Tarkistakaapa nopeustestillä nopeutenne. Itsellä 10 megan liittymä ja kone tuuttasi yllättäen alle 1 megaa. Dnalla oli jostain syystä väärä modeemin numero (MAC), joka oli vaihtunut itsestään??? Nopeus toimi aluksi, mutta heinäkuu toi jotain mukanaan. Sama nopeusmuutos tapahtunut myös 2 kaverilla.
DNA yhteys
Voi mega!!!
13321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei mitään uutta. Itselläni oli 110 megainen tilauksessa,
todellinen nopeus oli 20-30mb.
Homma pelitti Welholla hienosti niinkauan kunnes Dna tuli sotkemaan kuviot.
No, onneksi voi aina "äänestää jaloillaan" eli vaihtaa palveluntarjoajaa.
Huomasin äsken saman, 10 megaa on nimellisnopeus, parhaimmillaan se oli tässä taannoin ehkä 7 megaa, nyt parhaillaan kaks pilkku jotain, jopa alle yhdenkin.
Viimesimmän testin tulos:
Latausnopeus 0.28 Mbit/s
Lähetysnopeus: 0.16 Mbit/s
Tän pitäs olla kymmenen meganen.
Anna palautetta: http://www.dna.fi/Sivut/yksityiset.aspx
Vastineeksi saat ilmoituksen jossa kerrotaan että tuo nopeus on ihan OK,
sekä kehoituksen tarkistaa tietokoneesi rauta ja softa,ym,ym.
Laitoin palautetta juuri tuonne, saa nähdä tuleeko vastaus olemaan tuollainen kun sanoit.
Testasin äsken ja uudet nopeudet ovat :
9.76 ja 0.96
Eli vaihtelu on suurta.
Tänään netti on pelittänyt jopa iloisesti, liekö hitauden syy ollut viruksessa jonka virussofta poisti, nopeus on ollut kympin luokkaa koko päivän.
Tosin eräs sanoi, että kyseinen virus etsii jotain IP-osoitetta tai jotain, ja että se voi olla vielä koneella, se oli joku hoax niminen virus, en tiedä, mut tällä hetkellä ei ole valitettavaa netin toimivuuden suhteen. Muutin kyllä suorituskykyasetuksiakin niin, että nyt on paras suorituskyky.
Näin se menee. Tässä "1 megan" on nopeus yleensä 0 kp/s. Tukiasema on näköetäisyydellä. Siellä on vain aina jokin vika.
> Tukiasema on ...
eikös tässä ketjussa puhuta kiinteästä laajakaistasta
Eikös laajakaista ole kiinteä myös langattomalla kaapelimodeemilla ?
ettäkö wlan-reititintä on alettu kutsua tkiasemaksi ... no olkoon sitten
En mää tiiä, se oli kysymys.
Tällä hetkellä lähetysnopeus oli vain 0,30 latausnopeuden ollessa kuuden luokkaa, kymmenen megan netillä.
Harvinaista herkkua on kun nopeudet on kohdallaan, ja netti pelittää iloisesti.