Kuredulle tammikuussa 2011

Matkakuume jo nyt

Hei

Meilä on varattuna joulu-tammikuulle Sri Lanka- Kuredu yhdistelmämatka ja kaikki jutut paikoista kiinnostaisi. Sri Lankassa olemme Mount Lavinia-hotellissa ja Maleilla on varattuna Kuredu.

Majoituksena toimii Bonthi Beach Bungalow.
Paljonkohan All Inclusive maksaa Kuredulla? Meillä varattuna nyt puolihoito. Vai pärjääkö pelkällä puolihoidolla? Ilmeisesti all inclusivea ei pystynyt Finnmatkojen kautta ottamaan. Harmi!

- MIllaiset uima-altaat löytyy paikasta löytyy? Oliko ihan ok?
- Millainen on ranta Bonthin vieressä?

Kyseessä häämatka, joten onkohan odotettavissa jotain hotellin puolesta? Onko kokemuksia?

Kiitokset etukäteen kaikista vinkeistä ja neuvoista!

5

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiilakisu

      Olemme lähdössä myös häämatkalle 17.12. Sri-Lanka-Kuredu ja samat hotellit. Vaihdoimme Kuredun puolihoidon allinclusiveen ja hinnaksi tuli 233 € /hlö. Finnmatkojen kautta.

    • ihana loma

      Kävimme vuosi sitten Kuredulla...

      1. All Inclusive. Pystyi varaamaan Finnmatkojen kautta suoraan jo matkaa varattaessa. En muista paljonko olisi maksanut paikan päällä päivitettynä. AI on huoleton vaihtoehto, tosin kuulemma puolihoidollakin pärjää.

      2. Kuredulla on 2 isoa uima-allasta. Saaren keskellä on ns. ydinalue, jossa on kaikki - ravintolat, uima-allas, päärespa, kaupat. Tällä alueella on iso uima-allasalue. Se on kiva paikka. Toinen uima-allas löytyy saaren toisesta päästä, O' resort. Sitä en tiedä saako sitä O'resortin allasta käyttää ne, jotka ovat varanneet majoituksen Beach bungalowista. Itse emme käyneet kertaakaan edes pääuima-altaassa, koska meressä uiminen oli niin hienoa - sen takia ei tullut selvitettyäkään, että olisiko O'resortin uima-allasta saanut käyttää (O'resortissa on myös K-12 rajoitus).

      Paras uima-allas on meri.

      Beach Bungalowien luona oleva ranta on ok - tällä puolella snorklatessa törmää varmimmin reef sharkiin, näkee rauskuja, kilpikonnia yms mukavaa meren elävää. Ns. parempi ranta on sitten se saaren toinen puoli sekä saaren laiturilta pääsee näppärästi pulahtamaan house reefille.

      3. Häämatkalaisille on ainakin ennen annettu aiheeseen sopivat t-paidat.

      4. Muutamia vinkkejä Kuredulle matkaavalle:
      - Unohda korkkarit kotiin. Et tarvitse saarella kenkiä - flipflopit tai sandaalit korkeintaan, ei muuta. Tepastele lomasi avojaloin, niin muutkin tekevät.
      - Dress code = casual. Ei turhaa pynttäämistä, rennosti vaan.
      - Ota aurinkorasvaa PALJON. Jos on herkkä iho, suojakerroin 50. Saarelta voi ostaa aurinkorasvaa, mutta se on kallista.
      - Ota mukaan snorklausvälineet tai vuokraa paikanpäältä. Jos et snorklaa, menetät paljon!
      - Mene mukaan sukelluskeskuksen järjestämille snorklausretkille. Osallistu ilmaiseen snorklausintroon - opas kertoo parhaimmat paikat yms antaa hyvät vinkit samalla kun snorklataan.
      - Kokeile myös sukellusintroa, jos et ole ennen sukeltanut.
      - Osta tai vuokraa vedenpitävä kamera, jos snorklaat.
      - Kävele saaren päässä olevaa hiekkasärkkää pitkin niin pitkälle kuin pääset. Upea paikka. Tänne kannattaa mennä myös aurinkonlaskun aikaan.
      - Ota dollareita mukaan, jotta voi antaa juomarahaa hyvästä palvelusta.
      - Nauti lomastasi, Malediivit on paratiisi.

      Nimimerkillä Kun sinne kerran menee, on pakko päästä toistekin.. ja kolmannen kerran, neljännen kerran....

      • ihana loma

        Lisäys äskeiseen eli jos sinulla on naamakirjassa tunnus, tutustu Kuredun naamissivuun (Kuredu Island Resort & Spa (Official)). Saat hyviä vinkkejä sieltä ja kysy rohkeasti lisää!


    • MATKAkuume jo nyt

      Moi

      Kiitos hyvistä vinkeistä. Pitääpä kysäistä Finnmatkoilta tuota all inclusivea. Näytti olevan suoraan Kuredulla hintana 45 dollaria per naama päivältä.

      Millaisissa majoituksissa te olitte saarella?

      Kävittekö kuutamoristeilyillä? Kuuluu ilmeisesti tuohon all inclusiven hintaan.
      Oliko Kuredulla mitään diskoa tai yömenoja, jos menojalkaa vipattaa?

      MIllaista ruoka oli? Vaihteliko paljon vai oliko samaa joka ilta?

      • ne hait, ne rauskut

        Diskot löytyy, mutta yömenoja ei pahemmin ole, tai mitä lie niillä tarkoitat. Täytyyhän sitä nukkuakin, kun on aamusta alkaen nauttinut AI antimista. Safka - suuret valikoimat ja laadukasta. Ei siellä paskaa tarjota. Pitävät kyllä tasosta huolta. Joka päivä eri herkut.
        Jos vähänkään ruoka ja juoma maistuu, niin ota ehdottomasti Ai, jos olet laihiksella, tai lääkekurilla unohda se.
        Paras paikka maailmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4118
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      57
      3793
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2344
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2151
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1915
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1606
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1583
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      47
      1553
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1443
    Aihe