Nyt olis sellanen tunne, että voisin olla raskaana. Ehkäisyä ei olla käytetty hetkeen ja kuukautiset ovat myöhässä. Nyt vaan heti huomenna ostamaan raskaustestiä. Poikaystävälle en vielä ole kertonut, mutta varmaan täytyis. Vanhemmille kerron vasta sitten kun asia on 100% varma, että olen raskaana.
Enpä tiedä olen niin hirveän onnellinen, mutta toisaalta jotenkin mietityttää. Tarttee varmaan nyt sitten mennä sinne töihin. Kyllä äiti yllättyy kun molemmat siskot saavat lapsia, tulee äidistäni kerralla tuplamummo.
Enpä tiedä olen niin hirveän onnellinen, mutta toisaalta jotenkin mietityttää. Tarttee varmaan nyt sitten mennä sinne töihin. Kyllä äiti yllättyy kun molemmat siskot saavat lapsia, tulee äidistäni kerralla tuplamummo.
Vastaukset 19
Vanhimmat
onnen toivotuksia?? Aikuismaista puuhaa...
Et ainakaan minulta niitä saa.
mikä tuossa sinun toiminnassasi on aikuismaista?
Teiniäitien solvaaminen?
Asian esiintuominen kitisemällä?
Ei herranjumala sentään... ja kehtaat vielä väittää olevasi aikuinen.
No tuoko sitten oli kovin aikuismaista? Rauhoitu hyvä "aikuinen".....
mutta luulen, että tarkoituksesi on vaan saada henkeviä keskusteluja aikaiseksi... :) Noh, se varmasti onnistuu!!
tossa vaiheessa on aivan turha enäää mennä töihin, koska et kerkee olee siellä paljon paskaakaan ja kukaan tuskin ottaa sua, koska meet sinne vaan parempien äitiyspäivärahojen perässä sitä paitsi et niitä saa koska työsuhde jää niin lyhyeksi, miltä tuntuuu olla tyhmä?
Miksen menisi töihin, saisi nyt vielä säästettyä lisää rahaa vauvaa varten. Luulen, että olisin töissä jotain 7-8kk jos jaksan, joten kyllä siellä melko kauan ehtii olemaan, ja tiedän ihan varman työpaikan johon pääsen. Joten työpaikasta on ihan turha murehtia sen enempää. Ja koskaan töihin meneminen ei ole turhaa.
Enkä todellakaan ole tyhmä. Tai voinhan minä tyhmäkin olla, mutta eikö me kaikki joskus olla tyhmiä.
jos sulla on VARMA duuni nin sitten asia on hiukan eri...ja sieltä töistä jäädään kuukautta ennen LA:ta pos, joten et kyllä kovin kauaa kerkee olla siellä...
ollut aikuinen, tai edes aikuisen tasolla olisit nuo asiat hoitanut kuntoon ENSIN ja sitten vasta alkanut hankkiutumaan paksuksi.
Ei kerro suuresta kypsyydestä, ei.
Niin mitkäs asiat olisin hoitanut ennestään kuntoon? Työpaikan olen hommannut jo yli vuosi sitten. Rahaakin sanoin säästäväni lisää, joka yleensä tarkoittaa että sitä on jo säästetty. Ja sinun kirjoittelusikaan ei vaikuta kovinkaan aikuismaiselta.
niin kuka on väittänyt että hän ei olisi hoitanut niitä asioita ensin???
Hän vain kysyi että kannattaisiko mennä töihin tms... mutta ei täältä tuskin siihen varmaa vastausta saa, muta vinkkejä muilta samassa tilanteista olevilta saa kyllä kysyä :)
voi voi teitä aikuisia... te aina luulette olevanne täällä niitä "aina oikeassa" -tyyppejä... *huoh*
Juuri haukuttiin, että kun teinien mielestä sanonta; hyvä parempi paras meneekin näin; hyvä, parempi, teini. Kyllä minun mielestäni täällä on teinit olleet melko kiltisti, eivätkä ole esittäneet mitään kaikkitietävää, mutta aikuiset sitten ovat kokoajan huutamassa; Kasva aikuiseksi niin sinäkin ymmärrät ja tiedät paremmin (kaikesta kaiken.)
En ymmärrä miksi aikuisten pitää tulla tänne mollaamaan teiniäitejä, tuntevatko he jotain ylemmyyden tunnetta, kun tietävät, että maailmassa on "huonompiakin"(heidän mielestään huonompia ei minun) ihmisiä kuin he?
Vai tulevatko he nauramaan kuinka "tyhmiä" teinit ovat, ja kun joku kertoo selviytymistarinan heti ollaan sanomassa, että joo niin varmaan älä ole lapsellinen ei toi ole totta!
tarpeetonta ja todella typerää! Menkää te iältänne aikuiset muualle jauhamaan ja muita haukkumaan, täällä on tarkoitus teiniäitien vaihtaa kuulumisiaan ja ajatuksiaan, ei aikusten tulla arvostelemaan jokaista kirjoitusta.
Ja oikein paljon onnea juttuketjun aloittaneelle! Toivotan kaikkea parasta ja jaksamista mikäli on pikkukultamussukka tulossa!
=D
kyllä ihan JOKAINEN odottava äiti miettii ja pelkää päänsä sisällä. Se on ihan täysin normaalia. Ei raskaudesta ole tarvis kertoa vanhemmille ENNEN kun lapsi on varmasti saanut alkunsa.
sadoille tuhansille suomalaisille täällä??? Mielestäni se naurettavaa.
yli tajunnan?
Siis tämähän nimenomaan on teiniäitien ja -isien palsta ja täällä nuoret odottavat ja äidit kerkustelevat keskenään siitä mitä äitiyteen ja isyyteen sisältyy.
Koska ihmiset tajuavat tämän palstan tarkoituksen?
luin taas jutun läpi,oli taas niin tuomitsevaa tekstiä joillakin...
onnea kuiteskin ,kyllä kaikki hyvin menee,minäkin olin siskoni kanssa samaan aikaan raskaana :)
Lapsi on siinä vierellä vähintäänkin seuraavat 18 vuotta. Onko varmasti hyvä äiti, jaksaako varmasti leikkiä ja peuhata kun lapsi sitä tarvitsee, jatkuva pyykkääminen, vaipanvahto ja yöheräämiset... Jaksaako varmasti.
Mitenkäs sitten raskauden tuomat lisäkilot, raskausarvet ja peräpukamat.
Näitä asioita miettii ihan varmasti jokainen odottava äiti ikään katsomatta =)
Olen suunnitellut tässä vielä hieman laihduttavani sillee järkevästi vielä ennen ku niitä lisäkiloja tulee. Jatkuva pyykkääminen hieman hirvittää, kun tuolla vanhalla pesukoneella ei voi kahta koneellista ihan perä perään pestä tai pitää hirveää meteliä.
Toivottavasti hyvä äiti olen, uskon kuitenkin että pärjään vielä kun on mies auttamassa, no eipä siitä välttämättä kauheasti apua ole, mutta opetelkoon ;)
Mutta leikkimisestä ja jaksamisesta olen varma, jaksan. Mutta yleisesti minä kyllä uskon, että me pärjätään... Työt olen jälleen aloittanut ja nyt sitten säästellään rahaa.
lenkkeilet vaan ja syöt terveellisesti. Ne kilot kyllä lähtee mitkä on tullukki.
Mulla on käyny niin, että kun masuun tulee painoa, niin muualta lähtee pois, ei ole siis ylimääräistä enää missään.
Nautit vaan vallitsevasta tilasta...
Kyllä se ukkokin oppii, kun haluaa.