Rivitalon perusmuurin vesieristys

NiklasH

Mitähän mahtaa maksaa perusmuurin vesieristys rivitaloon? Suunnitellaan yhden asunnon ostoa johon kyseinen remontti olisi tulossa..

5

797

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....jnöäåljnäölk

      Mistä sen tietää, kysy isännöitsijältä arvio. Se kun riippuu niin monesta, etenkin taloyhtiön koosta. Halpahomma mun mielestä, tarvitaan kaivinone, lapiomiehiä, pesua, kuivatusta, jotain vesieristysmassaa, montun täyttäminen, nurmikon istutus...

      Kyseleppä putki-, katto-, julkisivu-, ikkunaremonteista samalla. Ne meinaan sitten jo maksaa sitä rahaakin.

      Ja sen nimi muuten ei ole perusmuuri vaan sokkeli.

    • rivariasukas...

      Jos se remontti on tulossa niin kyllä kustannusarviot tehty ja ehkä pyydetty tarjouksia. Isännöitsijällä kyllä ne tiedot. Talon asioista olevat paperit pitäisi myös kysymällä saada myyjältä mikäli ei halua peitellä jotain.

    • tietoa löytyy

      Jos aiot ostaa, sovi kauppakirjaan, että myyjä maksaa ko hommasta aiheutuvat kulut. Jätätte sulkutilille esim. 20.000 euroa, jonka pitäisi riittää ja kun homma on ok, palautatte sulkutililtä sen verran vähemmän kuin perusmuurin korjaus maksaa. Nän ainakin se osio voidaan hoitaa käytännössä. Muut tulevat remontit pitää näkyä yhtiön tekemästä 5-vuotiskorjaussuunnitelmasta, edellyttäen, että sellainen on tehty....ainakin hyvin hoidetuissa yhtiöissä se on tehty.

    • Niklash

      Juu, kyllä 5v suunnitelmassa oli muitakin tulevia remontteja. Mutta osa oli sit pienempiä, eikä pitäisi tulla niin isoja kustannuksia! Patterien venttiilien ja termostaatin vaihto ym.

      • rivariasukas...

        Yleensä tulevat suuremmat rempat huomioidaan myynti hinnassa tai aiheuttaa syytä ostajan hinnantinkimiseen. Ei myyjää voi sitoa maksamaan tulevia remppija jälkikäteen kun asunto myyty. No homeongelmat on sitten eri asia ja ne käsitellään yleensä oikeudessa.
        Tämä tekee vanhan asunnon ostamisen vaikeaksi jos ei ole kokemusta tai tietoa asioista. Vanhaan tulee aina remppoja. Ja niistä pitää aina osata ottaa itse selvää. Ja sen jälkeen miettiä mikä on se hinta minkä asunnosta haluaa maksaa. Ei ne rempat mikään maailmanloppu ole ja sen jälkeen asunnon arvo pysyy tai pikemminkin nousee.
        Kun tuossa 10 vuotta sitten etsittiin asuntoa niin sai todellakin tehdä paljon selvitystyötä kunkin kohteen taustoista ja tulevasta. Siitäkin klöytyy tietoa että 10 vuoden kuluttua kyseinen kortteli aijotaan purkaa ja rakentaa ostari tilalle. Pitää vaan osata selvittää asiat eikä suinpäin ostella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe