Lumipalloheisi?

apua..............

Onko tuo pensas kuinka nopeakasvuinen? Tarvittaisiin näkösuojaksi n. 2m kaunis nopeakasvuinen pensas aurinkoiselle paikalle. Näyttää kauniilta mutta onko paikka liian kuiva ja kuinka nopeasti kasvaa? Onko muita ehdotuksia, angervoja ja hortensioita on pihassa mutta eivät ole kasvaneet hyvin tai ovat liian pieniä vaikka on olleet monta vuotta pihassa.

4

4458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosittelija

      Purppuraheisiangervo, Physocarpus opulifolius 'Diabolo'. Kaunis !

    • En suosittelisi lumipalloheittä mihinkään näkösälle paikalle. Onhan se toki todella kaunis ja kasvaa hyvinkin parimetriseksi, mutta kerää alku- ja keskikesällä miljoonittain joitain toukkia, jotka syövät lehdet riekaleiksi. Eikä mitkään myrkyt tunnu tehoavan niihin. Kun toukat häviävät, niin pensas toipuu kyllä hyökkäyksestä ja on melkein normaalin näköinen jo heinä-elokuun vaihteessa. Mutta on se vaan ikävän näköinen juuri silloin kun kaikki muu kukkii ja kasvaa rehevästi :(

      Oletteko tutustuneet pihlaja-angervoon? Se on kestävä, terve, pärjää vaikka minkälaisilla paikoilla, eikä vaadi juurikaan hoitoa. Ja on melko nopeakasvuinenkin. Kasvaa jopa kaksimetriseksi. Saattaa tosin lähteä juurivesoilla leviämään ympäristöön, joten kannattaa istuttaa sellaiseen paikkaan, että pääsee helposti esim. ruohonleikkurilla kiertämään säännöllisesti pensaan. Toinen vaihtoehto on reunustaa istutusalue huolellisesti juurimatolla, paksulla muovilla tms. ja välillä vilkaista, ettei juuret ole kiivenneet reunan yli.

      Meillä on viihtyneet aurinkoisella paikalla hyvin myös kuutamohortensiat (n.2,5-3-metrisiä nyt) ja syreenit (2-4 metriä). Molemmat kyllä vaativat useamman vuoden kasvaakseen isoiksi, kuutamohortensia taitaa näistä olla hitaampikasvuinen.

      • apuaaaaa

        Kiitos vinkeistä. Ostan puutarhamyymälästä puoleen hintaan kauniin ja hyvänkokoisen valmiiksi kukkivan mustilanhortensian taimen. Myyjä sanoi että viihtyy aurinkoisella paikalla ja kasvaa suhtnopeasti. Keväällä kannattaa muka leikata alas jolloin ei kuki ensi kesänä mutta pitää odottaa. Varoitti just noista toukista lumipalloheisien kohdalla.
        Pihlaja-angervo olisi myös kiva mutta sitä tuppaa olemaan tuossa tienvarsilla ihan kyllästymiseen asti.
        Olisi siellä ollut saatavilla myös lännenheisiangervoa mutta tuo hortensia on niin kaunis. Toivon että saan viihtymään. Laitan kaikille pihani hortensioille havu-rodomultaa josta hortensiat juuri tykkäävät.


    • haarmia.

      Nyt meilläkin on ongelma lumipalloheisin ötököiden kanssa. Siitä levisi toukkaa tai kirvoja mitä lie suklaakirsikan taimelle. aika tuskaa pelastaa tainta. Pian lähtee se heisi:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe