Onko SINUN mielestäsi Koraanissa muunuskoisia vastaan kohdistettua vihakiihotusta ja rasismia?
Uskallatko antaa näytteen oikeudenmukaisuutesi ja moraalisi tasosta!
Uskallatko antaa näytteen oikeudenmukaisuutesi ja moraalisi tasosta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eivät nämä hyysärit koskaan puutu heille niin merkityksettömiin seikkoihin kuin muslimien elämän ohjenuoraan.
Mainitsemasi piirre on tullut selvästi esiin tämän palstan kaikissa keskusteluissa. Vähäisiäkin, islamiin liittyvää kritisointia vaativia vastauksia he väistelevät kuin ruttoa. Koraanistakaan ei voi tuoda esille mitään kyseenalaistavaa etteikö rinnalle oteta Raamattua ja kyseenalaistajaa syytetä
vihakiihtuksesta ja Suomen lain rikkojaksi.
Kyse on siitä, että sekä Koraania että Raamattua on mahdollista käyttää väärin rasistisiin tarkoituksiin ja jopa terroritekojen perusteena puolin ja toisin.
Mot rasismenille
Annoit taas (niin Aabra-hamilaisen) näytteen arvostelukykysi rajoittuneisuudesta
tai haluttomuudestasi. Koraani ja Raamattu tuntuvat olevan sinulle eroittamattomat silloin kun sinulta toivotaan kannanottoa avauksessa esittämäni kysymyksen kaltaisiin aiheisiin!
Oletko lukenut Koraanin?
Pitäisi selvittää, mitä lauseillasi tarkoitat. Onko rasismi ja terrorismi Raamatun sanoman mukaista vai sitä vastaan? Vai eikö Raamatussa ole mitään sanomaa? Vastaavasti pitäisi tarkastella Koraania.
Epäselvillä sanomilla voi väittää mitä vaan, mutta onko se Raamatun sanoman tarkoitus?
Monet ihmiset ovat yrittäneet elää Raamatun sanoman mukaan. Ja mitä he ovat tehneet? Mitä ovat tehneet Koraanin sanomaa seuranneet ihmiset?
Mot rasismen/Aabraham pelaa ymmärtämällä sanojen merkityksen väärin. Tämän takia hän suosii epätarkkoja sanontoja.
Minä olen lukenut Koraanin kaksi kertaa kannesta kanteen. Tarkoitukseni oli selvittää, kuinka paljon Koraanista valehdellaan. Erityisesti kiinnitin huomiota tappamiseen, helvettiin, paratiisiin, orjuuteen, naisen asemaan ja demokratiaan Allahin taivaassa. Lisäksi ihmettelin, kuinka paljon Koraanissa puhutaan dzinneistä, vaikkei kukaan ole heitä nähnyt. Havaintojeni mukaan näitä asioita muslimit eivät mielellään käsittele. Najis kafirkaan ei ilmeisesti halua kirjoittaa näistä asioista, vaan tyytyy vain kysymään: oletko lukenut Koraanin? Nyt hän ainakin tietää, että olen lukenut Koraanin ja minun kanssani hän voi aloittaa tällä sivustolla oikean keskustelun Koraanista. Tosin meidän täytyy sallia se, että muutkin voivat siihen sekaantua.
Olen käsitellyt Koraania aivan riittämiin tälläkin palstalla -toisilla nimimerkeillä. Olen havainnut, että vaikka esittää kuinka selvät todisteet Koraanin käskyjen ja muslimien käyttäytymisen välillä, niin sen yhteyden tunnustaminen on näille hyysäreille täysi mahdottomuus.
Lisäksi pitäisi pystyä keskustelemaan ilman että aina lainaa jotain jaetta. Tuolla on tuo naapuripalsta, jossa voi sitten halutessaan keskustella lähemmin Koraanista.
Mieluummin esitän ensin väitteen. Sitten jos joku kysyy (ei kysy) perustetta Koraanista, niin toki lyön jakeet tiskiin.
Olet nyt ymmärtänyt asiat hieman väärin. Nimim. najis kafir on islamin kriitikko. Hän nimenomaan vastustaa islamin leviämistä!
najis kafirille:
Koska et käytä rekisteröityä nimimerkkiä etkä edes aina samaa nimimerkkiä, en pystynyt tunnistamaan yhtään aikaisempaa kirjoitustasi. Valitan tietämättömyyttäni.
Olen pahoillani ja pyydän anteeksi mittaamatonta mielipahaa, jonka olen sinulle tuottanut.