TV-Maksu ja maksukanavat.

telkkariton..

Elikkä olen suunnitellut laittavani sellaista kaapelikortti hommaa, mutta kun en tv-maksua ole maksanut enkä aio maksaa. Eli näkeekö viestintävirasto, että minulla on kaapelikortti ja tulevatko sitten ruinaamaan lupa maksuja??

10

455

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaiken saanut

      Siis maksatat katselusi muilla. Hyvin menee sulla.Entäs jos kaikki tekis sun lailla kaikissa asioissa?Käytkö kaupassa ja sanot kädellesi, ota ota, käsi oppii,ohi kassan.

      • yletön

        Mitä se ylen lammas uhoaa? :D Aloittaja maksaa kaapelikortistaan, eli sellaisesta palvelusta minkä hän haluaa, ei mistään propagandatuutista joka yritetään maksattaa kaikilla. Meinasitko että meidän muiden pitäisi maksaa sinun paskankatsomisesi?


    • hiltusen pentti

      eihän se tyhmä ole joka pyytää vaan se joka maksaa!

    • TV-Mies

      Ei me nähdä me vaan nähdään kenellä ei ole TV-lupaa:) Eli tilaa rauhassa, mutta saatetaan joskus soittaa jos sinulla yleinen numero:)

    • Tv:n orjatar

      Itselläni on kaapelikortti, eikä lupaa. Ei hämminkiä!
      Ja vaikka nykyään ei olisi koko tv:tä, niin netistä pystyy todella kattavasti tv:tä katsomaan.Roskakoppaan koko lupa!! Ja Ylekin jakaa uutiset ja ohjelmansa Areenassa ilmaiseksi. Eikö kannattaisi laittaa Areenan katseluehdoksi tv-luvan asiakasnro??? :-D

    • nmnmnmnmmnmnm

      Joka katsoo suoraa ylen lähetystä ja ei maksa lupaa on varas..niin se vaan on..kiva että suomessa on tälläisiä loisia..

      • yletön ja ylemaksuto

        Ylen lampaat ovat todellakin säälittäviä loisia ja pummeja jotka yrittävät maksattaa tv:n tuijottelunsa kaikilla. Koskaan en ole näitä pummeja veroäyreilläni elättänyt enkä elätä.


      • tyrhvyhm9

        entä jos katsoo kieroo ylen lähetystä..?


    • Epäloinen

      Jos nyt mietitään ketkä ovat todellisia loisia, niin loisia ovat tupakoitsijat ja alkoholistit, jotka maksattavat hoitonsa veromarkoillamme, vaikka sairaudet (kuten keuhkoahtaumatauti, haimatulehdus,astma,alkoholidementia jne.) ovat itseaiheutettuja. Pikku paha on olla maksamatta tv-lupaa. Eikä se ole varastamista, jos Yle ilmaiseksi jakaa kanaviaan katsottavaksi. Laittaisvat tv-luvalle esim. oman maksukortin tms. Ei Canal tai Viasatia pysty ilmaiseksi katsomaan. Tai jos ei maksukorttia, niin sitten hommatkoot vaikka mainoksia.

      • yle = loinen

        Totta mutta todellinen yhteiskunnan loinen on myös yleisradio joka yrittää pakkomaksattaa tarjontansa jokaisella suomen kansalaisella, kiinnosti se heitä tai ei. Oikea ratkaisu olisi laittaa kanavat maksukortin taakse jonka voisivat sitten ostaa ne, joita se roska oikeasti kiinnostaa. No eihän se ketään kiinnosta ja tämä tiedetään myös ylellä. Siksi maksukorttisysteemiä vierastetaan koska sehän kaataisi koko propagandatuutin tilaajien puutteessa. Yle on yrittänyt luoda kansalle mielikuvan, että se olisi joku vitun messias ja sanansaattaja jota ilman kukaan ei yksinkertaisesti tule toimeen. Jokainen omilla aivoillaan ajatteleva tietää, että se täyttä paskapuhetta. Silkkaa propagandaa jolla yritetään oikeuttaa puljun elättäminen kaikilla. Sama kun nettioperaattorit alkaisivat kytkeä laajakaistoja ihmisten koteihin ilman lupaa ja sitten vielä laskuttaisivat niistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1385
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      86
      1267
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1249
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1160
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1036
    6. 65
      939
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      881
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      14
      862
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      710
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      610
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      568
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      549
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      483
    19. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      475
    Aihe