Vaikeaa on joidenkin kanssa

kai de puu

Muutama vuosi sitten (ehkä v.2003) oli Iltasanomissa juttu Pohjantähtiopistolla olleesta konsertista, jossa T.Kansalla ja pianisti Jouni Somerolle oli tullut jotain kränää.

Tapsa oli kuulemma mm. morkannut Jouni Someroa, että tämä soittaa kuin kone.
" Jouni Somero oli niin hämemntynyt tilanteesta, että häneen mukaansa tilanne olisi voinut kehityä lavalla pianistin ja solistin väliseksi välienselvittelyksi.
-Lava ei kuitenkaan ole oikea paikka sellaiseen , joten otin kritiikin vain hymyillen vastaan, pianisti kertoo Iltasanomille.
Öykkäröinti lavalla ei ollut ainoa heikko lenkki illan esiintymisessä. Pianistin mukaan Kansa oli unohtanut ottaa nuotit mukaan keikkapaikalle.
- Yksi Sibeliuksen kappale meni ihan perseelleen. Tapsa ei osannut säveltä, Somero murehtii.
-Yritän yleensä soitolla auttaa laulajaa. Nyt melodia oli niin pielessä, että mitään ei ollut tehtävissä.
-Tapsa on hieno taiteilija, mutta tässä konsertissa hänen asenteensa oli vinossa.
Somero oli keikan jälkeen sen verran vihainen, että hän piti Kansalle aiheesta ankaran puhuttelun.
- Uskon, että Tapsa ymmärsi sen, ettei tälläistä saa enää tapahtua. "

10

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi Tapsa

      Tykkään, että Tapsa on hyvä laulaja, mutta tuosta en oikein tykkää kun se sättii muita siitä jos itse sohlaa ja sählää. Ei ole kovin miehekäs ja ryhdikäs teko alkaa syyttää toista konemaisesta säestyksestä jos ite laulaa väärin kun ei ole muistanut ottaa nuotteja mukaan.

    • kaikenlaista!!

      Minä olisin Jouni Somerona lähtenyt ja jättänyt "herra kaikkiosaavan ja tietävän" säestämään itse itseään pianolla.

    • Muistan ton jutun ja siinä oli Tapsaakin haastateltu ja Tapsa sanoi, että hällä oli kyllä nuotit mukana siellä, mutta kun siellä ei ollut kun yksi kattoikkuna mistä tuli valoa sisään, niin ei siellä pimeässä olisi pirukaan nähnyt lukea riviäkään.
      Tietty oli vähän tyhmää mennä Jouni Someroa siinä tilanteessa moittimaan.

      • Annu.

        Eipä se Somero siinä ikkunaksi voinut muuttua.


      • 1000
        Annu. kirjoitti:

        Eipä se Somero siinä ikkunaksi voinut muuttua.

        No joo, tämäkin on täällä ainakin kertaalleen kerrottu. No, totuus ei pala ...Mutta koittakaa kertoa jotain uutta, ettei teidänkään uskottavuus hälvene! Ihminen saa tehdä kuitenkin virheitä, mutta että niitä tuodaan moneen kertaan esille?!!!


      • Peilikuvasi
        1000 kirjoitti:

        No joo, tämäkin on täällä ainakin kertaalleen kerrottu. No, totuus ei pala ...Mutta koittakaa kertoa jotain uutta, ettei teidänkään uskottavuus hälvene! Ihminen saa tehdä kuitenkin virheitä, mutta että niitä tuodaan moneen kertaan esille?!!!

        No joo, ihminen saa tehdä myös asioita oikein, mutta että niitä tuodaan moneen kertaan esille?!!!


    • En pidä

      Tapani Kansa on ihminen joka syyttää virheistään ja ongelmistaan muita ihmisiä. Koulussa ei ymmärretty häntä vaan hänet erotettiin(jäi luokalleen kaksi krt) opettaja oli skitrofreenikko(tuskinpa olisi ollut töissä jos olisi ollut) Häntä kohdeltiin väärin Lappeenrannan kilpailussa(ei ole todisteita) radiokanava pomo on luonnehäiriöinen koska ei soita hänen musiikkiaan(torkeä väite, kunnianloukkaus) poliisit jahtaavat häntä(muka) jne.

      KAIKKI ON AINA MUIDEN SYYTÄ! Orkesterin, säestäjän, yleisön. Tapani Kansa tuntuu minusta todella vasteenmieliseltä, luotaantyöntävältä ihmiseltä. En ole koskaan tykännyt hänen lauluäänestä, josta puuttuu lämpö, herkkyys ja tunne.

      • Turhanpäiväistä panettelua ja maustamaalaamista. Tapsa on suoraselkäinen mies, joka kyllä monasti on ottanut vastuun sanoistasan ja teoistaan. tapsan olen monasti keikoilla tavannut eikä ole olleskaan luotaantyöntävän eikä vastenmielisen oloienen, vaan hyvin symppis , ystävällinen ja huomaavainen on ollut. Tapsalal on lämminsävyinen ääni, jossa tunnetta ja herkkyyttäkin on riittämiin.


      • LastaMummas

        Näet Tapani Kansan ehdottomasti liian mustana. Hänen kouluajoistaan on ollut tälläkin palstalla riittävästi keskustelua. Näissä keskusteluissa on tullut vähintäänkin selväksi se, että häntä ei tuolloin kohdeltu oikein. Lappeenrannan laulukilpailuista ainakin silloinen voittaja on esittänyt mielipiteen, jonka mukaan Tapani Kansaa kohdeltiin Lappeenrannan laulukilpailussa väärin.

        Radio Suomen musiikkiohjelmat ovat menettäneet tasoaan merkittävästi viime vuosina. Tämähän taisi olla Tapani Kansan taannoinen viesti. Hän on siinä aivan oikeassa, valitettavasti.


    • Truthe

      Kukaan ei Justiinax enää usko sanojasi sen Jorma Hynnisjutun jälkeen. Et ole rehellinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe