Pyhäinpäivä?

matkaajat

Vietetäänkö Italiassa pyhäinpäivää 1.11. vai 5.11. (kuten Suomessa tänä vuonna)? Miten pyhäinpäivä vaikuttaa Roomassa esim. nähtävyyksien, kauppojen ja ravintoloiden aukioloon?

3

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juhlaa ja arkea...

      Allakkani mukaan tiistai 1.11. on merkitty Italian osalta punaisella.
      Eli 1.11. lienee heidän pyhäinpäivänsä.
      Italiassa toisaalta melkein jokainen päivä on jonkun pyhimyksen nimikkopäivä, enkä ole sen havainnut paljon "tahtia haittaavan".
      Rooma on maailmankaupunki, joka elää kovalla sykkeellä niin pyhänä kuin arkenakin.
      Jos jokin ravintola on kiinni, toinen on auki. Nähtävää myös aina riittää. Itse pyhäinpäivän viettokin voi olla kiinnostuneelle sitä, vaikka amerikkalainen hallowen-kulttuuri valtaa Roomassakin yhä enemmän sijaa.

    • auki ovat

      Vatikaani pitää kiinni kirkollisista pyhistä muttei Rooman kunta. Museot ovat manantaisin suljettuja, paitsi ei Vatikaanin. Ravintolat pitävät yhtenä päivänä viikossa ovensa suljettuina. Mitään määräpäivää ei ole vaan jokainen ravintola päättää itse. Harvemmin kiinni sunnuntaisin tai pyhäpäivinä.
      Kaupat auki yleensä joka päivä paitsi pienet myymälät jotka voi pitää putiikkinsa suljejttuina ihan minä viikonpäivänä tahaansa kuten ravintolatkin. Pienmmät myymälät ovat suljettuja myös yleensä iltapäivisin siinä kello 13-17 välisenä aikana noin muutaman tunnin. Jotkut ravintolatkin ja ruokapaikat sulkevat iltapäivän tunneiksi.

      • tjutju

        Pieni korjaus edelliseen viestiin: Kaikki ravintolat eivät pidä yhtenä päivänä viikossa oviaan kiinni. Suurin osa ravintoloista pitää välipäivän joko sunnuntaina tai maanantaina, mutta jotkut ravintolat saattavat olla kiinni kahdestikin viikossa, toiset taas ovat "aina auki".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      10
      1681
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      131
      1670
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      253
      1198
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      939
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      887
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      868
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    Aihe