.Olen tehnyt rautakangella noin 0.40 sm syviä reikiä noin1.5m päähän rungosta ja kaatanut kastelukannulla vettä reikään ja laittanut siihen kastelulannoketta.

    • arkisuo71

      oksasta oli lähtenyt lehdet ja toisissa lehdissä on käpertymiä sisäänpäin ja kuivahkoja.

    • pompsi

      Hei, tämä vastaus tulee nyt aika myöhässä, mutta ehkä tästä on jollekulle vielä hyötyä.

      Muumiotauti: esiintyy tosiaan myös luumulla. Taudin ehkäisemiseksi harvenna raakileita siten, että yhdessä ryppäässä on vain n. 2 raakiletta ( tauti ei tartu niin helposti, luumut eivät varise niin helposti ja saat vieläpä suurempia hedelmiä). Kerää saastuneet hedelmät puusta ja maasta ja hävitä ne sekajätteen mukana tai kaiva vaikka maahan ja peitä ne, mutta älä kompostoi.

      Luumupistiäinen: aiheuttaa tuollaisia myrtsin mainitsemia reikiä luumuihin, joista sitten valuu nestettä, joka muuten on toukan ulostetta..namnam. Kerää ötökän kansoittamat hedelmät puusta mielellään ennen kuin ne putoavat maahan, jossa ne sitten talvehtivat.

      Luumua ym. vaivaavat monesti myös kirvat, joita voi torjua keväällä kevätruiskutteella (tehoaa myös joihinkin muihin otuksiin)

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7804
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      133
      4271
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2999
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2867
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2617
    7. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2463
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2390
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    Aihe