Olisi tarkoitus paikkamaalata okt:n ulkoseiniä. Ne on n. kymmenen vuotta sitten maalattu öljymaalilla. Nyt maali on muutamista kohdista huonon pohjatyön takia hilseillyt irti.
Ostin Tikkurilan Teho-öljymaalia. Oikea sävy löytyi, mutta uusi maali on kiiltävää ja vanha seinässä mattaa.
Onko kellään neuvoa miten uuden maalin saa mataksi. Vanha konsti veden sumutus maalatulle pinnalle ei auta.
Öljymaali mataksi?
5
2863
Vastaukset
- Maalari67
Öljymaali, siis aito sellainen kuten Teho, himmenee ihan omia aikojaan - vieläpä varsin nopeasti. Tämä on öljymaaleille ominaista. Jotkut alkemistit sekoittavat maalin joukkoon petroolia ja näin kuulemma tuo pinta saadaan saman tien mataksi. Tätä en kuitenkaan suosittele, sillä mahdollisten ikävien seurausten koittaessa sekä myyjä että valmistaja eivät ota reklamaatiota käsiteltäväksi.
- jn öjk öjkm öjkm ö
Pyyhi tentulla pinta maalauksen jälkeen. maaliin voi lisätä aineita, jotka myös vie kiillon, mutta ne myös muuttavat maalin ominaisuuksia.
- maalari ukko
Niimpä niin se pohjatyön tärkeys!!!!!!!!!!
TEHO Öljymaali himmenee auringon uv-säteilyn ja hapen vaikutuksesta.
Mitään vippaskonsteja ei kannata lähteä tekemään.
Poista rappaamalla ja teräsharjalla hankaamalla maalihilse irronneista kohdista ja varmista ,että lautapinta on kuiva ja maalaa päälle .
Aikaamyöten sävy tasaantuu . Vesiohenteinen Tikkurilan Pika-Teho ois ollut valmiiksi himmeää maalia ja käy vanhan öljymaalin päälle. Lluontoystävällisempi vaihtoehto, sekä vesiohenteiset ulkomaalit eivät tee kalvoa, jolloin puu hengittää paremmin, väri kestää pidempään haalistumatta, eikä lähde auringossa kellastumaan kuten liuotinpohjaiset maalit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798