Elikkä olen suunnitellut laittavani sellaista kaapelikortti hommaa, mutta kun en tv-maksua ole maksanut enkä aio maksaa. Eli näkeekö viestintävirasto, että minulla on kaapelikortti ja tulevatko sitten ruinaamaan lupa maksuja??
TV-Maksu ja maksukanavat.
10
372
Vastaukset
- kaiken saanut
Siis maksatat katselusi muilla. Hyvin menee sulla.Entäs jos kaikki tekis sun lailla kaikissa asioissa?Käytkö kaupassa ja sanot kädellesi, ota ota, käsi oppii,ohi kassan.
- yletön
Mitä se ylen lammas uhoaa? :D Aloittaja maksaa kaapelikortistaan, eli sellaisesta palvelusta minkä hän haluaa, ei mistään propagandatuutista joka yritetään maksattaa kaikilla. Meinasitko että meidän muiden pitäisi maksaa sinun paskankatsomisesi?
- hiltusen pentti
eihän se tyhmä ole joka pyytää vaan se joka maksaa!
- TV-Mies
Ei me nähdä me vaan nähdään kenellä ei ole TV-lupaa:) Eli tilaa rauhassa, mutta saatetaan joskus soittaa jos sinulla yleinen numero:)
- Tv:n orjatar
Itselläni on kaapelikortti, eikä lupaa. Ei hämminkiä!
Ja vaikka nykyään ei olisi koko tv:tä, niin netistä pystyy todella kattavasti tv:tä katsomaan.Roskakoppaan koko lupa!! Ja Ylekin jakaa uutiset ja ohjelmansa Areenassa ilmaiseksi. Eikö kannattaisi laittaa Areenan katseluehdoksi tv-luvan asiakasnro??? :-D - nmnmnmnmmnmnm
Joka katsoo suoraa ylen lähetystä ja ei maksa lupaa on varas..niin se vaan on..kiva että suomessa on tälläisiä loisia..
- yletön ja ylemaksuto
Ylen lampaat ovat todellakin säälittäviä loisia ja pummeja jotka yrittävät maksattaa tv:n tuijottelunsa kaikilla. Koskaan en ole näitä pummeja veroäyreilläni elättänyt enkä elätä.
- tyrhvyhm9
entä jos katsoo kieroo ylen lähetystä..?
- Epäloinen
Jos nyt mietitään ketkä ovat todellisia loisia, niin loisia ovat tupakoitsijat ja alkoholistit, jotka maksattavat hoitonsa veromarkoillamme, vaikka sairaudet (kuten keuhkoahtaumatauti, haimatulehdus,astma,alkoholidementia jne.) ovat itseaiheutettuja. Pikku paha on olla maksamatta tv-lupaa. Eikä se ole varastamista, jos Yle ilmaiseksi jakaa kanaviaan katsottavaksi. Laittaisvat tv-luvalle esim. oman maksukortin tms. Ei Canal tai Viasatia pysty ilmaiseksi katsomaan. Tai jos ei maksukorttia, niin sitten hommatkoot vaikka mainoksia.
- yle = loinen
Totta mutta todellinen yhteiskunnan loinen on myös yleisradio joka yrittää pakkomaksattaa tarjontansa jokaisella suomen kansalaisella, kiinnosti se heitä tai ei. Oikea ratkaisu olisi laittaa kanavat maksukortin taakse jonka voisivat sitten ostaa ne, joita se roska oikeasti kiinnostaa. No eihän se ketään kiinnosta ja tämä tiedetään myös ylellä. Siksi maksukorttisysteemiä vierastetaan koska sehän kaataisi koko propagandatuutin tilaajien puutteessa. Yle on yrittänyt luoda kansalle mielikuvan, että se olisi joku vitun messias ja sanansaattaja jota ilman kukaan ei yksinkertaisesti tule toimeen. Jokainen omilla aivoillaan ajatteleva tietää, että se täyttä paskapuhetta. Silkkaa propagandaa jolla yritetään oikeuttaa puljun elättäminen kaikilla. Sama kun nettioperaattorit alkaisivat kytkeä laajakaistoja ihmisten koteihin ilman lupaa ja sitten vielä laskuttaisivat niistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897179- 353801
- 453390
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402542- 412312
- 2082296
- 1222202
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292129Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401779