Tarkoitus oli kirjoittaa omasta mustasukkaisuudesta miestäni kohtaan, ja siitä kuinka hän on mustasukkainen minun exälleni edelleen.
Kun luin näitä kirjoituksia täältä, alkoi ahdistaa entistä enemmän.
Siksipä jätän valittamatta ja kysyn:
Onko kukaan päässyt eroon mustasukkaisuudesta ? Jos, niin kuinka ? Onko terapia ainoa vaihtoehto ? Onko käsiinne sattunut hyvää kirjallisuutta aiheesta ?
Kuinka päästä mustasukkaisuudesta ?
9
684
Vastaukset 9
- toomuchhateinlife
tutustu tunnelukkoihin
www.tunnelukkosi.fi/testi.php
mustasukkaisuuden taustalla on yleensä hylkäämisten tai kaltoin kohtelun tai vajavuuden tunnelukkoja...niitä vaan avaamaan, itse tai terapeutin kanssa...täytyy sanoa että on auttanut kun ymmärtää itseään paremmin ja hyväksyy epävarmuutensa ja oppii tuomaan sitä eri tavalla esille....
ole rohkea! - Missy Nöpö
Aina sitä toitotetaan että "sulla on huono itsetunto" mutta kukaan ei kerro miten itsetunnon saisi hilattua terveelle tasolle. Itsetuntoa ei myydä kaupassa eikä sitä saa lääkäriltäkään ruiskeena..
- häivähdys mustaa
Mä olen päässyt mustasukkaisuudesta pois.
Itsetuntoni parani huomattavasti uuden harrastuksen myötä, myöskin muu elämäntapa.
Nyt uudessa suhteessa tulee aina pieni mustasukkaisuuden poikanen välillä esille, mutta kun käy ne asiat itsensä kanssa läpi ja muistuttelee siitä, että tämä mies haluaa olla juuri minun kanssani, että ei hän mitään yritä säätää muitten kanssa, niin sillä se menee ohi. - Hyvä tunne
Mustasukkaisuudesta ei tarvitse päästä eroon, vaan sen kanssa voi oppia tulemaan toimeen. Mustasukkaisuus kertoo, että rakastat tai olet kiintynyt kohteeseesi. Punastuminen, kalpeneminen tai itku ovat oireita, joskus kiivastuminen, joka vahingollisempaa itselleen ja toisille. Minusta ihana tunne selvittyään ja tie jonkinlaiseen viisauteen!
- näinseon
Mustasukkaisuus kertoo huonosta omanarvon tunteesta ja siitä kannattaa päästä eroon.
- Vakinikitön
Niin. Olisiko tähän joku ohje kuinka pääsisi eroon huonosta omanarvon tunteesta?
- koetus
Olen päässyt eroon siitä, vaikka välillä tosiaan joskus se tulee mieleen entä jos sittenkin..mutta se on vain ajatus ja jos siihen ei kiinnity se menee ohi. Enkä osaa sanos onko itsetuntoni sen parempi kuin silloin kun olin mustasukkainen. Vain tietyt elämän realiteetit poistivat mustasukkaisuuden.
- venhukka
Millä ohjeella siis pääsen siitä? Mistä?
- ei enää pojanhupakko
Täytyy itse opetella ajattelemaan,itsetutkiskelu paras keino.
Ei siihen muita tarvita.
Joskus mustis ollut vaan ei enää vuosiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6161615Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12721- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494