HK,n rypsiporsas oli fiasko

HK joutui perääntymään rypsiporsaan terveysmainos kampanjassa. Samalla monien tuottajien kalliit investoinnit muuttamalla ruokintasysteemejä rypsiöljylle sopiviksi haihtuivat kuin tuhka tuuleen. HK,lla ei siis ole mitään vastuuta mitä se tekee tuottajille. On todella irvokasta miten iso ruokafirma saa, ja voi tehdä.
17365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

rypsiporsas popsikyrsäs

Äänestä

Lihatalouslehdessä ne ainakin kehui saavansa parempaa hintaa.

Äänestä

Vaan enää ei saa parempaa hintaa. Rypsiporsaan loppuminen merkitsee, että investoinnit mitkä tehtiin ruokintasysteemeihin, olivat turhia, ja kalliita, ja sen lystin maksoi tuottaja. Tästä eteenpäin ei ole mitään rypsilisää sian hinnassa.

Äänestä
  • Laitan muuten boikottiin kaikki HK,n lihatuotteet. En osta vahingossakaan enää mitään tuotetta, missä lukee HK.

    Äänestä

  • karppa.. kirjoitti:

    Laitan muuten boikottiin kaikki HK,n lihatuotteet. En osta vahingossakaan enää mitään tuotetta, missä lukee HK.

    Ai olet sitten vielä ostellut niitä?

    Täällä on emännyskin ohjeistettu jo vuosikaudet sitten ettei HKn eikä Kariniemen tuotteita kaupasta tänne tuoda.Sama koskee nykyisin Järvi-suomen
    portin tuotteita ja kaipa se pitää laajentaa tuohon Kivikyläänkin (HK osti osan)

    Äänestä

Olen joo ostanut, vaan nyt loppui niiden osto. Olisi mielenkiintoista tietää, vieläkö Alastarolainen sianlihan tuottaja kehuu rypsiporsasta HK,n mainossivuilla. Pitäisi silti jokaisen tuottajankin käyttää omaa järkeään, että ei lähde tuollaisten hömpötysten perään. Kun homma on jo muutenkin kyllin huonoa.

Äänestä

No oliko sillä rypsirehulla jotain vaikutusta lihan ominaisuuksiin? Vai onko ihan sama mitä sialle syöttää, vaikka silakoita ja kalan perkuujätteitä?

Äänestä
  • Varmaan oli, mutta kuinka paljon... Olet mitä syöt - ja sama koskee tietenkin sikaakin. Mitä monipuolisempi ravinto, sitä parempi liha ja se on varmaan sama kun ruuanlaitossa, eli se maistuu,mitä viimeksi lisäät... kala kalana ja sika "viljaporsaana" - toki kotioloissa kasvatuksen alkuvaiheessa voi syöttää silkat yms.

    Rypsi/rypsiöljy on terveysvaikuitteinen "trendituote" ja HK varmaan yritti käyttää sitä ja sen imagoa markkinoinnissaan ja tarkoitus oli tehdä RypsiPorsaasta brandi lailla HK:n Sinisen - sisällöllä ei niin väliä.

    PS. Eikö Valio tuonut viime vuonna markkinoille uuden maitomerkin, joka on kurria, mihin on lisätty kalsiumia ja proteenia... Kurrihan on voin valmistuksen sivutuote, jonka ennen juotettiin vasikoille...

    Äänestä

  • Peuramaan poika kirjoitti:

    Varmaan oli, mutta kuinka paljon... Olet mitä syöt - ja sama koskee tietenkin sikaakin. Mitä monipuolisempi ravinto, sitä parempi liha ja se on varmaan sama kun ruuanlaitossa, eli se maistuu,mitä viimeksi lisäät... kala kalana ja sika "viljaporsaana" - toki kotioloissa kasvatuksen alkuvaiheessa voi syöttää silkat yms.

    Rypsi/rypsiöljy on terveysvaikuitteinen "trendituote" ja HK varmaan yritti käyttää sitä ja sen imagoa markkinoinnissaan ja tarkoitus oli tehdä RypsiPorsaasta brandi lailla HK:n Sinisen - sisällöllä ei niin väliä.

    PS. Eikö Valio tuonut viime vuonna markkinoille uuden maitomerkin, joka on kurria, mihin on lisätty kalsiumia ja proteenia... Kurrihan on voin valmistuksen sivutuote, jonka ennen juotettiin vasikoille...

    Ei ole Kalsium-maito kurria, ihan on tavallista kevytmaitoa, johon on lisätty kalsiumia ja proteiinia. Hapatetusta kermasta voin valmistuksessa jäävä sivutuote on kirnupiimä, ja kurri on kuorittu, eli rasvaton maito.

    Äänestä

Voitteko kertoa, paljonko rypsilisää tästä ns. rypsiporsaan kasvatuksesta maksettiin.

Äänestä

En tiedä ihan tarkkaan, mutta olen kuullut, että se olisi ollut neljä tai viisi senttiä kilolta. Mutta kaikki mitä siihen investoitiin oli turhaa.

Äänestä

Ei kai rypsipossua lopetettu ole ? Terveysväittämät ovat kuin Keskisen naisjutut, pääasia että puhutaan ja tuote myy.

Äänestä

Joopa joo. Tuolla hintalisällä ei ole sen kummempaa merkitystä tuottajan kannalta. Voidaan sanoa että niin tässä kuin hyvin monessa muussakin asiassa on vain ja ainoastaan talonpoikaa kusetettu teurastamon taholta.

Äänestä

Saa ihmetellä miksi monet tuottajat lähtevät tälläisiin muutoksiin. Vastuu kun esim. rypsiporsaan ruokintamuutoksista on yksinomaan tuottajalla. Teurastamoiden kenttäedustajat ovat esimerkkinä siitä miten he ylipuhuvat joitakin tuottajia tekemään kalliita muutoksia. Heillä itsellä ei ole euroakaan pelissä kun tekevät niin.

Muistan kun v.2006 HK,n kenttäedustaja suostutteli ja yritti saada minut rakentamaan uutta lihasikalaa. Onneksi homma oli jo silloin niin huonoa, että ei käynyt mielessäkään tehdä uutta sikalaa.

Äänestä

Millä tavalla ne tuottajien investoinnit nyt muka ovat menneet hukkaan. Ihmettelen, kun aloittaja tekee kärpäsestä härkäsen ja vetää paniikissaan aivan yli. Sen vielä jotenkin ymmärtää, mutta ei sitä, että hölynpölyaloituksesta syntyy näin pitkä viestiketju, jossa ei ole mitään perää.

Jos mainoskampanjassa on nyt yhden sanan käyttäminen kielletty, niin millä tavalla siinä on heitetty tuottajien investoinnit hukkaan. Ei mitenkään.

Ihmeellistä paniikin lietsontaa.

Äänestä
  • noihin vedätyksiin ei pitäisi lähteä mukaan..

    Äänestä

Millä tavalla aloitukseni oli provo? Ei mitenkään. Rypsiporsaalle ei makseta tästä eteenpäin yhtään lisähintaa, joten investoinnit mitkä siihen tuottajat tekivät olivat turhia ja kalliita. Lukekaa vähän tarkemmin aloitukseni ja muutkin kommentit mitä olen kirjoittanut, vai onko teillä vikaa luetun ymmärtämisessä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karppa.. kirjoitti:

HK joutui perääntymään rypsiporsaan terveysmainos kampanjassa. Samalla monien tuottajien kalliit investoinnit muuttamalla ruokintasysteemejä rypsiöljylle sopiviksi haihtuivat kuin tuhka tuuleen. HK,lla ei siis ole mitään vastuuta mitä se tekee tuottajille. On todella irvokasta miten iso ruokafirma saa, ja voi tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu