kirsikkapuun leikkely NYT

Apuamullekiitos

Voinko napsia muutamia lehdettömiä alaspäin roikkuvia risuja nyt loppukesästä, vai kärsiikö puu siitä? Ja kunnon leikkaukset vasta sitten alkukeväästä. Puu on n. 5 metrinen vanhus... Kevät kai se on nykyään se "oikea" aika leikellä? Haluaisin lisäksi leikata puuta hieman matalammaksi..

Sama juttu luumupuun kanssa. Siinä ei nyt ole mitään kuolleita oksia eikä tarvitse leikkelyä, mutta keväälläkö sekin trimmaillaan?

Ja pitääkö näistä puista kaikki oksat leikkaa aina tyvestä asti jättämättä tappeja?

5

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koska kuivat pois

      Samaa asiaa haluaisin myös kysellä.

    • kuivat oksat

      voi leikata koska tahaansa,oksat leikataa aina niin että tulee vähän sitä leikkaspintaalaa ei koskaan tapille.En leikkaisi oksia päältäpäin vain ottaisin puitten sisällä olevia oksia.pois esim.sellaiset oksat jotka hankaavat toisiinsa.Harventamalla saadaan se etu että puut ja pensaat tulevat ilmaviksi myös puiden sisältä eikä tuhooja homeet ja sienet sitten viihdy siellä sisällä.Vanhoissa omena,kirsikka ja luumupuissa on yleensä oksissa ja rungossa sammalta ne pitäisi kansa poistaa koska niissä elää kaikenlaisia taudinauheuttajia.

    • ehkä apua...

      Kuivat oksat voi napsia milloin vain pois. Muistelen kuulleeni, että kirsikkaa ja luumua ei saisi mahlavuodon takia leikellä keväällä ollenkaan. Oikea aika leikata oli muistaakseni heinä-elokuu tai talvella. Jos ei ehdottomasti tarvitse leikata, niin kannattaa jättää väliin. Oikeasta leikkauskohdasta en osaa sanoa juuta enkä jaata. Löytyisiköhän netistä tai kirjastosta jonkun asiantuntijan ohjeita?

      • apuamullekiitos

        Luin netistä että luumu ja kirsikkapuuta pitäisi leikata aikaisin keväällä, heti lumien sulamisen jälkeen, ennen kuin on vaaraa mahlavuodoista, sillä syksyllä leikellessä puu altistuu taudeille.. Tämä on kuulemma uutta tietoa entisen syksyllä leikkelyn sijaan, mutta tiedä sitten...


    • Valtakunnan

      Hovipuutarhuri AARNO KASVI sanoi joskus TV ohjelmassa,kun leikkasivat omena,luumu ja kirsikkapuita täytyisi laittaa leikatun oksan leikatuun pintaa vaikka maalia ettei lahottajasienet ja pöpöt pääse lahottamaan puuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe