Millä saa savupiipun juuren tiivistettyä sadevedenpitäväksi huopakattoisella mökillä? Bitumiliimalla on ilmeisesti liimattu huopakaulus piipun ympäri mutta ilmeisesti elää tuo piippu ja katto kun mökki on talvet kylmillään kun on aina keväällä liimaus irronnut sen verran että piippua myöten valuva vesi pääsee välistä sisään? Onko piipun pellitys ainoa vaihtoehto?
Huopakaton läpivienti tiiviiksi
4
7451
Vastaukset
- 8
On, pellitys on ainoa oikea keino.
Huopa pitää nostaa piipussa riittävän ylös. Piipppuun sivellään kiinnittymistä parantamaan bitumiliuos ja huopa hitsataan (hitsattavassa huovassa on piki alla, joka kuummennetaan toholla). Kattotulityökortti pitää olla. Jos teet itse ja poltat talon, niin vakuutusyhtiö pitää sinua vastuullisena. - mlgdxghkmyjgg
jos se on hirsimökki sitä ei liimailla
- Tiptip
hirsimökkihän se on. Jos ei liimata(on ollut liimalla joka sitten aina näyttää irtoilevan) niin millä tuo sitten laitetaan?
- fgllonvxsgkfss
hirsi painuu hormi ei jos se liima pitäisi siinä piipun kyljessä huopa repeäisi juuresta joten huopa nostetaan vaan sitä vasten ja siihen löysästi tehty pellitys päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077746
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1105997- 835177
- 1394546
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 552977
- 582938
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102444- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562056