mitä mieltä olet kuhmon hengellisestä tilasta?
hengellinen elämä
miten on
40381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Onhan noita höpsöjä vielä aika paljonkin, mutta kirkosta eronneiden määrä on kasvanut ilahduttavasti.
Kehityssuunta on yleisesti ottaen hyvään suuntaan. Toivottavasti joskus tulevaisuudessa ihmiset eivät enää tarvtise mitään satu juttuja tullakseen toimeen joka päiväisessä elämässä.
sinä sitten olet itse itsesi sulkenut pelastuksen piirin ulkopuolelle,olet tien valinnut joka vie lopulta kadotukseen. surunvalitteluni.
Kuhmossa on vireä seurakunta, väestömäärään nähden. Kuhmolaisten kirkossa käynti määrä väestöön nähden on Suomen ennätysluokkaa. Tääällä perus jumalanpalveluksessa, ilman juhlpyhiä on kirkossa useampi sata henkilöä. Paljon, jopa puolta suuremmassa seurakunnissa, jumalanpalveluksessa voi olla vain kymmeniä henkilöitä paikalla. Korkeintaan reilut sata.
seurakunta voi olla vireä joo, mutta onko Jumalanpalvelus apostolinen, kuhmon Jumalanpalvelus elämä ei ole apostolisen uskon mukainen. onko elämää Jumalan sanan ulkopuolella. valitettavasti ei.
Mihinkä seurakuntaan meidän pitäisi mennä jumalanpalvelukseen? Missä on lähin apostolinen jumalanpalvelus???
Voiko tuosta päätellä, että Kuhmolaiset käyvät paljon kirkossa, koska eivät ymmärrä sitä, että jumalanpalvelus ei olekkaan apostolien uskon mukainen? Muualla paikkakunnilla käydään vähemmän kirkossa, koska he ymmärtävät. että heidän jumalanpalvelus ei olekkaan apostolien uskonmukainen ja älyävät näin olla menemättä palveluun. Kuhmolaiset eivät sitä ymmärrä. Tästä herää kysymys, että keitä varten kirkot ja jumalanpalvelus yleensä sitten on?
tuo on saivartelua, sielunvihollisella on keinonsa saada ihminen saivartelemaan.
Vaan, jospa ihminen on kehittynyt siten, että tarvitsee jonimoisen mielikuvan henkimaailmasta elääkseen. Jospa joillekkin/useimmille nämä hengelliset asiat ovat yhtä tärkeitä pärjätäkseen, kuin ruoka, lämpö, uni, ym.
Vanhemmathan ne kotona luo pienestä pitäen mielikuvat jonkin olemassaolosta.
Samalla lailla pikku lapsi uskoo joulupukkiinkin ja uskoo ties kuinka pitkään kun mielikuvituksen antaa laukata.
Kyllä mihin tahansa pystyy uskomaan kun tarpeeksi asiaa jauhetaan.
Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksi,ei Jumalan kuva voi pysyä ihmisessä ,jos hylkää hänen sanansa, vaan pitää ihminen omaa luuloansa oikeana.luulo uskolla viha pysyy ihmisen päällä kaikesta näennäisistä hyvistä teoista huolimatta. ihminen tarvitsee lakia ja evankeliumia elääkseen,elikkä raamatun lukemista ja puhdasta Jumalan sanan mukaista julistusta. evakeliumin ulkopuolella ei ole elämää,,
usko Jumalaan syntyy kuulemisesta ja kuuleminen Kristuksen sanan kautta. omassa päässä kehitetty usko ei ei ole pelastavaa. jos onnistuu elämänsä elämään niin että ei tarvitse kuulla Jumalan sanaa, niin huono on sen ihmisen osa kerran, kuoleman jälkeen. tässä ajassa on tultava Jumalan yhteyteen,tehtävä parannus ja yksinkertaisesti luettava raamatun ilmoitusta ja uskottava se. ei ole muuta tietä annettu. emme tiedä milloin armon aika otetaan pois, eli tämä elämä mitä me elämme voi loppua koska vain,sen jälkeen on myöhäistä. tässä ajassa on jo elettävä Jumalan sanasta, se on todellinen elämän leipä. jos asian todella ymmärtäisit niin sinulle tulisi kuoleman hätä jo tämän tekstin perusteella. en paremmin osaa asiaani kertoa.
Pohdintanne on lähes oikein. Sanassa sanotaan, että jokaisella ihmisellä on kaipaus isän Jumalan luokse.
Kiitos meidän kirkkoherralle, että on virkistänyt seurakuntamme tälle mallille. Hänen saapumisensa jälkeen alkoi tapahtua. Olen onnellinen asiasta. Rukoilkaa jokainen, että hän jaksaa työssään ja pysyy täällä. Kiitos myös muille seurakunnan työntekijöille. Meillä on todella hyvät papit. Olemme, kuin samaa perhettä kaikki.
meidän tulisi rukoilla kirkkoherramme puolesta jotta hänen silmänsä avautuisivat, hän miehenä joutuu kantamaan suurimman vastuun. koska virka on virka ja yksin miehen hoidettavaksi sen Kristus antoi. kaikki jotka uskoivat valheeseen , eivät peri Jumalan valtakuntaa, HÄN JOKA ON HERRA,ei peru sanaansa. ei HÄN tee kompromisseja.
Taitaa kaikki vastaukset olla yhden ja saman tyypin kirjoittamia.
Raamattu on kirjoitettu tuhansia vuosia sitten kun ihmiset olivat paljon yksinkertaisempia. Välttämättä ei ymmärretty että vaikkapa tappaminen on väärin. Nyky ihmiset kyllä osaavat erottaa oikean ja väärän toisistaan ilman mitään satujakin.
Samoin kuoleman pelolla ja helvetillä on helppo ohjata tyhmempiä yksilöitä oikeaan suuntaan sekä pitää kurissa.
Raamatun mukaan maailma luotiin seitsemässä päivässä, ikää sillä on 6000 vuotta ja aurinko kiertää litteää maan kamaraa ja tähdet on kiinni jossain kupolissa.
Kuulostaa tosi uskottavalta. Ja eipä jumala ole antanut itsestään kuulua mitään tuhansiin vuosiin.
Kotikasvatuksella se Islaminkin usko pysyy hyvin voimissaan. Uskovathan terroristit että kun tappavat iskuillaan lukuisia siviilejä ja itsensä, saa taivaspaikan ja lukuisia neitsyeitä siellä.
Samoin on kristitytkin tehneet ristiretkiä, inkvisitio jne..
Kaikki tämä ihan tyhjän takia. Kun ihminen kuolee niin sen jälkeen ei tapahdu yhtään mitään. SItä vain vajoaa tiedottomuuteen ja ei teidä enää mistään mitään. Ihan kuin silloin kun on nukkunut koko yön näkemättä unta. Koska tietoisuus on päättynyt niin eipä millään ole sen jälkeen väliä. Ja parempi niin. Mikäli on kyllästynyt elämään ja itseensä niin vähemmän pahaltahan tuokin kuulostaa kuin se että kaikki jatkuu ikuisesti veilä jossakin.
Se on vain sangen kumma, että nämä 'apostolisen' uskon julistajat
eivät näytä oikein missään parantavan sairaita, herättävän kuolleita
tai juovan kuolettavaa myrkkyä. Niissähäön olisi merkki oikeasta apostolisesta uskosta.
miksi ihmeet ja merkit eivät seuraa 'apostolisen' uskon julistusta
sen enempää kuin muidenkaan kritittyjen puheita. Jumalan läsnäolo
näyttää seuraava ihan tavallisen kristityn elämää siinä
missä fariseuksiakin
onkohan sittenkin jumalan valtakunta syntisille, eikä lakiuskoville?
Minun hengellinen tilani on loistava, olenhan täysin pakana =D
Hengellisyyteen ei tarvita kristinuskoa. Suomalaisilla on ollut omakin uskonsa ennen kristinuskon tänne levittämistä!
eli sinä tunnustat ettet tarvitsee Jumalaa ,et tarvitse Kristusta joka on sinunkin syntisi sovittanut .Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman synnin itsensä kanssa. jos et halua kuulla sanaa SYNTIENSOVITUKSESTA, vaarana on että kuolet ilman sovitusta. Jumala loi ihmisen sielun kuolemattomaksi, sielu tuntee kipua ja tuskaa vielä kuoltuansakkin jos on joutunu eroon Luojansa yhteydestä. aikaa ei iankaikkisuudessa ole,eli tuska on jatkuvaa joka ei voi milloinkaan tyhjiin raueta. Jumalan teko yksin on ihmisen pelastus,raamatun sanasta käy ilmi että kaikille ei pelastus kuitenkaan kelpaa vaikka HÄN jokaista kutsuu yhteyteensä.
En usko noihin höpinöihin, joten osaan aikanani kuolla ilman mitään ulkomaisia uskontoja. Minulla on omat uskomukseni ja niillä mennään. Pysykää poissa oveltani kaikka taivaspaikan kauppaajat!
http://www.hiitola-foorumi.net/v3/
Valitettavasti sinut on tehokkaasti aivopesty. Ei voi mitään. Jokainen tosin itse valitsee mihin aikansa hukkaa..
Vaan, en tarkoittanut alkuunkaan mitään nykyuskontojen kaltaista hengellisyyttä. Tarkoitan ihmisen kaipuuta johonkin viisaanpaan ja ylevänpään, kuin me itse voimme saada aikaiseksi.
apostolisin yhteisö mitä tiedän tässä lähempänä on luther-säätiö. en ole löytäny mitään sellaista joka sotisi omaatuntoani vastaan.lähin on kajaanissa. en ole päässy käymään kun en omista autoa. onneksi netistä kuitenkin olen saanu kuulla on muitakin jotka on löytäny luther-säätiön.
Mielestäni ollaan oikealla suunnalla: täällä kristityt toimivat ja evankelioivat yli seurakunnan rajojen.
ihan vaan tarkennuksen vuoksi : en ihmisiä arvostele että minä olisin parempi, pois se minusta. olen kuitenkin aivan varma esim saarnaviran hoitoon annetusta käskystä, että sen laiminlyöminen johtaa seuraamuksiin, lopulta käy huonosti ketkä ei ota vakavasti raamatun sanaa. sisarenpoika lehti mm. kirjoittaa aiheesta ,joka on luettavissa netistä. oman uskonelämäni taipaleella on ollut monta pysäkkiä joissa on joutunu tarkistamaan suunnan, en itse suuntaa ole löytäny ,vaan aina Herra on johtanu. pitäs vaan muistaa kuka käskee ja ketä. keltä olemme saanu elämän sanan,meidän on otettava se vastaan Hänen ehdoillaan.ei omillamme. kaikella kunnioituksella tämä on nimimerkille.
Kapps vaan. Yksi uskoa ja kuolemanjälkeistä elämää kritisoiva viesti on poistettu. No hyvä tietää missä mennään palstan sheriffien suhteen.
Onnea suomi24, teitte sen taas!!
Uusi pohjanoteeraus!
vaikea uskoa mihinkään hyvään,kun kaikki ovat niin pahoja
Vieläkö siellä on se Poutasen uskonlahko?Asuin Kuhmossa40 vuotta sitten ja silloin se oli parhaimmillaan.Ei saanut katsoa tv:tä jne.Onneksi ei minun vanhempani siihen kuuluneet,vaikka melkein kaikki naapurit kuuluivat.
ihmisen hyvyyteen en minäkään usko, ihmisenä sen tiedän että olen paha.mutta sitä en olisi tullut tietämään ja tuntemaan ellei Armollinen Jumala olisi sitä minulle kertonu sanansa kautta. yksin Hän on hyvä. siksipä juuri Hänen sanansa on meille kultaakin kalliimmat. poutiainen on ollut ja mennyt.mitä enää siitä puhumaan.tämä hetki on meillä vain. juuri kiusatuille HÄN sanoo että tule.kaikille murheellisille ja taakkojensa alla oleville HÄN sanoo tulkaakaikki on valmiina juuri teitä varten. kaiken saa ilmaiseksi omistaa. jotta me kaiken sen saisimme meidän on oltava HÄNEN sanalleen uskollisia.
HÄN on tainna olla aika pervo
Sen suvun jälkeläisissä se Poutasuus näkyy eli jonkinmoinen typeryys.
Siihenhän kuului monta sukua eri kylistä.
siis perukoiden sisäsiittoisuus perustuu Poutalaisuuteen, no ei ihme sitten.
Hahhaa,,olihan niillä kuulemma synninpäästöjä peräkamarissa,,jos on totta.
ei ihme, jos poutiaispastorit eivät halunneet lopettaa uskontoaan.
Lentirasta vai?
lentiirankekkoslaiset luulee että einopoutiainen vielä pappatunturilla ajelee salaa kaipaavat että nootti tulisi ja kansakunnan pelastaisi kaljupäätsaari.
Huommenna 11.08.11 klo 18.00 on jälleen hyvä tilaisuus Kuhmon kirkossa.
Kuhmon hengellinen ilmapiiri on hyvä, koska uskovaiset voivat tehdä yhteistyötä yli seurakuntarajojen.
Ilman Jeesusta Kristusta olet hakoteillä. Totuus on edessä viimeistä kun kuolema kohtaa ja varmasti se kohtaa!
parempi hyvä humala kuin huono jumala
porttojen ja kerjäläisten kanssa Jeesuskin seurusteli.eivät terveet tarvitse parantajaa vaan sairaat
Kuhmossa ollaan sillä tavalla onnellisia, että kaikki
uskonsuunnat on voitu koetella ja pitää se mikä on hyvää
ei se kuhmolainen jääräpää niele ihan mitä tahansa
ja kun uskoo, niin silloin uskoo melko tosissaan
poutasista huolimatta