Olemme alkamassa rakentaa 10 m2:n terassia ja nyt pitäisi päättää temmekö siitä suosiolla kylmäterassin vai rakennammeko sen olohuoneen jatkeeksi eli tavallaan lisähuoneeksi.
Toiveissamme olisi käyttää kattona valokatetta jotta olohuoneeseen saataisiin sen myötä lisävaloa. Onkohan kellään tietoa siitä kuinka hyvin valokatteella voidaan saada pysymään lämpö. Ilmeisesti paras vaihtoehto olisi 25mm PC-monikerroslevy? Olen soittanut valmistajillekin mutta en ole saanut täysin tyydyttävää vastausta, erittäin mielelläni siis kuulisin ajatuksia ja kokemuksia aiheeseen liittyen. Kiitos!
Valokatteen lämpöeristyskyky
4
377
Vastaukset
- Realiteetit huomioon
Hohhoijaa... Kyseessä laajennus, vaatii rakennusluvan.
Jos meinaa tehdä lämpiman tilan, tossa tapauksessa sitä kai kutsuttaisiin viherhuoneeksi tahi sitten terassiksi, se on sitten lämmin tila, ei mikään viritelmä. rakennuslupa pitää olla. Ja katoksi ei käy mikään pleksi, kyllä se ikkunatavaraa on oltava.
Elikkäs alappas nyt selvittelemään, saatko yleensä rakennuslupaa ollenkaan ja jos saat, millaist määräykset sen on täytettävä, että tulee hyväksytyksi. Ja jos joku naapuri panee hanttiin, se siitä terassista. - No nythän pomppas
Olipa se lämmin tila eli ei niin kyllä se kennolevy siihen käy.
Hyvin tehtynä se eristää ihan hyvin.
Olen tehnyt kymmeniä terasseja, osa kennolla ja osa lasilla.
Kumpikin toimii.
Paskapuhetta, tommoset "ikkunatavaraa" jorinat.- Saituri eläkeläinen
Keraplastilla Orimattilassa lienee eri vahvuisia kennokattaita (katso netistä) ja heillä löytynee tietoa lämpöeristävyydestä eri muodoissaan. Itse laitoin nämä kennolevyt kattoon, kierrätyksestä hyvät parvekelsit päätyihin ja etuseinä uusilla liukuovilla. Lattialle laiton Day Step termomaton ja vielä koristteksi hienon biotakan ja kyllä varsin myöhään syksyllä istuimme suhteellisen suojaisassa paikassa rivitalomme ulkoseinustalla.
Nuo lasikatot tosi kalliiksi ja raskaiksi tulee, ja siitä luovuimme kokonaan. Ei lämmin tila mutta lämpimämpi, meillä noin 3,5 m x 6 m tila käytössä ja kohtuuhinnalla hyvä terassi, tosin rakennuslupa haettiin.
- eläkeikää lähestyvä
Ei se lasin paino siinä katossa mitään merkitse. Omapainon osuus on vähän verrattuna lumikuormaan. Muovin alhaisen kimmomoduulin takia sen tuentaväli tulee olla tiuhempi kuin lasin, joten rakenteesta tulee muovillakin rakennettuna melkolailla samanpainoinen. Toki eristyslaseilla lasitettuna painoero kennolevyn ja lasipaketin välillä on iso. Kantavien rakenteiden ja perustusten mitoitukseen sillä ei kuitenkaan ole mitään merkitystä.
Hinta on toinen juttu. Lasi on hinnakkaampaa. Lasi on kuitenkin myös kestävämpää. Yli 10 vuotta vanhempia muovikatteita en ole vielä nähnyt. Yli 100 vuotta vanhoja lasikatteita olen nähnyt.
Jos kumminkin päättää lasittaa kennolevyllä, niin tukkikaa ainakin ne kennon
päät kunnolla, ettei niihin pääse vettä. Kennot kasvavat levää vuodessa jos huonosti sattuu. Paras täyte olisi kuivattu ilma. Ehkä sinne voisi laittaa SilicaGeliä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11556Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911468Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva194916- 115802
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7704
- 60683