Miksi tuolla Systeemi.net ja Huuto.net merkkejä myydään älyttömän halvalla.
Välillä jopa alle 10% luettelo arvon.
Ensipäiväkuoriakin myydään alle postimerkkikeskuksen hintojen.
Siellä on jopa aivan viimevuosien FDC-kuoria. Olen itse maksanut niistä paljon enemmän aikoinaan.
Vai onko merkit menettäneet arvonsa?
Toisnaan niistä maksetaan yli luettelohintojenki.
Välillä jopa alle 10% luettelo arvon.
Ensipäiväkuoriakin myydään alle postimerkkikeskuksen hintojen.
Siellä on jopa aivan viimevuosien FDC-kuoria. Olen itse maksanut niistä paljon enemmän aikoinaan.
Vai onko merkit menettäneet arvonsa?
Toisnaan niistä maksetaan yli luettelohintojenki.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sen itsekkin haluaisin tietää. Onko kysyntä tippunut ja sen mukana hinta.
Kun nuoret nykyään vain pelaa tietokonepelejä ja surffailee netissä. Ja suurin osa harrastajista alkaa olla sellaista sukupolvea ettei tietokoneet kiinnosta ja saattaa jopa kännykän käyttö olla hankalaa. Itse tiedän pari sellaista, keräilevät merkkejä mutta eivät osaa lähettää edes tekstiviestejä.
kysynnän ja tarjonnan laki. Paljon tarjontaa, vähän kysyntää. kysyntä lähinnä kerhoissa, ei netissä.. ehkä juuri tämän takia ei myöskään ole vilkasta keskustelupalstaa harrastukseen liittyen.
Kysynnän ja tarjonnan laki. Ei sen kummempaa.
Aikanaan 80-luvulla kun keräilijöitä oli enemmän, postimerkkikeskus markkinoi aktiivisesti filateliapalveluitaan. Minullekin tuli silloin kotiin, vanhempien piikkiin tietysti, Suomen ja Ahvenanmaan postituoreet merkit ja ensipäiväkuoret. Noita ensipäiväkuoria on varmasti lähes jokaisella sen ajan keräilijällä. Ensipäiväkuorien filateelinen arvostus ei ole kummoinen ja niinpä niitä voikin nykyään ostella huutokaupoista pilkkahintaan. Onhan se sinänsä outoa, että Ahvenanmaan postituoreita merkkejäkin saa aivan polkuhintaan. Ostin juuri erän neljällä eurolla, Lapen mukainen arvo 115€. Merkit 80-90-luvuilta.
Pieni lisäys vielä. Erässä oli mm. nelilö vuoden 1994 kivikausisarjasta. Nimellisarvo 72 mk, joka vastaa Nordean rahanarvolaskurin mukaan nykyrahassa 15,42 euroa. Voidaan perustellusti kyllä väittää, että näiden merkkien rahallinen arvo on romahtanut.