Valita täytyisi kitka- vai nastarenkaat ?
Kitka pitää lumella , mutta mites jäällä ?
Kitka pitää lumella , mutta mites jäällä ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Voi sanoa että taitaa olla maku asia. Kaksi talvea on ollut autossani kitkarenkaat alla eikä toisen kerran tule olemaan.
nastat,koska muuten se kitkoillakin hyvä liukkaalta kiihtyminen yllättää sut.Tulee mutka/toisen auton perä liika nopeeta vastaan
Kyllä minusta ainakin täällä pohjoisessa kannattaa olla nastat. Onhan ne meluisammat sulan tien aikaan, mutta turvallisuus ensin.
Valintaa ei ole.
N A S T A R E N G A S.
Suomen talveen.
Aivan turha selitellä että kitkoilla on ajettu ja pärjää , no itse pärjäisin kesärenkailla ympäri vuoden joten se siitä.
Nastarengas on ainoa kun pitää turvallisesti liikku ja päästä aina . Ihmiset on eritasoisia kuskeja joten rattimiehet omasta mielestään olkaa hiljaa. Subarulla pääsee.
Kitkarenkaat pitäisi suomessa oikeastaan kieltää. On tutkittua tietoa aivan tarpeeksi asiasta joten eipä väitellä täällä sen enempää.
Niin mutta kun ovat nastarenkaat jotka ovat kiellettyjä autoilun ei-niin-kehitysmaissa-kuin-Suomessa. Keskieuroopan maat, esim Sloveniassa on ihan oikeitakin talvikelejä. Ei varmaan mene aikaakaan, kun meilläkin tulee nastavapaita alueita. Toivon ainakin niin.
Niin, kitkoilla talvisin vuodesta 1995 lähtien.
Joo, tutkittua tietoa on, mutta valitettavasti sinä et ole ymmärtänyt lukemaasi.
Asiasta ei kannata jatkaa, ei ainakan sinun kanssa, sen verran kirjoituksesi oli hevonpask....
Joo mutta mitä aina lopuksi sanotaan liukkaalla vesijäällä ? niin mitä ? ainoa joka siinä pitää on NASTA RENGAS. Hevonpaska ei kuulu tähän keskusteluun vaan jonnekin muulle esim kompostipalstalle jne.
Kitkanastarengas , siinä vlintani.
Kerran ollut kitkat (kaksi talvea) enkä erehdy toista kertaa. Tyhmää menettää pito ja nelivedon edut talvella ajamalla kitkoilla. Jo 12 vuotta nelivetokokemusta.
22 vuotta nelivedolla ja aina nastat,kokeiltu toki kitkojakin mutta kesken syksyn jääkelien lähti vaihtoon.
Mulla etupyörissä kitkat ja takana nastat.
Paras kokonaisuus.
Kannattaa kokeilla !
Nastat ehdottomasti. Kun tulee se vesikeli kitkat on vaaralliset muillekin tielläliikkujille.
Kyllä.
Kitkarenkaat ilmeisesti kielletään 2013 vuoden vaihteessa.
Jäällä pitää vain nasta onhan noita autolehdissä vuosien mittaan mittailtu. Lumikelillä kita on ok mutta mistä äkkiä nastat alle kun on jää? eli nokian nastarenkaat vaan alle. Ne toimii suomessa . autobildin eurooppa testejä ei kannata uskoa sillä jää on erilaista eri maissa usko vaan huviksesi.
Nokian WR G2 (M S) ajelin viime syksystä tänne saakka. Voin suositella. Hyvin pelitti, lumella, jäällä, asfaltilla, soralla. Ei minkäänlaista liikkeelle pääsyn vaikeutta, Liukasta oli ainoastaan pikkasen jäisellä asfaltilla, missä ei tosin tahdo nastarengaskaan pitää.