Sain ystävältäni elokuvia, jotka ovat muodossa .mkv . Bsplayerillä ja VLC:llä katsottaessa elokuvat pätkivät. Windows Media Playerillä toimivat normaalisti. Olen koittanut muuttaa tiedostomuodon .aviin mutta pätkivät silti. Elokuvat ovat kokoluokkaa 4.3Gt. Katsoisin ne muuten WMP:llä, mutta siihen ei saa tekstityksiä liitettyä. Ehdotuksia? Kone on Acer eMachines E644
Elokuvat pätkii
Tinttiiix
2100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuon koneen prosessori on sen verran heikkotehoinen, että käytännössä vaaditaan näytönohjaimelta rautatason dekoodauskykyä. Se siinä Radeon 6310:ssa varmasti onkin, mutta sinulle jää tarkistettavaksi, että koodekit ovat päivitetty ajan tasalle ja että mediasovelluksessa on rautakiihdytys sekä tunnistettu että päällä. Ainakin VLC:stä on hyvät ohjeet, mutta valitettavasti en sen Windows-versiota juurikaan tunne.
ei ketään kiinnosta vaikka warettaisit, turha sitä ystävän viaksi on valehdella. Älä wareta hd-materiaalia, tyydy niihin muihin missä ei lue 720p tai suurempi.
Tai asenna sitten tarpeelliset kilkkeet jotta ei pätki, en tiedä mitä olet asennellut jo kun .mkv näkyy windows media playerissa. Haali media splitter tuottaa joillain ongelmia jos sen olet asentanut. Paras olisi jos poistat kaikki asentamas koodekit ja asennat win 7 codec packin jonka jälkeen myös wmp toistaa tekstit ja kaikki yleisimmät videomuodot.
Prosessoris on tosiaan aika onneton käytännössä mihinkään muuhun kuin virransäästämiseen enkä jaksanut alkaa tuota mobiilinäyttistäkään vertaamaan mihinkään joten voi olla ettet nykimätöntä kuvaa edes saa. Maksullinen coreavc voisi olla ehkä ratkaisu mutta enpä kuitenkaan sitä ala tässä ehdottamaan, tutkaile sitä yhtenä mahdollisuutena.
Jos suurin osa tästä meni yli hilseen niin luovuta suosiolla tai osta läppäri joka sopii tähän tarkoitukseen. En tiedä mihin tämä nykyises on oikein suunniteltu, surffailuun?? Ei siitä juuri muuhun ole.