Huomasinpa uusia karttoja tutkiessani, että Kiteen / Kesälahden Pyhäjärveen on ilmestynyt väyliä. Varmaan jo aikoja sitten, mutta eipä noita peruskarttoja niin kauhean usein tule katseltua eikä ainakaan omassa Saimaan korttisarjassa ollut moista.
Puhoksen kosken nurkilla on joskus aikoinaan ollut jonkin sortin rata tai peräti pienvenesulku, jolla on saanut siirrettyä veneen kannaksen poikki, mutta onko enää? Onko kukaan seudun nosturiyrittäjistä kenties tarjonnut isommille veneille siirtopalvelua? Mites Puruvedeltä, siinähän on se motellin kohdan satama, josta nosto onnistuisi, jos vaan olisi kalustoa.
Tietääkö joku?
Orivesi - Pyhäjärvi, veneen siirto?
4
1930
Vastaukset
- raikun
Puruvedelle on Orivedeltä Raikuun kanava, jota suurentamalla saisi veneilyyn uusia ulottuvuuksia. Jossain suunnitelmissa asia kai on, mutta veneilypiirien kanttaisi pitää asiaa esillä.
- Sisävesiviikinki
Tarkoitin Puhoksen lisäksi Puruvedeltä kannaksen yli Pyhäjärveen siirtokalustolla. Eli nämä ovat relevantit vaihtoehdot lyhyelle siirrolle Pyhäjärveen.
Raikuun kanavahan sinänsä olisi kannatettava kunnostusprojekti, mutta se ei ollut kysymyksen pointti.
- kulennoinen
Puhoksen voimalaitoksen vieressä on kiskot vesistöstä toiseen.
Kelkkaan menee iso tukkinippu tai vaikka 10m teräsvene.
Soita uittoyhdistykselle ja tilaa veneen siirto toiseen vesistöön.
Jos menet isolla veneellä, niin tsekkaa siltojen jälkeen eka sähkölinja Pyhäjärven puolella, linja oli aika matala. Siirsin veneen "rautateitse" tukkinippujen siirtovaunulla Puhoksella kannaksen yli Orivedeltä Pyhäjärvelle ja takaisin elokuussa 2012. Rataa ei ollut käytetty pariin vuoteen. Se oli pusikoitunut ja piti ensin raivata. Ainoa, joka osaa laitteistoa käyttää, on Jaakko Hyvönen Kiteeltä, puh 0400573237.
Puhoksen kanavan matalimman sillan (Pyhäjärven puolella) alikulkukorkeus on noin 3 m.
Kiteen kirjakaupassa ja kaupungintalon neuvonnassa sekä Kesälahden kunnanviraston yhteispalvelussa myydään Pyhäjärven Kalastus- ja veneilykarttaa vuodelta 2002. Pyhäjärven väylät ja viitat näkynevät myös karttaplottereissa ja tablettitietokoneiden karttasovelluksissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?621223Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11890Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.84659- 53634
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt35560Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot116515Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43513