edelleen kamalaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Olen sairastanut paniikkihäiriötä jo 12 vuotta. Nyt lääkityksenäni on sepram 20 mg/vrk.Siitä huolimatta eräänä iltana kun olin jo nukahtanut, niin heräsin ja olo oli hirvein mitä ikinä on ollut!Ensiksi mietin missä olen, kuka olen, mitä teen, sekoan ihan juuri nyt, kävelin paikasta toiseen. Ajattelin, että nyt minä sekoan ihan varmasti, ajatukset eivät pysyneet kasassa.Onko muilla ollut vastaavanlaista?
2446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

täysin tutulta kuulostaa. Minä en kohtaukseni keskellä tiedä ikinä kuka olen, missä olen, mikä tämä planeetta on, enkä juuri mitään muutakaan. Syön Cipralexiä 10mg/pvä, mutta ei sekään ihan kaikkea angstia pidä poissa, eli kyllä lääkkeistä huolimatta silloin tällöin voi tuttuja paniikintunteita tuntea, mutta musta se on oikeastaan ihan ok. Tietääpä ainakin, ettei lääkkeet oo turruttanut koko tunne-elämää. Kunhan paniikit eivät pääse dominoimaan elämää, kuten ne ainakin mulla tekivät ennen lääkkeitä.

Äänestä

Olen sairastanut paniikkihäiriötä yli puoli vuotta. Kohtaukseni tulevat pelkästään öisin. Nyt ei ole hetkeen tullut mitään ja lääkityskin on mitätön 1/4 kokonaisesta opamox 15mg lääkkeestä. Jos on ollut kauheasti stressiä niin saatan yöllä herätä ja olla aivan sekaisin.

Yleensä juoksen ympäri kämppää etsien jotain (yleensä ihmistä), toisinaan saattaa olla niin etten tunnista poikaystävääni, kerran luulin olevani joku muu kuin olen...mm. tuommoista sekoilua..Ajatukset ovat aivan pirstoutuneita. Tuntuu ettei saa yhtäkään viisasta ajatusta mietittyä ja tuntuu että nyt sekoo.

Itselläni auttoi kylmä vesi, paperipussiin hengittely ja lueskelu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jade kirjoitti:

Olen sairastanut paniikkihäiriötä jo 12 vuotta. Nyt lääkityksenäni on sepram 20 mg/vrk.Siitä huolimatta eräänä iltana kun olin jo nukahtanut, niin heräsin ja olo oli hirvein mitä ikinä on ollut!Ensiksi mietin missä olen, kuka olen, mitä teen, sekoan ihan juuri nyt, kävelin paikasta toiseen. Ajattelin, että nyt minä sekoan ihan varmasti, ajatukset eivät pysyneet kasassa.Onko muilla ollut vastaavanlaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu