Kiinoistais teidän mielipide kysymykseeni?
Sekä lääkkis että kauppis kiinnostavat kumpikin, mutta kumpi.
En osaa päättää kauppis olisi 'siistimpi' kun lääkkis kiinostavampi, vaikka kauppis on yhtälailla kiinnostava. Ajattelin vain että lääkärin hommat on tylsii ja kun pitää kaiken lisäksi erikoistuu.
Kummasta muuten ansaitsee paremmin lyhyellä että pitkällä aikavälillä?
Jos kauppis niin kauppatieteen vai kansantaloustieteet?
Kiitos kaikille vastauksista :)
Sekä lääkkis että kauppis kiinnostavat kumpikin, mutta kumpi.
En osaa päättää kauppis olisi 'siistimpi' kun lääkkis kiinostavampi, vaikka kauppis on yhtälailla kiinnostava. Ajattelin vain että lääkärin hommat on tylsii ja kun pitää kaiken lisäksi erikoistuu.
Kummasta muuten ansaitsee paremmin lyhyellä että pitkällä aikavälillä?
Jos kauppis niin kauppatieteen vai kansantaloustieteet?
Kiitos kaikille vastauksista :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kauppis = kauppatieteet
Lääkkis = lääkketieteet?
Et ole sovelias kumpaankaan, jos kyselet tuollaista täällä. Kasva aikuiseksi. "Lääkärin hommat on tylsii". Totta kai, ihmisten hengen pelastaminen on todella tylsää...
Et lähde kumpaankaan, vaan kasva ensiksi. Toki voit yrittää molempiin, mutta epäilen, että et tule läpäisemään tuolla asenteella mitään.
JO_o JO_o
Rauhottukaa!
Tää on vaa nettipalsta ja ajattelin etukäteen iha vaa tiedustella kyl mä sit ite sen päätöksen teen ja aijon tietenki tiedustella iha oppineilt ihmisilt ku se aika tulee .
Ja mitä tiukkapipoja tääl oikein on Viilaaja - ok kyl mä ton sun huomautuksen tiesin ;)
'Voi juku' V***N näsäviisas pelle et TIEDÄ MIHIN PYSTYN JOTEN PÄÄ KII PÄÄÄÄÄÄÄÄKIIIIIIIIIIIII TAJUSITSÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ
:D JO_O MUL ON MUUTAKIN ELÄMÄÄ MOIKKA!!!!!!!!!!!!!
Itse hakisin kyllä lääkikseen, jos olisin tarpeeksi älykäs. Tiedän kuitenkin, ettei minusta ole siihen (olen matemaattisesti melko lahjaton enkä ole lukenut esimerkiksi biologiaa lukiossa pakollisia kursseja enempää), joten tyydyn kauppakorkeakouluun.
Lääkiksestä valmistuva tienaa todennäköisesti ekonomia enemmän. Lisäksi töitä piisaa varmasti, eikä tarvitse pelätä mitään lamojakaan. Jos koet lääkiksen kiinnostavammaksi, niin sinuna en epäile hetkeäkään. Enkä nyt tiedä onko kauppakorkeakoulu "siistimpi" kuin lääkis. Kyllä väittäisin, että lääkis on arvostetumpi ja seksikkäämpi vaihtoehto.
En usko, että lääkärin hommat ovat erityisen tylsiä. Itse näen ne vaativina asiantuntija- ja asiakaspalvelutehtävinä. Koko ajan tapaa uusia, erilaisia ihmisiä, ja vaikka erikoistuisi vain tiettyyn asiaan (esim. silmälääkäri), niin päivät ovat varmasti vaihtelevia.
Jos olet lukenut kauppakorkean 4 pääsykoekirjaa, mikä estää lukemaan 3-4 lukion biologian kirjaa, jotta pääsisit sinne minne eniten tahdot - eli lääkikseen...?
Lääkäri tekee töitä ihmisten kanssa, ekonomi paperien kanssa.
Koska kysyjä tuntuu lapselliselta ja otti hurjasti söpöön/komeaan nenäänsä toisten kommentit, hänelle lienee ekonomin työ sopivampi. Papruille voi itkeä ja huutaa, kun sukassa on reikä ja toista o-kirjainta ei näppäimistöltä löydy.
Lääkikseen pääseminen vaatii jonkinverran älyä ja valtavasti istumalihaksia. En pidä itseäni keskivertoihmistä älykkäämpänä, ja onnistuin pääsemään lääkikseen toisella yrittämällä lähestulkoon nollapohjalta aloittaneena. Jos sitä riittävästi haluaa, niin jaksaa lukea ja etenkin laskea sen verran että sisälle pääsee.
Ihanan lapsellisia kysymyksiä !
Vastataan nyt kumminkin, vaikkei kysymys ole vastaamisen arvoinen.
Lääkikseen pitää olla kutsumusta. Ilman kutsumusta ei tule mitään.
Kauppatieteisiin voi hakea, jos haluaa hyvän yleiskoulutuksen elinkeinoelämään.
Lääkäreillä on valmistumisen jälkeen varma työ.
Ekonomeilla epävarma työ.