onnistuuko ?
eli esim. soluissa A1 - G1 soluissa on sekä tekstiä että numeroita.
ja budjettiin olen G sarakkeeseen upottanut kaavan, mikä laittaa arvoksi 0, kun lasku on maksettu.
myös haluaisin että samalla kun sarakkeen G arvo muuttuu nollaksi, koko rivi muuttuisi väriltään tietynlaiseksi.
nyt olen sen manuaalisesti tehnyt, mutta onnistuuko tuo jos -funktion avulla ?
Ja mihin soluun tuo jos-lauseke pitää laittaa ?
eli siihenkö mihin sen palautetun arvon haluaa tulevan, vai voiko olla joku muu solu.
olen yrittänyt lukea tuota excelin ohjetta, mutta en ole löytänyt tähän vastausta.
Jos -lausekkeen palautettu arvo numeron sijasta väri ?
8
860
Vastaukset
ei onnaa useammalle solulle ilman koodia...
ko taulukon moduuliin...
vain solut A1:G1 muuttaa väriä...
Option Explicit
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Range("G1") = 0 Then
Range("A1:G1").Interior.ColorIndex = 6
Else
Range("A1:G1").Interior.ColorIndex = xlNone
End If
End Sub
tai koko rivi muuttaa väriä...
Option Explicit
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Range("G1") = 0 Then
Rows("1:1").Interior.ColorIndex = 6
Else
Rows("1:1").Interior.ColorIndex = xlNone
End If
End Sub
Keep EXCELing
@Kunde- muuan mies
"ei onnaa useammalle solulle ilman koodia..."
Mutta ehdollisella muotoilulla voidaan myös homma hoitaa:
Kaikkiin A--G (..IV) sarakkeisiin ehdollinen muotoilu, jossa ehtona on sama kaavan nolla-arvo G-sarakkeessa "=$G1=0".
ok näin yksinkertaisena tapauksena (yksi väri)
anteeksi virheeni
by the way niin se aika vaan rientää
vastakysymys ;-)
kuinka teet 6-7 erilaista värimuotoilua solulle ilman koodia (XL2003- uudemmissahan saattaa olla vaihtoehtoja jo useita, mutta tässä versiossa 3 ehdollista muotoilua)- muuan mies
Noin se juuri on:
Excel 2003:ssa on vain kolme yhtäaikaista ehdollista muotoilua käytettävissä, lisänä voi käyttää ainoastaan posit/nolla/negat. lukujen väritystä Muotoile-Luku-Oma -valinnoilla.
Excel 2007 -2010 versioissa on ties kuinka monta ja kaikenäköistä muutakin vilkutusta tarjolla...
- LauraXX
tarkoitus olisi siis tosiaan käyttää yhtä väriä ja niin että jos G sarakkeen esim. rivin 1 solun arvo on nolla, niin solut A1 - G1 on haetun värin mukainen.
kyse on kotibudjetista, missä haen sitä tarkoitusta, että kun kyseisessä rivissä olevan laskun tiedot on maksettu (eli kaavalla upotettu arvo muuttuu nollaksi), niin se rivi muuttuu esim. oranssiksi.
esimerkki on varmaan kattava, mutta minulle liian monimutkainen ymmärrettäväksi. - Excel on kivaa
Ehdollinen muotoilu on tosiaan se ratkaisu.
Saitko avun? Tällä palstalla on, onneksi, avuliaita ihmisiä, mutta vastaukset, ohjeet, on välillä lyhyitä. Täällä oletetaan, että "kaikki muutkin osaa yhtä hyvin kuin minä" elikkä riittää kun annetaan nopea tieto vähän sinne päin.
Vastaukset vois olla vähän perusteellisempia.Olet oikeassa, vastaukset ovat välillä turhankin lyhyitä. Mutta kysymykset ne vasta lyhyitä ovat. Kysyjän tulisi aina kertoa mm. mitä Excel versiota hän käyttää, se kun vaikuttaa useimpiin ratkaisuihin. Esimerkiksi Excel 2003 on jo menneen talvien lumia ja siitä puuttu paljon hyviä toimintoja, joita taas Excel 2007 ja 2010:ssä on. Haasteen kuvaukseen kannattaa aina panostaa.
- kyllä ja ei
On ne kysymyksetkin joskus vähän epäselviä, totta. Mut noista versioista olen kyllä aika lailla eri mieltä.
Uusissa Excel 2007 ja 2010- versioissa on kyllä hyviä lisäyksiä, mutta 2003- versiossakin on vaikka kuinka paljon käteviä toimintoja.
On suorastaan niinkin päin, että jotkin kätevät 2003 -toiminnot on 2007-versiossa piilotettu, ne tarvii hakea pikatyökaluriville, kun niitä ei ole välilehdillä suoraan.
Esim. välisumman jälkeinen automaattinen muotoilu, jonka avulla saadaan koko välisumma- taulukkoon kaikille laskentariveille omat värit.
2003-versio on kaikkea muuta kuin hyödytön menneen talven lumia.
Tosin siinäkin olen samaa mieltä, että kysyjän pitäisi ilmoittaa versio. Jos kysyjä ei osaa hyvin, hän tarvitsee selkeän selostuksen, ja silloin pitäisi tietää mistä versiosta on kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1492852Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3652030- 401757
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351698Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321401Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327949Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782