Eli kamera on C-750 ja kyseessä uudet NiMH paristot. Ohjeessa sanotaan että paristot on ladattava 2-3 kertaa ENNEN ensimmäistä käyttökertaa, mutta eikö patterit pitäisi jotenkin tyhjentää ennen uusintalatausta? Miksei siis vaikka käyttämällä niitä kamerassa?
Vai odotanko että uudet patterit ovat täysin ladattuja, ja laitan ne samantien uudestaan lataukseen täysinä? (tälläisen käsityksen sain ohjekirjasta, kuulostaa hieman oudolta).
Akkujen ensilataus?
3
821
Vastaukset
- Ei tietoa
Laitoin kysymyksen myös tuolle yleiselle digikamerofoorumille, koska siellä on hieman vilkkaampaa, saa vastata kumpaan tahansa, kiitos.
- A45
Ei tuollaista neuvoa ainakaan C-750:n englanninkielisessä manuaalissa ole. Ainut maininta NiMH-akuista kehottaa välttämään lataamista ennen kuin akut ovat tyhjiä kun tämä voi aiheuttaa niiden kapasiteetin pienenemisen.
Yleensä kannattaa nojautua alkuperäisohjeeseen mieluummin kuin suomenkieliseen käännökseen niissä kun on käytännössä aina käännöksen yhteydessä syntyneitä asiavirheitä ilmeisesti siksi, että kääntäjä ei ole itse kameraa koskaan nähnytkään.- teme
Kautta aikojen on yleisesti neuvottu, että ensimmäisellä käyttökerralla kannattaa antaa akun latautua ihan täyteen (oli sitten kyseessä känny tai kamera). Sen jälkeen voi normaalisti käytellä.
Nykyään jo vanhentuneet NiCd-akut ovat sellaisia että niiden kapasiteetti huononee melko äkkiä jos niitä latailee puolitäysinä.
NiMH-akut kestävät tätä puolityhjäksi käyttöä ja sitten lataamista paljon paremmin ja niitä voi huoletta latailla vaikka puolitäysinä, kunhan muistaa silloin tällöin, esim joka 10:llä latauskerralla käyttää tyhjäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1362342Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n662251Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi591928EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt721625- 981470
Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971461Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1171347Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311210Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191181- 791103