Miten kestää käyttöä, hajoaako helposti normaalikäytössä? Kaunis on ja kallis, mutta voiko laittaa lapsiperheen kylppäriin lattiaksi?
Lasimosaiikki lattiassa.
Pikkuruutu
66273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onhan lasimosaiikki kaunis, mutta voi taivas sitä saumojen määrää. Muista että vaalean lasimossun kanssa erityinen kiinnityslaasti, voi muuten mennä pilalle koko homma.
Minä tuskailen jo nyt 10x10 laattojen saumojen kanssa, kun on koira ja pieni lapsi. Kuraa riittää...
Ottakaa huomioon myös se, että lattiahan kylppärissä eniten vettä saa osakseen ja mosaiikkilaatassa on paljon saumoja, joten niiden homehtumisessa ja huonontumisessa on suurempi risku kuin isommalla laatalla.
olen myös miettinyt mosaiikkilaattoja kylppäriin, mutta siivous hirvittää. luulen, että laitan osan seinästä (ei suihkun vierestä) pikkuruuduilla. kauniit ovat ja ei tule likaa eikä roiskeita!
hep,
märkätilassa kosteus pysäytetään laattakerroksen alla olevalla kosteussululla. laattojen väliset saumat läpäisevät kosteutta. myös laattojen kiinnitykseen käytettävät sementtipohjaiset laastit imevät huokoisina itseensä vettä. eikä se haittaa mitään.
asia koskee kaikkia laattakokoja.
kosteuden mukana laastiin kukeutuu pieneliöitä esim homeita. homeen elinolosuhteet ovat tosin varsin huonot johtuen sementin emäksisyydestä. tällaisia homeita on siis kaikissa laattalattioissa. eikä se mitään.
on totta että mosaiikkilaattaa käytettäessä saumaa tulee paljon. sauman leveys on tosin huomattavasti pienempi kuin isoilla laatoilla. saumapinta-alaa lienee noin kaksinkertainen määrä 10sm laattaan nähden. syntyy siis tuplasti kuivattavaa.
sauman haihduttavan yläpinnan ja sauman paksuuden suhde vaikuttaa sauman kuivumisnopeuteen. mosaiikkilaatan sauma on laatan ohuudesta johtuen varsin ohut, noin puolet verrattuna 10sm laattaan, joten kapeakin sauma kuivuu varsin nopeasti verrattuna isompiin laattoihin.
sekavaa?
ajattelin liimata lasimosaiikin keittiön vanhojen laattojen päälle. onko kenelläkään kokemuksia vastaavanlaisista hommista? mitä liimaa oolette käyttäneet ja miten työ on sujunut. mosaiikkini on vain 2mm paksua eli siinä on syyni liiman käyttöön. antakaa vinkkejä viikoksi...
mosaiikkia tulis myös lieden taakse. pitääkö tää huomioida jotenkin erikseen? Saumaukseen käytän ihan normi saumauslaastia. onko sen levittämiseen jotain erikois vinkkejä? Löysempää saumauslaastia ku normaalisti tms???