vanhan kirjoituspöydän pinta uusiksi?!?

Mitä mun pitäis tehdä tummalle, lakattu??vahattu? kiiltämätön, harmaantunut.....
Kirjoituspöydälle. Se on edestä hiukan pyöreä, kannessa nahkaa. Pinta on ruma nyt... jotenkin matta.
Vaiko maalaan valkoisella koko höskän, käyköön kuin käy?
l
22001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Maalaaminen ei lakkaan käy, kaikki vanhat pintakäsittelymatskut hylkii lähes kaikkea uutta, ja täten pitää hioa pois ennen uuttakäsittelyä.
Jos vieläpä huonekalu on lakattu, on siihen nähty erikseen vaivaa että pinta on hyvännäköinen ja maalaamisella peität kaiken tämän erityisen vaivannäön ja pöydän valmistanut unkarilaisessa tehtaassa duunannut rivityöläinen saa päänsäryn tästä raiskaamisesta.

Käsin lakan hinkkaaminen on yleisesti ottaen itsemurhapuuhaa ja pitää ottaa alan firmoihin yhteyttä (pintakäsittelijät/puusepät). Kannessa oleva nahka vain lisää jännitysmomenttia jos yrität itse alkaa maalailemaan mutufiiliksellä. Ja nahkapäällysteinen kirjoituspöytä ei vaikuttaisi mitenkään ihan hirvittävän halvalta muutenkaan.

Äänestä

Tämä ehdotus saattaa tulla liian myöhään, mutta kerron sen silti.

Harmaantuminen viittaisi siihen, että pöytää on pesty vedellä. Lakkapinta ja vesi ovat huono yhdistelmä eli vie kiillon ja muuttaa pinnan sameaksi. Jatkossa puhdistus nihkeällä liinalla. Ja/tai pinta on vaan likainen.

Pese mööpeli huonekalujen puhdistusaineella (esim.Liberon - ohjeet purkin kyljessä). Poistaa liat ja mahdolliset vahat. Haju on sen verran tuju, että ikkunat auki, maski naamalle tai ulos pesemään, niin et pökrää. Pesun jälkeen Finishing oilia (Liberon, muiltakin merkeiltä löytyy öljyjä) pintaan, niin mööpeli kiiltää taas. Eikä varmaan tarvitse sanoa, että suojaa se nahka ennen näitä touhuja ;)... Nahalle löytyy myös omia aineita, joilla saa pinnan taas kuntoon.

Tällä systeemillä saat helposti itse puhdasta jälkeä. Ja muuten, ne maalit pysyy, kun käyttää tartuntapohjamaalia ja sutii kalustemaalin sen päälle. Maalikaupoista saa neuvoja lisää.

Hauskoja mööpelin kunnostushetkiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tumpeloinen kirjoitti:

Mitä mun pitäis tehdä tummalle, lakattu??vahattu? kiiltämätön, harmaantunut.....
Kirjoituspöydälle. Se on edestä hiukan pyöreä, kannessa nahkaa. Pinta on ruma nyt... jotenkin matta.
Vaiko maalaan valkoisella koko höskän, käyköön kuin käy?
l

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu