Nartun ehkäisystä!?

En haluaisi leikkauttaa narttua, koska suunnitelmissa pennut joskus. Siispä, onko olemassa koirille e-pillereitä ja jos on niin toimivatko hyvin? Vai onko olemassa jokin ehkäisypiikki? Kokeneet, kertokaa jos tiedätte!! Perheessä on uroskoira, joten ehkäisy pian tarpeen, narttu on nyt 7kk.
4539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nyt alkoi itseäkin kiinnostaa. Ei tullut nimittäin viime yönä juurikaan nukuttua, eikä edellisenä. Meidän uudella nartulla on juoksu ja uskomaton härdelli päällä koko ajan yötä päivää. Koirat on eristetty ja toinen huutaa aamun asti oven toisella puolella. No ensi kesänä pentujen jälkeen leikkaukseen niin loppuu se pelleily.

Jos meinaatte pentuja niin onko se uroksenne sitten tuleva isä? Jos ei niin leikkauttakaa uros niin pääsee sekin helpommalla.

Äänestä
  • Uros ei ole tuleva isä, on ihan eri rotua (seisoja). Sitä ei voi leikkauttaa, koska on näyttö- ja käyttökoira. Jos ei muuta mahdollisuutta ole niin narttu se varmaan joutuu uhrautumaan ja luopumaan suvunjatkokyvyistään!!!

    Äänestä

En tiedä onko tästä apua,mutta eläinkaupasta sai ostaa tabletteja jotka muuttivat nartun hajua niin ettei uroskoirat haistaneet juoksun ominais hajua.Ne olivat vihreitä tabletteja ohjeessa oli että jos aikoo astuttaa nartun on muutamaa päivää ennen lopetettava niiden anto muuten ei onnista koko homma.Oli meilläkin niitä,mutta en enää muista nimeä siitä on jo lähes 10 vuotta aikaa.Mutta kannattaa ainakin kysyä jos vaikka olisikin.

Äänestä
  • Nartuille on olemassa ns. katumuspiikki. Sen voi eläinlääkäri antaa 40 vrk:den kuluessa "vahingon" sattumisesta., joten ihan heti ei ole kiirus tosin mitä pitemmälle tiineys etenee niin narttu joutuu synnyttämään ei toivotut pennut jos piikki annetaan myöhemmin. Sen haittana vaan on lääkkeen kalleus, joudutaan antamaan kahtena peräkkäisenä päivänä, ensimmäisestä piikistä 24 tunnin kuluttua toinen. Toivottavasti asianne on selvinnyt!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Salma kirjoitti:

En haluaisi leikkauttaa narttua, koska suunnitelmissa pennut joskus. Siispä, onko olemassa koirille e-pillereitä ja jos on niin toimivatko hyvin? Vai onko olemassa jokin ehkäisypiikki? Kokeneet, kertokaa jos tiedätte!! Perheessä on uroskoira, joten ehkäisy pian tarpeen, narttu on nyt 7kk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu