Olen aloittamassa omakotitalohanketta Espooseen ensi kesänä. Haaveenamme on kivitalo. Millaisia kokemuksia teillä on betonielementeistä? Mistä kannattaisi tarjouksia pyytää ja miten asiassa pitäisi edetä? Henkilö jota olen kaavaillut vastaavaksi suositteli rakentamaan betonielementeistä. Erinlaisia harkkovaihtoehtoja on kyllä tarjolla, mutta elementtirakentajia vähemmän. Kiitoksia etukäteen!
Onko kokemuksia betonielementeistä?
Rakennuttaja
15841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei mitään kokemusta, mutta jos jotain tietoa saat, niin jaatko täällä muillekin.
Alla huhupuhetta, mitä olen kuullut, ei siis kokemusta:
"Elementtitoimittajat eivät ole kiinnostuneita yksittäisistä omakotitaloista, ainoastaan kerrostaloista." Jos tämä pitää paikkansa, niin laskusuhdanne saattaa kiinnostusta herätellä.
"Elementeissä pitää putkitukset ja sähkövedot olla tarkkaan mietitty etukäteen, sillä niitä ei sitten enää jälkikäteen muutella."
Nämähän blogit jo löysit:
http://tvarjola.blogspot.com/
http://www.tulevaisuudentalo.fi/
http://puistolanpata.net/
Pysy erossa noista. Villa-painajainen on pientä elementti rakentamiseen verrattuna.
Voisin olla eri mieltä. Eikös villa-painajaisen ongelmat johtuneet juuri paikalla tehtävistä valuista.
Sen verran luin tuota yhtä noista blogia, jossa asiakas valitti ulko-ovista. Siinä oli tyypillinen rakentaja joka ei ymmärrä asiasta yhtään mitään. Oli mitannut oven pintalämpötiloja.. Vertasi ulkoseinää jonka u-arvo on kuusi kertaa parempi kuin ovelle luvattu arvo. Jos pintalämpöero olisi ollut pinenempi, niin silloin ulkoseinä ei olisi ollut läheskään luvattu . 0.09W/m2K
Ulko-ovi on siitä ongelmallinen rakenne, että mitä paremmin ovilevy eristää, sitä suurempi on lämpötilaero sisä- ja ulkopinnassa ja sitä suurempi on lämpölaajenemisen aiheuttama vääntymä ovilevyssä. Kovassa pakkasessa ovilevy taipuu ylä- ja alareunasta ulospäin.
karmi siis pitäisi tehdä valmiiksi kierosta puusta, jotta ongelma saataisiin hallittua. Toinen vaihtoehto olisi tehdä valmiiksi kiero ovilevy.
Kiitoksia! Tuli uusiakin ;) Tulevaisuudentalo on ollut seurannassa.
Onko sinulla siis kokemuksia? Voisitko hieman tarkentaa? Olen nyt käynyt kahdella betonielementtityömaalla ja aivan tuota kuvaa en ole saanut. Omat haasteensa varmasti kaikessa.
Me tehtiin kevytbetoniharkoista ja olen kyllä ollut erittäin tyytyväinen siihen, että rakennustapa mahdollistaa rakennusaikaiset muutokset. Esim ikkunoiden tai pistorasioiden lisääminen on helppoa hommaa.
Vaikka suunnitteluun käytettiin aikaa useita kuukausia niin vasta rakennusvaiheessa on tajunnut useita juttuja (kuten että "tohon täytyy lisätä pistorasia sitä viinikaappia varten" tms).
Koitappa lisätä ylimääräinen pistorasia ja johtoroilotus elementtiseinään...
Sen lisäyksenhän voi tehdä myöhemmin lusikallakin siporexiin.
Pysy erossa Sipotoxista.
Potius rakentaa ainakin Klaukkalassa kuutta elementtitaloa. Sivujensa mukaan on näköjään rakennellut enemmänkin pientaloja. Näyttäisi olevan niilläkin useamman talon kohteita, joten en tiedä tekevätkö yksittäisiä.
Tiedän, että rakentaa yksittäisiäkin taloja. Tunnen sen.
http://www.potius.fi/
http://www.youtube.com/watch?v=VMuGpNO63uU
Täällä näkyy vähän tekemistäkin.. Näpäkän näköistä hommaa
http://www.youtube.com/watch?v=RslXU_ctUAQ
http://www.youtube.com/watch?v=nV-u6OP7I1U
Tavallisten muottiharkkojen valmistajia etsiessäni törmäsin tällaiseen:
http://www.rakennusbetoni.fi/
Ja sieltä valitse sitten harkkoblock elementti.
Siellä on joku video, minkä perusteella tekevät elementtejä myös omakotitaloihin. Tosin noi elementit ovat ilmeisesti tehtaalla muottiharkoista koottuja, eivätkä siten ihan samalla tavalla "aitoja" isoilla muoteilla tehtyjä kuin muut.
Nuo ACO sisäseinät tosin mua innostivat, niiden tasoitus voisi olla helpompaa kuin harkkoseinien.
Kyllä ainakin Elkkutehtaalla missä ite oon töissä on tehty omakotitalojakin.Yleensä pesubetonipinnalla..Ite jos oisin rakentamassa niin saattasin tehä betonielkku talon.Eihän siihen montaa kivee tarviis jos esm,ulkoseinät ois kivestä.Tuolla tehtaalla missä ite oon isoimmat pöydät on 4x10m.
Pari työkaveria on ottanu seinät itelleen ja ovat olleet tyytyväisiä.Eristeeks kun laittaa uretaanin ja vaahdottaa saumat niin ei tuu kylmäsiltojakaan..
jos nyt jotakuta kiinnostaa niin voin antaa yhteystietoja mistä kysellä lisää
Mielestäni paras vaihtoehto. Itse toimin alalla suurempien rakennusten parissa.
Olen tehnyt omakotitaloja elementeistä pesubetonipinnalla ja myös rapattuna.
Pielisen Betoni on toimittanut kivet kahteen viimeiseen hankkeeseen.
Laadukas tavara, mutta ei ehkä halvin. Kysy Suutariselta Mikkelistä ja Luoman Betonilta myös tarjoukset.
Itselle rupean rakentamaan ens kesänä ja runko tullee joltain näiltä.