Osaisko joku neuvoo mua, kun mulla ei oo kotoo minkäänlaista pohjaa virallisiin ruokailutilanteisiin.. kotona ku on aina syöty mistä sattuu lautaselta ja siihen aikaan kun ketäkin on kiinnostanu.
Kysymykseni koskee lautasten käyttöä, jos niitä on katettu monia päällekkäin. Käytöstapakirjassa (Käytöksen kultainen kirja Hyvä käytös, hyvät tavat, WSOY 2005, Eija Kämäräinen) lukee, että aterioinnin aikana alku- ja pääruokien lautaset nostetaan vuorotellen katelautaselle. Tarkottaako tää, että jos lautasia on katettu monia päällekkäin, nii kun syö alkuruokaa, nii esim. pääruokalautanen pitäis ruokailijan ite siirtää katelautasen ja alkuruokalautasen välistä jonnekki syrjään? Jos pitää, niin minne?
Useiden lautasten käyttö
6
689
Vastaukset
- Rouva O
Samaa kirjaa lukemalla arvoitus selviää :o) Sivuilla 262 ja 263 paljastetaan, että TARJOILIJA tuo lautaset katelautasen päälle siinä järjestyksessä kun niitä tarvitaan.
Voit lukea myös sivulta 268 alkaen aterian kulusta istumapöydässä.
Mikäli lautasia on katettu valmiiksi monta päällekäin, niiltä syödään siinä järjestyksessä kun ne katettuna ovat. Ei tarvitse siirrellä välillä syrjään.- öasdjlfllödskfj
Jos lautasia on monia päällekkäin mutta yksi pikkuinen siinä syrjässä niin siihen voi laittaa käytetyt hammastikut, nahanpalat sekä yskökset
- Rouva O
öasdjlfllödskfj kirjoitti:
Jos lautasia on monia päällekkäin mutta yksi pikkuinen siinä syrjässä niin siihen voi laittaa käytetyt hammastikut, nahanpalat sekä yskökset
Höh. Se pieni lautanen siinä syrjässä on leipälautanen.
Painu sinä ysköksiesi kanssa... - jyh89
Rouva O kirjoitti:
Höh. Se pieni lautanen siinä syrjässä on leipälautanen.
Painu sinä ysköksiesi kanssa...Se pieni lautanen on lentävä lautanen.
- neuvoa saanut
kiitos vastauksesta :)
- Nippelitietoa Kattau
Eli iso (n.30cm), laakea katelautanen pysyy pöydässä koko aterian ajan eikä siltä syödä mitään.
Sen päälle on juhlallisilla illallisilla katettu matala pääruokalautanen ja matala alkuruokalautanen, joka on pääruokalautasta hieman pienempi.
Jos keittoa syödään ennen alkuruokaa, se tarjoillaan pöytään, ei kateta keittolautasta em.lautasten päälle valmiiksi.
Pääruoan jälkeen jälkiruoka tarjoillaan keiton tapaan eli tuodaan suoraan keittiöstä ruokailijan eteen.
Pöydässä on ulkoa sisään päin :
Salaatti-/ Alkupala-aterimet
Keittolusikka (jos keittoa syödään)
Pääruoan aterimet jotka ovat isommat ja jykevämmät kuin alkuruoan-.
Katelautasen yläpuolella on jälkiruokalusikka ja -haarukka, vaakatasossa eri suuntiin toisiinsa nähden. (alempana haarukka, varsi osoittaa vasemmalle ja ylempänä lusikka, varsi osoittaa oikealle)
(Haarukka ilmeisesti jäädykkeitä varten?)
Lasit :
Käyttötarkoituksen mukaan katelautasen oikean yläkulman kohdalle,
lasit oikealta vasemmalle ;
ensin vesilasi, sitten alkuruoan viini, pääruoan viini ja jälkiruoan viini.
(Aperitiivi juodaan yleensä muualla kuin ruokapöydässä, esim. skoolataan seisten heti vieraiden saavuttua saavuttua)
Jos tarjolla on ruokaryyppy, sen lasi katetaan ennen vesilasia, koska sitä käytetään ensimmäisenä.
Hyvää ruokahalua! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774602- 1801867
- 1241570
- 1221081
- 351026
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161011- 78923
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78852- 47843
- 4808