Voisko joku suomentaa mitä tarkottaa noi Laudaturit,improbaturit, approbaturit, eximiat ja kaksi magnat ym.t Oon menossa syksyllä lukioon eikä oo hajuukaan mitä noi tarkottaa.
Lukiosanakirja, pliis?
minä
3531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En tiedä niiden virallisia suomennoksia, A on luultavasti vain hyväksytty ja muut jotakin tyyliin suurin kiitoksin tms. hyväksytty, eli mitä korkeampi arvosana sitä enemmän näitä kiitoksia, mutta tuttuihin kouluarvosananumeroihin muutettuna ne olisivat näin:
improbatur(I)4 eli hylätty
approbatur(A) 5
lubenter approbatur(B) 6
cum laude approbatur(C) 7
magna cum laude approbatur(M) 8
eximia cum laude approbatur(E) 9
laudatur(L) 10
Nämä tulee kyllä tutuksi viimeistään abivuotena (meillä ei ainakaan ekalla ja tokalla paljon käytetty arvostelussa noita)
Nuo ovat ylioppilastutkinnon arvosanoja, jotka osittain ovat myös yliopistomaailmassa käytössä. Tulevat latinan kielen passiivin indikatiivin preesensistä, ja kääntyvät sen mukaisesti:
Improbatur = Hylätään (takavuosina näki myös muotoa repudiatur, mistä johtuu termi "reputtaa")
Approbatur = Hyväksytään
Lubenter approbatur = Mielellään hyväksytään
Cum laude approbatur = Kiitoksella hyväksytään
Magna cum laude approbatur = Suurella kiitoksella hyväksytään
Eximia cum laude approbatur = Poikkeuksellisella kiitoksella hyväksytään
Laudatur = Ylistetään (kirjaimellinen käännös)
Latinankieliset arvosanat ovat saksalaista perinnettä, ja sinänsä antavat edelleen hyvin arvokkaan vaikutelman. Oikeastaan kiva, että ovat Suomessa vielä käytössä, ja näillä näkymin pysyvätkin.
Noista yo-tutkinnon arvosanoista vielä sen verran, että ne määräytyvät valtakunnallisen tason perusteella, siis arvosanojen vaatimat pisterajat vaihtelevat vuosittain.
En muista kaikista tarkkoja prosenttilukuja, mutta sen verran osaa sanoa, että laudaturin saa 5% parhaimmisto kirjoittajista, eximian laudaturista alemmat 15%.
Yleisin arvosana on cum laude, jonka saa muistaakseni reilu 30% kirjoittajista, toiseksi yleisin magna.
Yliopistomaailmassa samaiset termit ovat myös käytössä, tosin hieman eri yhteydessä. Tietyn aineen aprrobatur-opinnoilla tarkoitetaan aineen perusopintoja, jotka suoritetaan enismmäisen opintovuoden aikana. Cum laude-opinnoilla taas tarkoitetaan varsinaisia aineopintoja, jotka aloitataan vasta kun appro on suoritettu.