Olisiko sinne järkevää pukeutua jotenkin tyylikkäämmin? Vai käykö t-paita ja farkut jotka tod.näk. ihmisillä yleensä Särkänniemessä päällä?
Ravintola Näsinneula
14
9880
Vastaukset
- lisää tyyliä vaan
Tyylikäs pukeutuminen ei koskaan ole pahasta.
- ei farkkuja, kiitos
Huvipuisto Särkänniemessä on monta ruokapaikkaa, joihin sopii mennä farkuissa. Ravintola Näsinneulaan toivoisin toisenlaista pukeutumista, viimeksi oltiin siellä syömässä pikkuveljen vihkipäivänä.
- Ruoansuu
Ravintola Näsinneula on selvästikin ns. fine dining -ravintola ja se on rankattu monesti aivan Suomen ruokaravintoloiden kärkipäähän. Kun pääruokien hintaluokka on 25–30 € ja menujen 50–60 €, antaa se hieman osviittaa pukeutumiskoodistakin.
Minulla on parhaillaan ylläni farkut ja t-paita. En hakeutuisi näissä kamppeissa Näsinneulaan. - Schredder
OK, kiitos vastauksista. Ehkä menen kuitenkin vaikka siihen Lounasravintolaan.
- Vuodenaika.
Oltiin Näsinneulassa juuri pari viikkoa sitten elokuun alussa kun olimme lyhyellä lomalla Tampereella. Aiemmin olemme paikassa käyneet vain talvisin, ja silloin on ollut ihmisillä lähes yksinomaan "parempaa" päällä. Siispä miehenikin laittoi puvun, ja minä paremman mekon.
Muilla asiakkailla oli kuitenkin erittäin kesäiset ja tavalliset vaatteet. Oli farkkuja, t-paitoja ja sandaaleita. Ei todellakaan mitään pelkkää pukumeininkiä. Ai niin, oli tosi lämmin ja aurinkoinen päivä.
Joten sanoisin että kesällä kyseiseen ravintolaan tulee niin paljon myöskin ihan vaan lomapäivän viettäjiä, ex tempore suoraan huvipuiston laitteista (joihin kukaan ei tietysti pukeudu pukuun!) että ihan lomavaatteissa on ok ja tuntee olonsa kotoisaksi.
Talvisin, kun huvipuisto ei ole auki, ravintolaan tulee porukkaa pelkästään ravintolaa varten, eli nimenomaan lähdetään syömään vähän hienommin. Joten silloin saattaa olla että farkuissa tunnet olosi vähän epämukavaksi.
Ruoka oli muuten erittäin hyvää ja maisemat tietysti kanssa. :-) - -Anne-
Näsinneulan ravintola on yliarvostettu ja ylihinnoiteltu, eikä asiakaspalvelusta ole tietoakaan. Täytin 40 kesällä 2011, ja ajattelin, että kerran elämässäni haluaisin kokea tuon eliittiravintolan "arjen yläpuolella" kuten mainostavat. Sähköpostilla lähetettyyn pöytävaraustiedusteluuni ei kukaan koskaan vastannut, ja kun soitin kysyäkseni, tuliko se edes perille, niin olihan se tullut, mutta eipä vaan viitsitty vastata. Niinikään tiedusteluuni, huomioiko noin kallis ravintola mitenkään syntymäpäivääni ravintolan puolesta, varsinkin kun täytin yhtä paljon kuin Näsinneula myöskin vuonna 2011, minulle sanottiin että eipä huomioi. Ei varmaan veisi tuon tason ravintolaa tai Särkänniemeä konkurssiin, jos pienellä eleellä olisi huomioitu ne nimenomaan Näsinneulan kanssa 40 vuotta täyttävät asiakkaat - tuskin heitä ruuhkaksi asti oli.
Ilmoitin Näsinneulalle, että he menettivät 3 maksavaa asiakasta, koska kohtelu oli noin välinpitämätöntä jo varauksen suhteen. He menettivät meidät 3 Saludin hyväksi, joka huomioi syntymäpäiväni todella ikimuistoisesti.
Paljon saa virrata vettä Tammerkoskessa, ennenkuin menen ravintola Näsinneulan lähellekään!- tyhjänpuhujat...
Et saanut ruinattua jotain ilmaista kakkua ja kahvia, joten ihan pa*ka paikka? Ok. Ei varmasti ollut sille ravintolalle suuri menetys, jos kolme ilmaisia eväitä vinkunutta asiakasta jätti tulematta.
- köyhätkyykkyyn
Hih hoh, ne nyt ei itkuun kuolleet tuon takia. Kolmen asiakkaan. Jos ois kolme sataa sit vois olla jo toinen juttu että saisi alennusta mitä tässä nyt ruinaat.
- joooookku
Hah tuo on omituista, että asiakkaat kuvittelevat saavansa jotain erityiskohtelua merkkipäiviensä johdosta. Voihan sitä sanoa vaikka joka ravintolakäynnillä olevansa synttärisankari ja millaista huomionosoitusta sitten odotit? Onnittelusanoja vai jotain ruusuja ja shampanjaa? Ei mitään ilmaislahjoja tarjoilla tuollaisen takia, minusta se olisi moraalitonta muita asiakkaita kohtaan.
- Kiitos Ragni
joooookku kirjoitti:
Hah tuo on omituista, että asiakkaat kuvittelevat saavansa jotain erityiskohtelua merkkipäiviensä johdosta. Voihan sitä sanoa vaikka joka ravintolakäynnillä olevansa synttärisankari ja millaista huomionosoitusta sitten odotit? Onnittelusanoja vai jotain ruusuja ja shampanjaa? Ei mitään ilmaislahjoja tarjoilla tuollaisen takia, minusta se olisi moraalitonta muita asiakkaita kohtaan.
Mulle kyllä helsinkiläisessä ravintolassa tarjottiin 60 vuotis-juhlassa ilmaiset alku -kuohuviinit, vain 12 aikuista.
- Markkinointia
Kyllä olisi 40-kymppiselle voinut jotakin tarjota, tai jotenkin huomioida kun neulakin täytti saman verran. Leivos jossa kynttilä! Markkinointikikka ennen kaikkea!
- Helppoa kuin heinäty
Jokainen asiakas voi anella ilmaisia tarjoiluita tyyliin:
veitän hääpäivää
vietän avioeropäivää
vietän 33- ja puolivuotispäivää
vietän koirani nimipäivää
vietän Ouagadougoun markkinapäivää
vietän ravintoloiden ilmaistarjoilupäivää...
- kokkoliino
Minulle ovat ystäväni halunneet tarjoilla toisinaan merkkipäivinäni yllätyslahjoja ja huomioonosoituksia kuten shampanjaa ja ravintolaillallisia, ei ventovieraat ravitsemusliikkeet :)
- Taunolsadf
Olen kerran ollut siellä businesillallisella. Samaan aikaan siellä oli pari suomalaista tunnettua näyttelijää joista mies aika humalassa ja farkuissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3192402Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi2662250Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.231409Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano511377- 871291
Millainen ihminen linda brandt-ahde on
Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta451256- 1021236
Martina makkarankuori päällä
Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose1641223- 821221
Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e891170