Toimittajan koulutuksista se paras?

-

Kertokaahan (lehdissä työskentelevät) toimittajat, oletteko valmistuneet yliopistosta vaiko ammattikorkeasta? Kumpi koulutus kestää kauemmin, vaikuttaako palkkaan tai työnsaantiin ja mikähän mahtaisi olla se järkevin tie tähän ammattiin?

3

375

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Niin ja lisäisin vielä, kannattaako ylipäätään opiskella mitään, vai onko yksi ja sama etsiä toimittajan työtä ilman vastaavaa koulutusta?

    • Täti Toimittaja

      Järkevintä on opiskella yliopistossa, sillä sitä kautta saat parhaiten tien auki ammattiin. Ammattikorkean koulutuksia ei alalla vielä toistaiseksi arvosteta, joskin sähköinen puoli ottaa kyllä herkemmin töihin myös pelkästään ammattikorkean käyneitä.
      Jos olet katsonut alan työpaikkailmoituksia, niin toimittajan työhön vaaditaan yleensä soveltuva korkeakoulututkinto ja useimmiten on myös eritelty, että ylempi korkeakoulututkinto.
      Tes-pohjaiseen peruspalkkaukseen ei vaikuta, tuletko yliopistosta vai ammattikorkeasta. Sen sijaan jos et käy kumpaakaan koulutusta eikä sulla ole ylipäätään mitään lukion jälkeistä koulutusta tai työkokemusta toimittamisesta, työnantaja katsoo sinut harjoittelijaksi ja aloitat harjoittelijan palkalla ensimmäisessä työpaikassasi. Varmaan tiedät, että se ei ole kovin iso (n. 80 prosenttia alimman palkkaluokan minimipalkasta).

    • 34

      Hei

      toimittajia saattaapi olla jäämässä pilvin pimein työttömäksi alan kehityksen vuoksi. Kannattaako alalle kouluttautua/kouluttaa päätoimisesti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1632
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      423
      1111
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      84
      1095
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      1005
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      185
      976
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      877
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      645
    8. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      171
      634
    9. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      632
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      618
    Aihe