TV-Maksu ja maksukanavat.

telkkariton..

Elikkä olen suunnitellut laittavani sellaista kaapelikortti hommaa, mutta kun en tv-maksua ole maksanut enkä aio maksaa. Eli näkeekö viestintävirasto, että minulla on kaapelikortti ja tulevatko sitten ruinaamaan lupa maksuja??

10

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaiken saanut

      Siis maksatat katselusi muilla. Hyvin menee sulla.Entäs jos kaikki tekis sun lailla kaikissa asioissa?Käytkö kaupassa ja sanot kädellesi, ota ota, käsi oppii,ohi kassan.

      • yletön

        Mitä se ylen lammas uhoaa? :D Aloittaja maksaa kaapelikortistaan, eli sellaisesta palvelusta minkä hän haluaa, ei mistään propagandatuutista joka yritetään maksattaa kaikilla. Meinasitko että meidän muiden pitäisi maksaa sinun paskankatsomisesi?


    • hiltusen pentti

      eihän se tyhmä ole joka pyytää vaan se joka maksaa!

    • TV-Mies

      Ei me nähdä me vaan nähdään kenellä ei ole TV-lupaa:) Eli tilaa rauhassa, mutta saatetaan joskus soittaa jos sinulla yleinen numero:)

    • Tv:n orjatar

      Itselläni on kaapelikortti, eikä lupaa. Ei hämminkiä!
      Ja vaikka nykyään ei olisi koko tv:tä, niin netistä pystyy todella kattavasti tv:tä katsomaan.Roskakoppaan koko lupa!! Ja Ylekin jakaa uutiset ja ohjelmansa Areenassa ilmaiseksi. Eikö kannattaisi laittaa Areenan katseluehdoksi tv-luvan asiakasnro??? :-D

    • nmnmnmnmmnmnm

      Joka katsoo suoraa ylen lähetystä ja ei maksa lupaa on varas..niin se vaan on..kiva että suomessa on tälläisiä loisia..

      • yletön ja ylemaksuto

        Ylen lampaat ovat todellakin säälittäviä loisia ja pummeja jotka yrittävät maksattaa tv:n tuijottelunsa kaikilla. Koskaan en ole näitä pummeja veroäyreilläni elättänyt enkä elätä.


      • tyrhvyhm9

        entä jos katsoo kieroo ylen lähetystä..?


    • Epäloinen

      Jos nyt mietitään ketkä ovat todellisia loisia, niin loisia ovat tupakoitsijat ja alkoholistit, jotka maksattavat hoitonsa veromarkoillamme, vaikka sairaudet (kuten keuhkoahtaumatauti, haimatulehdus,astma,alkoholidementia jne.) ovat itseaiheutettuja. Pikku paha on olla maksamatta tv-lupaa. Eikä se ole varastamista, jos Yle ilmaiseksi jakaa kanaviaan katsottavaksi. Laittaisvat tv-luvalle esim. oman maksukortin tms. Ei Canal tai Viasatia pysty ilmaiseksi katsomaan. Tai jos ei maksukorttia, niin sitten hommatkoot vaikka mainoksia.

      • yle = loinen

        Totta mutta todellinen yhteiskunnan loinen on myös yleisradio joka yrittää pakkomaksattaa tarjontansa jokaisella suomen kansalaisella, kiinnosti se heitä tai ei. Oikea ratkaisu olisi laittaa kanavat maksukortin taakse jonka voisivat sitten ostaa ne, joita se roska oikeasti kiinnostaa. No eihän se ketään kiinnosta ja tämä tiedetään myös ylellä. Siksi maksukorttisysteemiä vierastetaan koska sehän kaataisi koko propagandatuutin tilaajien puutteessa. Yle on yrittänyt luoda kansalle mielikuvan, että se olisi joku vitun messias ja sanansaattaja jota ilman kukaan ei yksinkertaisesti tule toimeen. Jokainen omilla aivoillaan ajatteleva tietää, että se täyttä paskapuhetta. Silkkaa propagandaa jolla yritetään oikeuttaa puljun elättäminen kaikilla. Sama kun nettioperaattorit alkaisivat kytkeä laajakaistoja ihmisten koteihin ilman lupaa ja sitten vielä laskuttaisivat niistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe