Elikkäs mulla on olemassa ainakin semihyviä erillisiä kaiuttimia, jotka haluaisin saada toimimaan tietokoneen 5.1 äänikortissa. Muuten ei sinänsä oo ongelmaa mut haluisin tietää, että tarviiko siihen väliin, jonkun erillisen vahvistimen vai toimivatko kaiuttimet niin, että niistä vetää johdot suoraan äänikorttiin, jossa on kaiuttimia varten normaalit 3.5 mm AUX liitäntä paikat??
Miten tehdä kaiutin sarja?
elektrofreak
11374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vahvistin väliin.
Vanhoissa äänikorteissa oli mukana myös (pieni) tehovahvistin ja kaiutinliitäntä. Eli helpommalla pääset, kun isket tällaisen äänikortin tietokoneeseen.
Näitä kortteja oli liikenteessä vielä noin 5 - 10v. sitten. Eli muutamalla eurolla saat sellaisen äänikortin vaikkapa huutonetistä, tai kierrätyskeskuksesta.
Linjalähdön (eli se äänikortin heikko signaali) ja kaiutinelementin väliin tarvitaan aina vahvistin. Vahvistin voi olla omassa kotelossaan, kuten vaikkapa viritinvahvistimessa on, tai vahvistimet ja aktiivijakosuotimet voivat olla samassa kotelossa kaiuttimien kanssa, jolloin puhutaan aktiivikaiuttimista.
Nämä ns. "tietokonekaiuttimet" ovat useinkin juuri näitä aktiivimalleja. Utelias googlettaa sanan "Genelec", jos äärimmäinen laatu ja kaiuttimien pitkäikäisyys kiinnostaa. Lähinnä voisin nyt tässä tapauksessa viitata malleihin 6010A ja 8020B.
http://www.genelec.fi/ht/tuotteet/2-tiekaiuttimet/6010a/
http://www.genelec.fi/ht/tuotteet/2-tiekaiuttimet/8020b/
En ole Genellä töissä enkä myöskään myy näitä. Ihan harrastuspohjalta suosittelen. Itsellä 8020A-pari, jota ei valmisteta enää.
Jos kiinnostuit, googlettele hintojakin...
^ No miksi hemmetissä näitä sitten mainostat, varsinkin kun tätä asiaa ei edes kysytty. Kysyjäjällähän oli itsellään semihyviä kajareita joista oli kiinnostunut tekemään kaiutinsarjan.
"No miksi hemmetissä näitä sitten mainostat, varsinkin kun tätä asiaa ei edes kysytty."
Koska Genen aktiivit ovat sekä hyvät että sopivat. Kysyjä ei tunnu tietävän kaiuttimista kovin paljoa -siksikin ehdotin jotain, joka ainakin toimii. Lisäksi tämän kysymyksen ja vastaukset lukee myös moni muu kuin vain kysyjä. Kuin ohimennen joku muukin on saattanut saada idean vähän paremmista toistimista.
Aika monen muun tietokonekajarin tärkein ominaisuus on muuten halpuus.
Vahvistin tuolta: http://www.dealextreme.com/p/2-ch-hi-fi-stereo-amplifier-for-car-motorcycle-with-usb-port-34406
Oletko tekemässä kaiutinta vai sarjaa, vaiko peräti kaiutinsarjaa?
Genelec varma valinta ja ainut kaijutin merkki jota tulet hankkimaan kun yhdet hommaat. Läppäriltä soi musa kahden Genelecin 1063A kautta ja aina vaan naurattaa ja hämmentää soinin puhtaus.
1063A?
Ei tuollaisia olekaan.
Jos soinin puhtaus naurattaa ja hämmentää, niin kannatta sitten hankkia kunnon kaiuttimet joissa on sitten se oikea SOINTI ilman nauramista ja hämmennystä...
Joo ei 1063A ole olemassakaan vaan tuli muistikatkos ja tarkoitin 1031A:ta. Ja parempia tuohon hintaluokkaan on paha hakea. Ja että naurattaa niin voi vaikka johtua ihan vaan siitä kun kuuluu hyvin.