Voittaja

Jäbä.....

Niinistö voittoon! Kuka oikeasti pystyy haastmaan supersuositun Niinistön?

7

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Niinistö on ykkönen. Mistä uskottava haastaja?

    • Höpönhöpön

      Paavo Väyrynen on ylivoimaisesti pätevin ehdokas! Paras tieto-taito ulkopolitiikan saralla. Sopivasti EU-kriittinen eikä kannata NATOa. Hyvä Paavo!

      • Koroljov

        Siksipä Väyrysen vastainen mediapeli jälleen käynnistyikin Suomen propagandistisissa, länsimielisissä pro EU -joukkotiedotusvälineissä. Väyrynen ikäänkuin leimattiin heti aivan mahdottomaksi vaihtoehdoksi. Suomen nykyisen "länsittymisen" näkökulmasta niin tietysti onkin. Jos Suomi nyt jättää Väyrysen käyttämättä ja valitsee Niinistön, joka poliittisesti kuuluu menneisyyteen eikä tulevaisuuteen, siitä ei Suomelle hyvää seuraa. Väyrynen ymmärtäisi geopolitiikkaa. Ehkä hän näkisi ennalta jopa länsimaiden rappion ja Euraasian nousun, tekijät jotka ratkaisevat Suomen kohtalon 21. vuosisadan kovassa todellisuudessa.


    • jäbää..

      Niinistö on ylivoimainen.

    • D.............

      Niinistön valinnan puolesta. ehdokkaista parhain.

    • Väyrysestä ja Lipposesta tuskin on vastusta, mutta Soini saattaa olla vahva ehdokas. Sittenpähän nähdään kuinka käy, en ole itsekään vielä päättänyt ketä tulen äänestämään. Niinistö olisi asiallinen valinta, mutta nykyajan presidentin viran merkityksen huomioon ottaen osaamisella ei ole enää niin suurta merkitystä. Lähinnä julkkis ja 'arvojohtaja' mokoma titteli nykyään on.

      Soinissa houkuttelisi itse presidenttiyden sijaan se, että hän ei olisi enää persujen puoluejohtaja. Olisin utelias näkemään, miten käy persujen ilman Soinia. Yhtenäistyisikö ryhmä näkemyksissään vai kuivuisiko kasaan?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      215
      4761
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      40
      3261
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      35
      2955
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      84
      2923
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2826
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2655
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2391
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      101
      2192
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      148
      1531
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1190
    Aihe