futis ja 8-vuotias

annastiina10

Ollaan hetkellisesti umpikujassa kun näppärä futaripoika ei pysty aloittamaan treeniharjoituksia kentälle astuessaan. Aiemmin harrasti 1Xviikossa, nyt siirtyminen "uuteen joukkoon", kaverit uusia. Alkukesän innon jälkeen jähmeys harrastuksien aloittamiseen itkuista ja pettymystä. Kuitenkin halu pelaamiseen on. Mietinpä vain pitäisikö olla sinnikäs ja viedä poika kentälle niin kauankuin saa solmut auki ja peli lähtee rullaamaan? Samankaltaisuutta ollut aiemminkin harrasteiden alun suhteen. Vai jättääkö sikseen.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • futarien äiti

      Jos poika joko menee treeneihin innoissaan tai tulee sieltä innoissaan, niin kannattaa jatkaa. Mutta jos koko aika on tuskaa, niin kannattaa lopettaa. Voi sitä futista pelata välkillä ja koulun kentällä kavereiden kanssa koulun jälkeen. Ei kaikista tule Messejä ja Maradonia.

    • annastiina10

      juu, samaa mieltä ollaan, ettei väkisin auta jatkaa. Itsestä vain tuntuu, että kaveri kyllä nauttii pelaamisesta kun vain saisi itsensä rennommaksi asian suhteen. Kesäloman ja taukojen jälkeen takkuaa aloitus. Ja arastelee omaa pärjäämistään uudessa seurassa. No, annetaan asian olla ja odotellaan lapsen omaa suhtautumista asiaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      23
      4027
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      93
      2004
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      92
      1369
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1311
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      58
      1179
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1085
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1030
    8. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      47
      953
    9. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      942
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      897
    Aihe