Komeita taloja tekevät Jämerä ja Lammi. En ihmettele että hallitsevat markkinoita.
Komea asuntomessutalo Jämerällä ja lammilla
Asuntomessuilla
10208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olen aloittamassa rakentamista ja minua kiinnostaisi, mikä osuus näissä taloissa oli Jämerän ja Lammi-kivitalojen tekemää?
Jämerä asentaa omissa nimissään vesikattovalmiiksi. Lammi tarjoaa harkot.
Kestää vaan hemmetin kauan toi jämerän räpellys. Pakilassakin tehneet puoli vuotta ja vasta kellari valmis.
Meillä on kivitalo kohta harjakorkeudessaan, ja tässä projektin aikana on vasta alkanut ymmärtämään miten iso merkitys sillä asennusporukalla on rakennuksen laatuun ja esimerkiksi energiatehokkuuteen.
Väittäisin että asennusporukan osaaminen on loppupeleissä merkittävämpi asia kuin se että kuka ne harkot on valmistanut ja minkätyyppiset ne harkot ovat.
En usko, että asennuksen ottaminen harkkotoimittajan kautta (esim jämerän tai lammin) takaisi asennuksen laatua. Mahdollisten isojen ongelmatilanteiden selvittelyssä voi toki olla hyötyä mikäli kaikki on yhdellä sopimuksella, mutta ennemmin kannattaa yrittää välttyä moiselta tilanteelta kokonaan.
Pahin kauhuskenaario varmaan olisi, että ostaa läjän harkkoja talotehtaalta ja sitten "säästää" palkkaamalla jonkun epämääräisen (ja halvan) urakkaporukan joka ryssii pystytyksen ja sen jälkeen katoavat lahden taakse.
Tuskin katoavat lahden taakse. Pahimmat ryssijät löytyy kotimaisista suhareista.
Villa, sanonko minkä tekijätkin oli suomalaisia.
Olen se entinen katkera asentaja. Nyyh.
Kiitos Tiedostasi.Hiace myytr
Ei sillä asentajalla mitään Hiacea ollut. Eikä sillä ole poikaanaan vaan tyttöjä. Saatanan tollo.
siitäs sait saatanan töllö?