Tv-tarkastajan hommia tossa äskettäin ja minusta se on ihan hyvää ja rehellistä työtä. Sillä onhan se rikos katsoa ylen ohjelmia ilman lupaa, vaikka väittäisi että ei niitä katso vaan maikkarin jne. ohjelmia. Suurin osa jotka niin tekevät ovat opiskelijoita ja työttömiä. Siis mainoskanavat saavat tuotot mainoksista ja muut TV-maksuista sen varmaan kaikki tietää..Ja en todellakaan pukeutunut mihinkään verkkareihin ja kyylänny ikkunan takana, vaan ihan kohteliaasti ovella kysyin tilanteesta ja jos asiakas sanoi että ei omista telkkaria en ruvennu sen enempää ämpyilemään ja eikä niin saakkaan tehdä. Mutta aika moni lopulta päästi sisään ja kyllä monelta löytyi se telkkarikin lopulta kyllä.
Itse tein jokusen vuoden
16
222
Vastaukset
- ei pahalla
Jos joku väittää tv-kyyläyksen olevan "hyvää ja rehellistä työtä", valehtelee vain itselleen. Säälittävämpää ja alhaisempaa koiranjopia ei ole olemassakaan. Siihenhän alentuu vain ne jotka ei oikeisiin töihin kykene. Ei pahalla.
- dgtryuu7i567
No on se työ muiden joukossa, joten älä ala vinoilemaan. Itse teet jotain koiranjopia..ja katkerana kirjoittelet täällä kun et muihin hommiin päässy..
- sfjlsjflksjfsf
turhaan niitä nuoleskelet. kyylät ovat säälittävimpiä maan matosia mitä voi olla. eipä noista muuhun ole kuin ovien takana hiiviskelyyn ja almujen kerjäämiseen.
- trhku
Itse olet mato..
- Ei pahalla poijaat..
Kuten huomattu vaan pellet vastaa tänne:) Jotka ei edes osaa kirjoittaa oikein..
- tsippadeijaa
Sittenhän teit juuri itsestäsi pellen :D Sitähän tosin olet ollut jo iät ja ajat kun ottaa huomioon tuon säälittävän koiranhommasi.
- Ei pahalla poijaat..
Ihan kiva työ tämä kyllä on, kun tykkään olla ihmisten kanssa tekemisessä..ei mulla ongelmia..
- cxbhjlgvlvvvcbbngjvb
Lapset vaan uhoaa täällä..jotka maksaa kiltisti TV-maksun kun pyytää..uhoaminen vaan kuuluu teini ikään:)
- fsfgfdfgs
Eipä tuota ole vielä kertaakaan maksettu vaikka on pummit käyneet ovella kerjäämässä selkä kyyryssä. Jokainen lupapoitsu on kääntynyt kiltisti kannoillaan :)
- qwqqwq
fsfgfdfgs kirjoitti:
Eipä tuota ole vielä kertaakaan maksettu vaikka on pummit käyneet ovella kerjäämässä selkä kyyryssä. Jokainen lupapoitsu on kääntynyt kiltisti kannoillaan :)
Kerrot vaan kaikille että olet köyhä pummi..
- tyutryjyr
qwqqwq kirjoitti:
Kerrot vaan kaikille että olet köyhä pummi..
Onko pummikyylällä vaikeuksia luetunymmärtämisessä? Ilmeisesti. Eihän niihin koiranhommiin kukaan vähänkään kouluja käynyt alentuisikaan.
- lokyjtnhbgf
eipä tulla maksamaan... saapihan sitä käydä oven takana kerjäämässä niin päästetään koirat irti! hahaa!!! on tässä muuten suunnitelmissa vaihtaa telkkari isompaan niin on mukavampi kattella ja ilman lupia tottakai!
- gjnhtröklnhmt
Arvaa mitä? Ei kiinnosta!
- totaalipaskayle
Yleä ei tarvita, hyvästi.
- Luuseri lähti?
Jos olet noin totaalikieltäytyjä, niin varmaan laitat radioosi eston YLE-taajuuksille? Ei YLE ole pelkkä tv-kanava, vaan sillä on oikein laissa määrätty velvollisuus välittää hätätiedotteita. Onneksi et sanonut pahasti, vaan hyvästi;)
- jhgfdsadfghj
Luuseri lähti? kirjoitti:
Jos olet noin totaalikieltäytyjä, niin varmaan laitat radioosi eston YLE-taajuuksille? Ei YLE ole pelkkä tv-kanava, vaan sillä on oikein laissa määrätty velvollisuus välittää hätätiedotteita. Onneksi et sanonut pahasti, vaan hyvästi;)
yle laittakoon lähetyksensä kortin taakse, radio- ja tv-kanavia myöten niin ei tarvitse uikuttaa. Ei kukaan mitään estoja ala rakentamaan omiin laitteisiinsa sen paskapuljun hädän takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3564717Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763301- 752301
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3461710Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1821663Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-2141631- 1061275
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal761270Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121177K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81142