Vihapuheesta

Nyt kun kaikki on arvostelu on vihapuhetta, on syytä kääntyä viisaimpien puoleen eli lukea kahden henkilön blogia, koska he eivät vihaa, vaan ovat huomioitsijoita yhteiskuntamme tilasta.. Pauli Vahtera ja Jukka Kempinen. Lukekaa ajatuksella alla oleva..!

Vihapuheesta= J.Kemppinen
http://kemppinen.blogspot.com/2011/08/vihapuhe.html

Tuntematon alla
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10043491
26171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Nää lieksan tuulihatut eivät kestä kun heidän toimiaan arvostellaan.

Äänestä

Hyvin sanottu Hui hai !!! Eikä ne välitä Lieksalaisista mitään,vaan nyt on mamut kaikki kaikessa.Rahan kiilto silmissä,MUTTA taitaa käydä hullusti,jos EI uskalla sanoa EI KIITOS LISÄÄ MAMUJA !!!

Äänestä

Minkä takkii hyysäreitä ei oo vielä tässä ketjussa?

Äänestä

No näkkyypä ne hyysärit järjestelevän lieksalaislle kysely ja tiedotus tilaisuuta liityen mamuasiaan. Jokohan meinaa ne vaalit painaa päälle. Menkää lieksalaiset sankoin joukoin ja vaatikaa selvityksiä kaikista mamuihin liittyvistä asioista. Ja vastausten tulee olla rehellisiä

Äänestä

Parempi ettei mene omalla naamalla, nimittäin silloin on piru merrassa sen ihmispolon. Lieksassa kun joudut päättäjien silmätikuksi niin kaikki mitä yrität on tuhoon tuomittu sen jälkeen.
(Just oli radiossa haastattelu jossa jopa kirkon työntekijät oli mielenosoitusmarssilla naamiot päällä ja sen takia että he pelkäsivät joutuvansa vainon kohteeksi kirkon sisällä.)
Herranketkaleet ovat tietoisia mikä lieksalaisia nyppii. Vastatkoot nyt niihin kysymyksiin edes kiertelemättä ja kaartelematta ja ennenkaikkea rehellisesti. Epäilen kyllä että siinäkin käy niin että vetoavat vaitiolovelvollisuuteen tai heittäytyvät huonomuistiseksi.
Minä suojelen itseäni ja perhettäni ja en mene.

Äänestä

Vihapuheet = Tosipuheita, tätä on vaan päättäjien niin vaikea ymmärtää..

Äänestä

Joillakin päättäjillä voi leuka loksahtaa kun näkisivät meikäläisen kyselemässä mamujen etuisuuksista ja tasa-arvon toteutumisesta. En ole reppana, elätti, sisäsiittoinen, peräkammarin poika, juoppo jne......
Molemmilla vanhemmilla työpaikka, lapset menestyneitä opinnoissaan, hyväkäytöksisiä. Suhtaudun kielteisesti Lieksan kaupungin mamupolitiikkaan. Ehdottoman kielteisesti. Luottamus on lopullisesti mennyt kaupunkimme johtoon ja sen järkevään toimintakykyyn. Mahdollisuuteni on antaa vaaleissa vastalause tälle kyläpolitikoinnille tai muuttaa kokonaan pois Lieksasta.
Minä ja vaimoni, emme tule osallistumaan ns. "avoimeen keskustelutilaisuuteen". Parempi näin, pysyä tuntemattomana!

Äänestä
  • Todella kummallista tekstiä- Mene vaan tilaisuuteen ihan omana ihtenäsi ja sano mitä ajattelet. Asioihin voi vaikuttaa muutenkin kuin raakkumalla nimettömänä näillä palstoilla. Itelleni on ihan se ja sama onko mamuja tai mamun poikia. Ei minnuu häiritse. Ennen sanottiin et mamuilee kun on vellihousu. Sinulle sanoisin et mamuilet kun et uskalla mennä edes keskusteluihin. Otahan vaimokin mukaan käsipuoleen ja mee kertomaan katsantokantasi Esko Lehdolle ja kumpp.lle.

    Äänestä

  • älähän mamuile kirjoitti:

    Todella kummallista tekstiä- Mene vaan tilaisuuteen ihan omana ihtenäsi ja sano mitä ajattelet. Asioihin voi vaikuttaa muutenkin kuin raakkumalla nimettömänä näillä palstoilla. Itelleni on ihan se ja sama onko mamuja tai mamun poikia. Ei minnuu häiritse. Ennen sanottiin et mamuilee kun on vellihousu. Sinulle sanoisin et mamuilet kun et uskalla mennä edes keskusteluihin. Otahan vaimokin mukaan käsipuoleen ja mee kertomaan katsantokantasi Esko Lehdolle ja kumpp.lle.

    Se on mamoilua!!!!!!!!

    Äänestä

Nyt en ymmärrä. Miksi valittaa ja aukoa päätään näillä palstoilla, jos ei ole rohkeutta mennä asiallisesti vaatimaan selvitystä Lieksan tilanteesta. Tuntuu tosi kummalliselta. Teille näköjään paska päättäjät voi tehdä mitä vaan ja menette nurkkaan piilosta inisemään. Ei tuolla pelillä ainakaan mitään parannusta tule asioihin. EN OLISI USKONUT!

Äänestä
  • nimimerkille "Pelkuriraukkoja" vastaus

    Ei ole kysymys pelkuruudesta vaan itsesuojeluvaistosta !!

    Äänestä

Kaikki kritiikki ja arvostelu joka kohdistuu paikallisvirkamiehiin ja valtuutettuihin "tasoitetaan pois" näkyvistä ja syrjäytetään.
Keisarilla ei ole vaatteita. Ja tämän julkituominen on Lieksan kaupungin ilmapiirissä suorastaan itsemurha.

Äänestä
  • Työpaikat Lieksassa, aukeaa demarien tukijoukolle ja jäsenkirjalla. Tutkikaapa julkisia ja ei julkisia valintoja.

    Äänestä

Mitä vihapuhetta se on jos kirjoittaa mitä näkee. Turha pelotella.

Äänestä
  • Totuuden kertominen ei ole vihapuhetta, ei myöskään rikos. Turha pelotella ja yrittää vaientaa ihmisiä jotka kertovat kokemuksestaan.

    Äänestä

Mitä järkeä on väittää kaikkea arvostelua vihapuheeksi. Vihapuheella tarkoitetaan sellaista puhetta, jossa edistetään ennakkoluuloon ja suvaitsemattomuuteen perustuvaa vihaa. Jokainen kyllä tietää haluaako kirjoittelussaan levittää enakkoluuloja, esim. väittää KAIKKIEN somalien olevan laiskoja. Vai pysyykö tosiasioissa. Samoin kaikki turha nimittely on asiatonta, eikä edistä asioita ei puolesta eikä vastaan. Niin rasisti kuin hyysäri -kortitikin vilisevät keskusteluissa niin tiuhaan, ettei niillä ole enää juurikaan merkitystä.

Äänestä
  • Maahanmuuttoa ja mamuja Lieksassakin, heidän elintapoineen kaikkineen saa arvostella!

    Joka tuon kieltää syyllistyy mitä suurimpaan rasismiin!

    Äänestä

  • Kyrpä-Jooseppi. kirjoitti:

    Maahanmuuttoa ja mamuja Lieksassakin, heidän elintapoineen kaikkineen saa arvostella!

    Joka tuon kieltää syyllistyy mitä suurimpaan rasismiin!

    Eipä vältytty rasismikortilta muuten asiallisessa kommentissa.

    Äänestä

  • Tulihan se sieltä kirjoitti:

    Eipä vältytty rasismikortilta muuten asiallisessa kommentissa.

    Mikä ihmeen rasismikortti..? nimimerkki Kyrpä-Jooseppi sanoi mikä on demokraattisen maan tunnusmerkki. Arvosteli hallituksen tai kaupunginpäättäjien toimintaa antamalla malliesimerkiksi mamut..! Rasismikorttia käyttää vain niinkutsutusti RKP joka ajaa pienen kielivähemistön etuja, rasististisin keinon.! Tutustuppa siihen omat päiväkodit, koulut, jotka on usein aidattu jos naapurissa suomenkielinen koulu. Kielikiintiöt yliopistoihin jne. Vain Etelä-Afrikassa oli samanlaista kuin Suomessa..! Tämä kielivähemmistön etujen uhkaaminen, aiheuttaa heissä rasimikortin käytön suomalaisia vastaan.
    Oletko muuten tietoinen että EU:ssa kielivähemmistöksi pitää olla 20% väestö-osuus valtiossa. Suomenruotsalaisa maasamme on noin 5% eli ei edes kielivähemmistö. Mutta siitä huolimatta kaikilla on pakkoruotsi..?

    Äänestä

"Suhtaudun kielteisesti Lieksan maahanmuuttopolitiikkaan" Lieksassa ei ole omaa politiikkaa, Suomen valtiolla ja EU:lla on! Sen mukaan on Lieksankin toimittava! Itse suhtaudun kielteisesti Suomen maahanmuuttopolitiikkaan! Ihmisiä on autettava heidän kotimaahansa. Ei ole kenenkään etu, että sodissa tapetaan siviilejä ja heidän on paettava. Tämä on se perusongelma!

Äänestä

Lieksan kaupungilla on demaripolitiikka vallalla. Eiköhän sieltä löydy "maahanmuuttopolitiikan" harrastelijoita :)))

Äänestä
  • SDP hävisi vaaleissa yli 900 ääntä.
    Sosdemien toiminta ilmeisesti ei
    ole hyväksyttävää, PS järjesti jytkyn.

    Äänestä

  • kotskanjekki kirjoitti:

    SDP hävisi vaaleissa yli 900 ääntä.
    Sosdemien toiminta ilmeisesti ei
    ole hyväksyttävää, PS järjesti jytkyn.

    Eihgän persut saaneet edes kansanedustajaa täältä. Vaalipiirijaon myötä ei mikään puolue tule saamaan edustajaa Joensuun ympäristöstä. Et silleen männöö. Turha on täällä hurskastella. Lieksassa on elettävä tosiasioiden edessä: turhaa on käyttää energiaa räkyttämiseen. Maailma ei niin totta vie muutu. Tarttetaan aitoa vaikuttamista ja tekoja. Ei yhteiskunnan tukema kirpparitoiminta pitkälle kanna ja sitäkin vielä tehhään verhotusti politiikan ja nuorten hyysäyksen nimissä. En hyväksy moista menettelyä enkä jaktossa äänestä enää persuja.

    Äänestä

  • martta marmattaja kirjoitti:

    Eihgän persut saaneet edes kansanedustajaa täältä. Vaalipiirijaon myötä ei mikään puolue tule saamaan edustajaa Joensuun ympäristöstä. Et silleen männöö. Turha on täällä hurskastella. Lieksassa on elettävä tosiasioiden edessä: turhaa on käyttää energiaa räkyttämiseen. Maailma ei niin totta vie muutu. Tarttetaan aitoa vaikuttamista ja tekoja. Ei yhteiskunnan tukema kirpparitoiminta pitkälle kanna ja sitäkin vielä tehhään verhotusti politiikan ja nuorten hyysäyksen nimissä. En hyväksy moista menettelyä enkä jaktossa äänestä enää persuja.

    äänestämättä jättäminen , eli yksi ääni ei muuta tilannetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanha massikka kirjoitti:

Nyt kun kaikki on arvostelu on vihapuhetta, on syytä kääntyä viisaimpien puoleen eli lukea kahden henkilön blogia, koska he eivät vihaa, vaan ovat huomioitsijoita yhteiskuntamme tilasta.. Pauli Vahtera ja Jukka Kempinen. Lukekaa ajatuksella alla oleva..!

Vihapuheesta= J.Kemppinen
http://kemppinen.blogspot.com/2011/08/vihapuhe.html

Tuntematon alla
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10043491

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu