Combat Hapkidon aloitus

CHAP1977

Meinasinpä tässä aloittaa Combat Hapkidon treenaamisen. Minä kun en niin välitä itämaisesta mystiikasta / filosofiasta niin keskeytin 10 vuotta sitten Aikidonkin treenaamisen 2 vyöarvon suoritettuani. Ei jaksanut kumarrella siellä kuville.
No nyt tämä Combat Hapkido näyttäisi olevan perinteistä riisuttu 100% itsepuolustukseen keskittyvälaji ja kuitenkin Aikidosta tuttuja tekniikoita käyttävä laji. Ei murreta luita, vaan pyritään saamaan vastustaja hallintaan turvallisesti. Siksi tämä kiinnostaa!
Nyt syksyllä ajattelin alkaa treenaamaan. On muuten siistit harjoittelupuvutkin! :D

CHAP1977

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mudomies

      Mietin ihan samaa, mutta en päässyt aloittamaan vielä syksyllä kun tuli samaan aikaan muutto, ero ja työpaikan vaihdos. Syitä on aina, mutta nyt ei vaan pystynyt. Lupasin itselleni olla kevään kurssilla mukana oli elämäntilanne sitten mikä tahansa. Harjoittelin myös itse aiemmin vähän Aikidoa ja junnuna Judoa. Combat hapkido kiehtoo minua juuri realistisuutensa ja Aididolle tyypillisten hallintojen vuoksi. Tykkään kyllä harjoitella myös Aikidoa ja ehkä harjoittelenkin vielä tulevaisuudessa molempia lajeja.

      Katsoin tämän vidon monta kertaa ja siinä on ne kaikki ominaisuudet mitä juuri kamppailulajissa ihailen. Taitavaa ja teknistä, silti realistista:
      http://www.youtube.com/watch?v=jXabenp27ds

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      523
      8857
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      158
      6122
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      359
      5145
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4341
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3922
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1848
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1394
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe