Pitäisi löytää sopiva varaava tulisija saunamökkiin, tuvan koko n. 15m2.
Katselin esim. tällaista:
http://kauppa.taloon.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=TI-HEIKKI
Mutta tuo ei taida olla varaava?
Eli sen pitäisi olla varaava, pieneen tilaan ja mieluiten tunnelman takia, tulipesä saisi olla näkösällä.
Ehdotuksia tulisijaksi pieneen mökkiin?
14
7607
Vastaukset
- onnnn
kyllä tuo on ainakin osittain varaava painosta päätellen.
750 kg vaatii jo tulisijan perustaltakin huomattavasti enemmän
kuin peltitakka, eli valupohjan. Ei puulattian päälle. - mk
Noin pieneen mökkiin kannattaa laittaa puolivaraava peltitakka joita saa 500-2000€ ja painoa ei olisi kuin vajaa 400 kiloa ja sillä noin pieni mökki lämpiää. Toinen tapa että laita sellainen kamiina missä on hellarasot päällä niin mökkiä lammittäessä voi laittaa ruokaa samalla ja niin edelleen. Olin veeneviikolla himoksellä holiday clupin mökilla ja sillä oli joku h alkava takka ja poltin parispesäälistä kun illalla viileni ja oli hyvä ja lämmitti nopeasti.
Katso takkakeskus ja muita takkafirmoja on vaikka millä mitälla. Kastorilta löytyy peltitakkoja joissa on vuolikivivuoraus ja saa alle 2000€ ja ovat siistin näköisiä. - jou poiujpoij aer w4
No sehän riippuu käytöstä.
Jos mökillä käy harvakseen ja mökki on kylmillään, tarvitaan nopeasti luovuttavaa, elikkäs jotain porin mattia. Kun tulee mökille -30 pakkasella, ei paljoa kiinnosta, että mökki on lämmin vuorokauden kuluttua.
Ja jos mökillä on pitempään kerralla, mitä varaavampi, sen mukavampi.
Mökki on pieni, ei sinne leivinuunia kannata rakentaa, liika lämpökään ei ole hyvä asia.
Toi "takka", mikä sulla oli linkissä on kylläkin periaatteessa tavallinen puuhella. Toimii hyvin. Saa nopeasti lämpöä ja kun lämmittää enenpi, se myös varaa sitä. Meillä oli kotona lapsuudessa suuri maatalo. Pirtissä oli just puuhella, jota käytettiin joka päivä, ihan kahvinkeitosta ruuanlaittoon ja pesuvesien lämmittämiseen. Sitten kun oli paukkupakkaset, alettiin lämmittämään leivinuunilla, jota normaalisti käytettiin vain leipomiseen.
Mulla itellä 60 neliöinen kesämökki. Siinä on sähkölämmitys. Mutta kun talvella menee mökille, kestää ainakin vuorokauden, että sisällä todella on lämmintä. Siksi on leivinuuni. Pieni. Se ei luovuta heti lämpöä, mutta kun sen kivikasan saa lämpimäksi, tarkeneekin jo mainiosta. Siis sähkö on ikäänkuin nopeita tarpeita varten. Jos olisi rahaa, laittaisin pien avotakan, siitä tosin suurin osa lämmöstä vuotaa piipusta, mutta sillä saisi nopeasti alkulämmmön.
En tutkinut tarkemmin tota sun "takkaasi". Mutta vaikuttaa ihan asialliselta. Vuolukivijutuissa olemassa sellaisa varaavia takkoja, joita voi pelleillä säätää nopeammin lämmittäviksi, niistä ei kokemuksia.
Perusidea kuitenkin on. Mitä suurempi massa, sen enenpi varaa lämpöä. Ja mitä enenpi varaa, sen pitemmän aikaa kestää, että kivikasa alkaa luovuttamaan lämpöään.
Puuhella on hyvä, niitä muunkinlaisia. Ja ehdottomasti paras olisi, jos löydät asiallisen(raittiin) muurarin, joka tekaisee sopivan puuhellan, se ei muuten edes maksa älyttömästi. - Pave 570
Mulla on 20m2 tuvassa Sissi-kamina (n. 5kW n.200eur) ja hyvin pärjää pakksellakin. Lämpiää nopeasti ja palaa pitkään pienellä aukolla jopa 4-6 tuntia. Kerkiää käydä pilkillä, kun palaa, niin hiillosta on jäljellä vielä.
- Vaihtoehtoollinen
Jos ehdottaa saa niin tässä olisi omasta mielstä yksi parhaista pienistä tehdasvalmisteisista tulisijoista:
http://www.porinmatti.fi/
Broidilla on vastaava ja on hyvä. Varaavan takan ja kaminan välimuoto. Varaa mutta antaa myös lämpöä nopeahkosti keittolevyn ansiosta. Huomattavasti pidempi savukanavisto kuin avauksen hellassa tai viestiketjuissa mainituissa kaminoissa.
Vanhoja saa hassun halvalla mutta kunto voi olla mitä sattuu? Tosin uusissa on vissiin lasiluukku jos tulta haluaa katsoa? - castorbeaver
äämi kastorin vuolukivi malleille, toimii hyvin kylmillää olevassa mökissä
- 11+3
hanki kauko-ohjattava Wallas tai Safire valopetrolilämmitin. Helppo asentaa ja pienikulutuksinen. Menee pieneen tilaa jne. tällä ei tietty kokata.
- dsadswwweee
1 tälle. Joku korealainenkin on, hyvin toimii ja hinta alle 300€.Teho 2800W, ei tule vilu!
- Musclemac
Yksi vaihtoehto on balladi-takka. googleta. Painaa 450kg varaa jonkin verran ja toisaalta lämmittää melko piankin. Saa alle 1000e. Meillä on tuommoinen mökissä, jota pääosin lämmitetään ilpillä. Balladi lämpeää vähän hitaammin, mutta pitää lämpöä n. 8h ja saunatuvassa kastorin peltitakka, joka antaa lämmön todella nopeasti, mutta kun tuli sammuu lämmityskin loppuu (saunamökissä ei ole isosti eristeitä).
- koirankoppi...ko
kaikenlaisia koirankoppeja sitä ihmisillä on....15-20 m2 kesämökkejä...kyllä kai tuomoinen lämpiää jo yhdellä kynttilällä ja ihmisen lämmöllä.
Liki 500 kg takka vaatii jo vahvan perustuksen ja harvoin noissa pikku mökeissä on ja ei mitään järkeä noin pieneen tilaa tällaisia varaavia uuneja edes laittaa. - -Kivinokka-
Niin,kaikki ei tarvii hehtaarihalleja,pienessäkin viihtyy.
Itselläni on 12 nm kaninkolo,mikäs lämmitys sinne olis paras,siellä on vanha petroolilämmitin,joku POD mutta haisee koko ajan.onko markkinoilla jotain uusia hajuttomampia malleja olemassa,mistä osaa hakea? - - aapeli -
Ei se POD haise, vaan siinä käytettävä valopetroli haisee palaessaan, varsinkin huonolaatuinen.
- kokemusta v - 83
Osta Upon puukamina 1. On valurautaa ja lampiää nopesti. Pesällinen palaa n. 10 - 12 t joten kovalla pakkasellakin tarkenee. Painaa n. 80 kg
- stoves
http://laudel.lt wood stoves from Lithuania
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793